Katowice: Szczyt klimatyczny COP24. Jak będą działać Muzeum Śląskie i NOSPR. Co będzie nieczynne w Strefie Kultury

Katarzyna PachelskaZaktualizowano 
Tymczasowe pawilony na COP24 w Strefie Kultury, stan na 18.11. 2018 r. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 r. Strefa Kultury będzie główną areną tego wielkiego spotkania. Co z Muzeum Śląskim i NOSPR w tych dniach, i tuż przed szczytem? Czy te instytucje będą nieczynne?

Szczyt klimatyczny ONZ, czyli 24 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) - odbędzie się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 r. (wcześniej informowano, że rozpocznie się 3 grudnia). Do Katowic zjedzie się prawie 30 tys. delegatów z ponad 200 krajów świata, w tym ważni politycy, dyplomaci, działacze ekologiczni, biznesmeni i dziennikarze.

Katowice: Strefa Kultury zupełnie się zmienia przed szczytem...

Wydarzenie odbędzie się w Strefie Kultury - m.in. w Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w tymczasowych, wielkich pawilonach, które właśnie są wykańczane w środku, a ich gotowość Targi Poznańskie, wykonawca tej inwestycji, zapowiadają na 23.11 2018 r. Pawilony będą połączone ze sobą oraz Spodkiem i MCK w pełni zadaszonymi korytarzami, przechodzącymi m.in. przez ul. Olimpijską, która już teraz jest często zablokowana, a od niedzieli 25.11 będzie wyłączona z ruchu (dokładny wykaz utrudnień w ruchu drogowym poniżej).

W Strefie Kultury są zlokalizowane jednak ważne dla całego województwa instytucje kultury - Muzeum Ślaskie i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Czy te obiekty będą zamknięte w czasie szczytu klimatycznego ONZ? Okazuje się, że nie! Będą czynne, ale te osoby, które chcą skorzystać z ich oferty czeka niezła przeprawa.

NOSPR w czasie szczytu klimatycznego COP24:
Zaplanowane koncerty w NOSPR odbędą się bez zmian. W tym czasie odbywa się m.in. Festiwal Górecki-Penderecki (23.11. - 6.12.2018), 8.12 wystąpi tu Mietek Szcześniak z orkiestrą AUKSO, a 9.12 odbędzie się koncert finałowy 13. Gorczycki Festiwalu. 11.12 wystąpi Urszula Dudziak
- Niestety, mamy świadomość niedogodności związanych z dojazdem - mówi Jowita Kokosza z NOSPR-u. - Parkingi wokół NOSPR oczywiście są wyłączone - przygotowaliśmy specjalną ulotkę dla melomanów mówiącą o alternatywnych możliwościach parkowania tudzież dojazdu innymi środkami lokomocji. Weszliśmy także we współpracę z firmami taksówkowymi z regionu, które oferują zniżki dla osób korzystających z oferty NOSPR - dodaje Kokosza.
Zniżki w taksówkach dla gości NOSPR:
CITITAXI Dla gości koncertów obowiązuje rabat 20% na hasło NOSPR. Tel. (32) 203-77-77
LIDER Na podstawie przedstawionego wykazu koncertów będziemy informować naszych kierowców z 15-minutowym wyprzedzeniem o planowanym zakończeniu koncertu Taksówki będą obu korporacji podjeżdżały pod wejście główne po koncercie. Tel. (32) 723-23-23
Załączone pliki:

Muzeum Śląskie w czasie szczytu klimatycznego COP24
W czasie trwania COP24 Muzeum Śląskie czynne jest w regularnych godzinach (wt-nd 10.00-20.00) oprócz wieży widokowej Muzeum Śląskiego, która podczas COP24 nie będzie funkcjonować.
Od 26 listopada na czas trwania szczytu klimatycznego bagaże nie będą przyjmowane do depozytu Muzeum Śląskiego.
W dniu 3.12.2018 (poniedziałek) parking naziemny Muzeum Śląskiego będzie niedostępny
Z uwagi na zamknięcie parkingów muzealnych w dniu 3.12.2018, Muzeum prosi wszystkich użytkowników o usunięcie pojazdów z parkingu naziemnego i podziemnego Muzeum Śląskiego w dniu 2.12.2018 do godziny 20.00. Służby zastrzegają sobie możliwość odholowania pozostawionych samochodów na koszt właścicieli.

Specjalny program Muzeum Śląskiego na czas trwania COP24:

Rajza po muzeum – codziennie od 4 do 14 grudnia (z wyjątkiem poniedziałku 10.12.2018) o godz. 16.00 i 18.00 – specjalne oprowadzania z przewodnikiem po sześciu wystawach stałych Muzeum Śląskiego w języku polskim i angielskim.
To znakomita okazja dla gości z Polski i zagranicy do poznania znajdujących się w Muzeum Śląskim: bogatej kolekcji polskiej sztuki dawnej i współczesnej, galerii plastyki nieprofesjonalnej, galerii śląskiej sztuki sakralnej, kolekcji scenografii teatralnej i filmowej oraz multimedialnej, interaktywnej wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, stanowiącej opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu 1989 roku.
Oprowadzanie trwa ok. 90 min i stanowi wstęp do zwiedzania indywidualnego. Bilety 39 zł do zakupu w kasie lub systemie biletowym.

„Porozmawiajmy o śmieciach”, 1.12.2018 – 27.01.2019, foyer, poziom -2 – instalacja autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny.
Nadprodukcja śmieci jest globalnym problemem, z którym borykają się wszystkie kraje na świecie. Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy „Porozmawiajmy o śmieciach” podejmują próbę poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów i przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem architektonicznym. Szczyt Klimatyczny COP24 to dobry moment, aby porozmawiać o tak ważnych kwestiach, jak jakość przestrzeni oraz jej wpływ na naszą planetę i nas samych.
Wstęp wolny

World Press Photo, 1.12.2018 – 15.12.2018, poziom -2 obok biblioteki, budynek administracyjny Muzeum Śląskiego.
Wystawa fotograficzna prezentująca nagrodzone zdjęcia w konkursie World Press Photo. Tematem wystawy przygotowanej wspólnie z Ambasadą Holandii jest zniszczenie natury przez człowieka. Wernisaż odbędzie się 1.12.2018 o godz. 16.00.
Wstęp wolny

Pokaz filmu „Śmietnisko” (2010) w reż. Lucy Walker, 11.12.2018 r., godz. 18.00, budynek stolarni Muzeum Śląskiego.
Film ukazuje realizację przez jednego z największych brazylijskich artystów – Vika Muniza jego kolejnego projektu artystycznego na największym na świecie wysypisku śmieci, istniejącym do niedawna w Rio de Janerio. Artysta przekonywał szperających w śmieciach zbieraczy plastiku, szkła czy gumy, żeby mu zaufali, dali mu się poznać, sfotografować i pomogli stworzyć z odpadów imponujące obrazy nawiązujące do kanonu malarstwa. Co ważne, bohaterowie dokumentu nie proszą o litość – chcą, by widz docenił trudną pracę na wysypisku i zobaczył, jak ich życie na chwilę zmienia się dzięki Vikowi. Film był nominowany do Oscara w kategorii film dokumentalny.
Wstęp wolny

„Creative people facing global challenges”, 7.12.2018.
Spotkanie z działaczami organizacji pozarządowych i artystami, zajmującymi się kwestiami ochrony środowiska i promującymi postawy ekologiczne. Tematem spotkania będzie sposób, w jaki sztuka może wspierać takie postawy. Spotkanie jest współorganizowane przez francuską organizację „Art of change 21”.
Wstęp wolny

„Ciemna strona węgla”, poziom 0, budynek administracyjny Muzeum Śląskiego.
Miniwystawa prezentująca obiekty stworzone z węgla kamiennego jako praca dyplomowa młodych twórców z poznańskiej School of Form. Wystawa ma szansę w niekonwencjonalny sposób przybliżyć szerszej publiczności problematykę związaną ze spalaniem węgla. Jest to swoista prowokacja, która ma skłaniać do refleksji i zadawania pytań o wykorzystywanie węgla.
Wstęp wolny

Utrudnienia w ruchu drogowym w Katowicach od 25 listopada do 17 grudnia 2018 roku:

  • Wyłączone z ruchu kołowego lub wprowadzenie ograniczenia w ruchu pieszym i kołowym w ciągu ulic: Dobrowolskiego, Góreckiego, Olimpijska, Nadgórników, a także 3 grudnia 2018 roku, od godz. 16, Al. Korfantego na odcinku od ronda do ulicy Katowickiej.
  • Ograniczony ruch pieszy - wprowadzenie zakazów ruchu dla pieszych na odcinku od skrzyżowania Al. Korfantego z ul. Olimpijską do skrzyżowania ulicy Olimpijskiej z ulicą Roździeńskiego - nie dotyczy lewej strony chodnika - dojście do budynku ul. Olimpijska 11.
  • Brak możliwości dojazdu do restauracji znajdującej się na parterze budynku KTW od strony placu Antala i Sławika. Ciąg ulic Dobrowolskiego, Góreckiego, Al. Korfantego, Olimpijska, Roździeńskiego, Rondo im. gen. J. Ziętka, Kopalniana, Ścigały, Nadgórników, Jerzego Dudy-Gracza objęty zostanie zakazem zatrzymywania z możliwością odholowania pojazdu.
  • Na odcinku al. Korfanego od ronda, w kierunku Pętli Słonecznej do ulicy Olimpijskiej, z ruchu kołowego wyłączony będzie prawy pas ruchu.
  • Zgodnie z rozporządzeniem wojewody śląskiego od 25 listopada do 17 grudnia 2018 roku, w godz. od 7 do 23 wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po drogach na obszarze woj. śląskiego pojazdów przewożących towary niebezpieczne oraz pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z wyłączeniem autobusów.

Ciągi komunikacyjne objęte tym zakazem dotyczą:
DK 79 na odcinku od węzła z DK86 (Al. Roździeńskiego, DTŚ) do skrzyżowania ulic Chorzowska/Stęślickiego/Grundmana w Katowicach, w obu kierunkach, łącznie z tunelem przebiegającym pod rondem im. gen. J. Ziętka

Al. Korfantego w Katowicach od ulicy Katowickiej do ronda im. gen. J. Ziętka, w obu kierunkach.

Ze względu na liczbę planowanych spotkań oraz uczestników, w razie takiej konieczności, mogą zostać wprowadzone częściowe wyłączenia z ruchu pieszego i kołowego na poszczególnych odcinkach ulic w Katowicach.

Dlatego też policjanci apelują, aby w miarę możliwości, ograniczyć korzystanie z własnych pojazdów w rejonie miejsca odbywania się szczytu klimatycznego i tym samym wybrać tramwaj lub autobus.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Wideo

Materiał oryginalny: Katowice: Szczyt klimatyczny COP24. Jak będą działać Muzeum Śląskie i NOSPR. Co będzie nieczynne w Strefie Kultury - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Greg

Totalny idiotyzm - paraliż miasta. My mieszkańcy tej dzielnicy mamy już dość vipów-czipów... Nie możemy korzystać z przysługujących nam praw obywatela, mieszkańca. Wynocha z takimi imprezami poza miasto, niech vipy dojeźdżaja taksówkami - stać ich!!!

zgłoś
S
Sandra

Kpią czy żartują

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3