Nasza Loteria

NOSPR Katowice. 10 lat temu trwała budowa siedziby muzyki. To jeden z najsłynniejszych gmachów w Polsce. Zobaczcie, jak go wznoszono. FOTO

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach jest triumfem długotrwałych dążeń do stworzenia odpowiedniego miejsca dla tej wybitnej instytucji muzycznej.
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach jest triumfem długotrwałych dążeń do stworzenia odpowiedniego miejsca dla tej wybitnej instytucji muzycznej. fotografie archiwalne
Gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach to ikona śląskiej architektury. Wspaniały obiekt zaprojektowany przez Tomasza Koniora. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, zaprojektowano go głównie z myślą o muzyce. Żadna inna budowla w Polsce nie może się pochwalić tak wspaniałą akustyką. Ten majestatyczny kompleks nie tylko stanowi siedzibę NOSPR, ale również symbol harmonii pomiędzy muzyką a architekturą. Cały proces budowy NOSPR był nie tylko technicznym wyzwaniem, ale także dążeniem do stworzenia przestrzeni, która inspiruje i łączy artystów oraz społeczność. Proponujemy podróż w niedaleką przeszłość, przypomnijmy sobie jak budowano ten obiekt.

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach

Historia tego miejsca sięga przeszłości, gdy tereny po dawnej kopalni "Katowice" oddano pod budowę imponującego gmachu. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 października 2014 roku, jednak architektura i idea kompleksu sięgają głębiej, nawiązując do lokalnej kultury i historii.
Budowę siedziby NOSPR-u rozpoczęto w 2012 roku. Jak pisaliśmy wtedy, na budowie wylano około 19 tysięcy metrów sześciennych betonu, użyto 2600 ton stali zbrojeniowej oraz 410 tysięcy sztuk cegieł klinkierowych, które wypalono w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku. To one w pokryły fasadę budynku.

Budynek NOSPR to nie tylko miejsce koncertów, lecz również ikona katowickiej Strefy Kultury, obejmującej także Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Muzeum Śląskie.

Tak budowano NOSPR w Katowicach. Zobaczcie:

Podczas gdy dźwięki wypełniają sale koncertowe, architektura przemawia do oczu. Budynek, pełen symboliki regionalnego dziedzictwa, stał się częścią European Concert Hall Organisation w 2019 roku, podkreślając swoje znaczenie na europejskiej mapie kultury.

Od momentu otwarcia, NOSPR przyciągał artystów i miłośników muzyki. Tu dźwięk łączy się z architekturą, tworząc niepowtarzalne doświadczenia dla wszystkich, którzy tu przychodzą.

Od pomysłu do realizacji. Budowa siedziby NOSPR w Katowicach ruszyła 11 lat temu

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach jest wynikiem długotrwałych dążeń do stworzenia odpowiedniego miejsca dla tej wybitnej instytucji muzycznej.

Konieczność przeniesienia się do nowej lokalizacji wynikała z wyjątkowo nieodpowiednich warunków, które towarzyszyły orkiestrze od momentu jej reaktywacji w 1945 roku. Przed przenosinami na plac Wojciecha Kilara, NOSPR działała w gmachu tzw. Dezember Palast przy placu Sejmu Śląskiego 2, który nie spełniał standardów koncertowych i nagraniowych.

W roku 2013 siedziba przy placu Sejmu Śląskiego zakończyła swoją muzyczną historię. Muzycy orkiestry zmuszeni byli wykonywać swoje utwory w warunkach, w których wzajemnie się nie słyszeli. Była to konsekwencja nietrafionego projektu akustycznego, który sprawiał, że dźwięk nie docierał do muzyków. Ostatni koncert w tej siedzibie odbył się 13 czerwca 2013 roku.

W 2008 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny. Projekt, który zwyciężył, należał do Tomasza Koniora – architekta związanej z regionem.

Budynek miał spełnić nie tylko wymagania akustyczne, ale i nawiązać do historycznego kontekstu Katowic, stojąc na terenach poprzemysłowych dawnego placu drzewnego Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice".

Budowa nowej siedziby NOSPR-u była wieloetapowym procesem finansowanym ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Gmach został ukończony w sierpniu 2014 roku i przekazany orkiestrze. Uroczyste otwarcie miało miejsce 1 października 2014 roku w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Od tego momentu nowa siedziba NOSPR stała się nie tylko ikoną dźwięku, lecz także architektury. W jej wnętrzach odbywają się koncerty renomowanych orkiestr, solistów i zespołów, a różnorodny program przyciąga miłośników muzyki z całego kraju i Europy.

Tak budowano NOSPR w Katowicach! Zobaczcie archiwalne zdjęcia:

Nie przeocz

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni