Katowice: Szczyt klimatyczny COP24. Jak będą działać Muzeum...

  Katowice: Szczyt klimatyczny COP24. Jak będą działać Muzeum Śląskie i NOSPR. Co będzie nieczynne w Strefie Kultury

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tymczasowe pawilony na COP24 w Strefie Kultury, stan na 18.11. 2018 r.
  1/5
  przejdź do galerii

  Tymczasowe pawilony na COP24 w Strefie Kultury, stan na 18.11. 2018 r.
  ©Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

  Szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 r. Strefa Kultury będzie główną areną tego wielkiego spotkania. Co z Muzeum Śląskim i NOSPR w tych dniach, i tuż przed szczytem? Czy te instytucje będą nieczynne?
  Szczyt klimatyczny ONZ, czyli 24 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) - odbędzie się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 r. (wcześniej informowano, że rozpocznie się 3 grudnia). Do Katowic zjedzie się prawie 30 tys. delegatów z ponad 200 krajów świata, w tym ważni politycy, dyplomaci, działacze ekologiczni, biznesmeni i dziennikarze.


  Wydarzenie odbędzie się w Strefie Kultury - m.in.
  w Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w tymczasowych, wielkich pawilonach, które właśnie są wykańczane w środku, a ich gotowość Targi Poznańskie, wykonawca tej inwestycji, zapowiadają na 23.11 2018 r. Pawilony będą połączone ze sobą oraz Spodkiem i MCK w pełni zadaszonymi korytarzami, przechodzącymi m.in. przez ul. Olimpijską, która już teraz jest często zablokowana, a od niedzieli 25.11 będzie wyłączona z ruchu (dokładny wykaz utrudnień w ruchu drogowym poniżej).

  W Strefie Kultury są zlokalizowane jednak ważne dla całego województwa instytucje kultury - Muzeum Ślaskie i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Czy te obiekty będą zamknięte w czasie szczytu klimatycznego ONZ? Okazuje się, że nie! Będą czynne, ale te osoby, które chcą skorzystać z ich oferty czeka niezła przeprawa.

  NOSPR w czasie szczytu klimatycznego COP24:
  Zaplanowane koncerty w NOSPR odbędą się bez zmian. W tym czasie odbywa się m.in. Festiwal Górecki-Penderecki (23.11. - 6.12.2018), 8.12 wystąpi tu Mietek Szcześniak z orkiestrą AUKSO, a 9.12 odbędzie się koncert finałowy 13. Gorczycki Festiwalu. 11.12 wystąpi Urszula Dudziak
  - Niestety, mamy świadomość niedogodności związanych z dojazdem - mówi Jowita Kokosza z NOSPR-u. - Parkingi wokół NOSPR oczywiście są wyłączone - przygotowaliśmy specjalną ulotkę dla melomanów mówiącą o alternatywnych możliwościach parkowania tudzież dojazdu innymi środkami lokomocji. Weszliśmy także we współpracę z firmami taksówkowymi z regionu, które oferują zniżki dla osób korzystających z oferty NOSPR - dodaje Kokosza.
  Zniżki w taksówkach dla gości NOSPR:
  CITITAXI Dla gości koncertów obowiązuje rabat 20% na hasło NOSPR. Tel. (32) 203-77-77
  LIDER Na podstawie przedstawionego wykazu koncertów będziemy informować naszych kierowców z 15-minutowym wyprzedzeniem o planowanym zakończeniu koncertu Taksówki będą obu korporacji podjeżdżały pod wejście główne po koncercie. Tel. (32) 723-23-23

  Załączniki  Muzeum Śląskie w czasie szczytu klimatycznego COP24
  W czasie trwania COP24 Muzeum Śląskie czynne jest w regularnych godzinach (wt-nd 10.00-20.00) oprócz wieży widokowej Muzeum Śląskiego, która podczas COP24 nie będzie funkcjonować.
  Od 26 listopada na czas trwania szczytu klimatycznego bagaże nie będą przyjmowane do depozytu Muzeum Śląskiego.
  W dniu 3.12.2018 (poniedziałek) parking naziemny Muzeum Śląskiego będzie niedostępny
  Z uwagi na zamknięcie parkingów muzealnych w dniu 3.12.2018, Muzeum prosi wszystkich użytkowników o usunięcie pojazdów z parkingu naziemnego i podziemnego Muzeum Śląskiego w dniu 2.12.2018 do godziny 20.00. Służby zastrzegają sobie możliwość odholowania pozostawionych samochodów na koszt właścicieli.

  Specjalny program Muzeum Śląskiego na czas trwania COP24:

  Rajza po muzeum – codziennie od 4 do 14 grudnia (z wyjątkiem poniedziałku 10.12.2018) o godz. 16.00 i 18.00 – specjalne oprowadzania z przewodnikiem po sześciu wystawach stałych Muzeum Śląskiego w języku polskim i angielskim.
  To znakomita okazja dla gości z Polski i zagranicy do poznania znajdujących się w Muzeum Śląskim: bogatej kolekcji polskiej sztuki dawnej i współczesnej, galerii plastyki nieprofesjonalnej, galerii śląskiej sztuki sakralnej, kolekcji scenografii teatralnej i filmowej oraz multimedialnej, interaktywnej wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, stanowiącej opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu 1989 roku.
  Oprowadzanie trwa ok. 90 min i stanowi wstęp do zwiedzania indywidualnego. Bilety 39 zł do zakupu w kasie lub systemie biletowym.

  „Porozmawiajmy o śmieciach”, 1.12.2018 – 27.01.2019, foyer, poziom -2 – instalacja autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny.
  Nadprodukcja śmieci jest globalnym problemem, z którym borykają się wszystkie kraje na świecie. Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy „Porozmawiajmy o śmieciach” podejmują próbę poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów i przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem architektonicznym. Szczyt Klimatyczny COP24 to dobry moment, aby porozmawiać o tak ważnych kwestiach, jak jakość przestrzeni oraz jej wpływ na naszą planetę i nas samych.
  Wstęp wolny
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  D****** pomysł

  Greg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Totalny idiotyzm - paraliż miasta. My mieszkańcy tej dzielnicy mamy już dość vipów-czipów... Nie możemy korzystać z przysługujących nam praw obywatela, mieszkańca. Wynocha z takimi imprezami poza...rozwiń całość

  Totalny idiotyzm - paraliż miasta. My mieszkańcy tej dzielnicy mamy już dość vipów-czipów... Nie możemy korzystać z przysługujących nam praw obywatela, mieszkańca. Wynocha z takimi imprezami poza miasto, niech vipy dojeźdżaja taksówkami - stać ich!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idiotyczne pomysły władz Katowic

  Sandra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Kpią czy żartują

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA