Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach
Historia tego miejsca sięga przeszłości, gdy tereny po dawnej kopalni "Katowice" oddano pod budowę imponującego gmachu. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 października 2014 roku, jednak architektura i idea kompleksu sięgają głębiej, nawiązując do lokalnej kultury i historii.
Budowę siedziby NOSPR-u rozpoczęto w 2012 roku. Jak pisaliśmy wtedy, na budowie wylano około 19 tysięcy metrów sześciennych betonu, użyto 2600 ton stali zbrojeniowej oraz 410 tysięcy sztuk cegieł klinkierowych, które wypalono w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku. To one w pokryły fasadę budynku.
Budynek NOSPR to nie tylko miejsce koncertów, lecz również ikona katowickiej Strefy Kultury, obejmującej także Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Muzeum Śląskie.
Tak budowano NOSPR w Katowicach. Zobaczcie:
Podczas gdy dźwięki wypełniają sale koncertowe, architektura przemawia do oczu. Budynek, pełen symboliki regionalnego dziedzictwa, stał się częścią European Concert Hall Organisation w 2019 roku, podkreślając swoje znaczenie na europejskiej mapie kultury.
Od momentu otwarcia, NOSPR przyciągał artystów i miłośników muzyki. Tu dźwięk łączy się z architekturą, tworząc niepowtarzalne doświadczenia dla wszystkich, którzy tu przychodzą.
Od pomysłu do realizacji. Budowa siedziby NOSPR w Katowicach ruszyła 11 lat temu
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach jest wynikiem długotrwałych dążeń do stworzenia odpowiedniego miejsca dla tej wybitnej instytucji muzycznej.
Konieczność przeniesienia się do nowej lokalizacji wynikała z wyjątkowo nieodpowiednich warunków, które towarzyszyły orkiestrze od momentu jej reaktywacji w 1945 roku. Przed przenosinami na plac Wojciecha Kilara, NOSPR działała w gmachu tzw. Dezember Palast przy placu Sejmu Śląskiego 2, który nie spełniał standardów koncertowych i nagraniowych.
W roku 2013 siedziba przy placu Sejmu Śląskiego zakończyła swoją muzyczną historię. Muzycy orkiestry zmuszeni byli wykonywać swoje utwory w warunkach, w których wzajemnie się nie słyszeli. Była to konsekwencja nietrafionego projektu akustycznego, który sprawiał, że dźwięk nie docierał do muzyków. Ostatni koncert w tej siedzibie odbył się 13 czerwca 2013 roku.
W 2008 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny. Projekt, który zwyciężył, należał do Tomasza Koniora – architekta związanej z regionem.
Budynek miał spełnić nie tylko wymagania akustyczne, ale i nawiązać do historycznego kontekstu Katowic, stojąc na terenach poprzemysłowych dawnego placu drzewnego Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice".
Budowa nowej siedziby NOSPR-u była wieloetapowym procesem finansowanym ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Gmach został ukończony w sierpniu 2014 roku i przekazany orkiestrze. Uroczyste otwarcie miało miejsce 1 października 2014 roku w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Od tego momentu nowa siedziba NOSPR stała się nie tylko ikoną dźwięku, lecz także architektury. W jej wnętrzach odbywają się koncerty renomowanych orkiestr, solistów i zespołów, a różnorodny program przyciąga miłośników muzyki z całego kraju i Europy.
Tak budowano NOSPR w Katowicach! Zobaczcie archiwalne zdjęcia:
Nie przeocz

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?