Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w młodzi endoskopiści szkolą się z najnowszych procedur operowania nowotworów

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Archiwum DZ/Arkadiusz Gola
W najbliższą sobotę (20.03) zespół Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego, weźmie udział w szkoleniu z zakresu zaawansowanych technik resekcji endoskopowej nowotworów przewodu pokarmowego, a w szczególności endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej.

W szkoleniu wezmą udział młodzi endoskopiści zatrudnieni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM oraz ich koledzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Szkolenie będzie prowadził dr n. med. Michał Spychalski, jeden z najbardziej doświadczonych w Europie Środkowej ekspertów zajmujących się tą techniką resekcji nowotworów.

- Szkolenie dotyczy zaawansowanych technik resekcji nowotworów, głównie wczesnych nowotworów przewodu pokarmowego. Resekcja endoskopowa to procedura minimalnie inwazyjna dla pacjenta - mówi dr n. med. Piotr Wosiewicz, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego, w UCK Katowicach.

Zobacz koniecznie

Szkolenie odbędzie się w trzech modułach. - Pierwszym etapem szkolenia jest wykład, prowadzony przez dr Spychalskiego, który jest znakomitym ekspertem, jeśli chodzi o te techniki usuwania nowotworów. Drugi etap, to zabieg pokazowy wykonany przez pana doktora, u pacjentki, u której stwierdziliśmy taką chorobę. Potem odbędzie się szkolenie praktyczne i już na tzw. żołądkach pochodzenia świńskiego i na fantomach, młodzi endoskopiści będą uczyć się usuwać zmiany w technice dyssekcji podśluzówkowej - tłumaczy dr Wosiewicz.

Zabieg dyssekcji podśluzówkowej to wprowadzanie endoskopu do przewodu pokarmowego pacjenta oraz usunięcie zmiany nowotworowej ograniczonej do błony śluzowej. Zabieg jest bezpieczniejszy dla pacjenta, który unika rozległej operacji.

Nie przeocz

- Ta technika pozwala usunąć nowotwór w jednym kawałku. Najczęściej. Oczywiście z marginesem zdrowej tkanki, co jest niezwykle istotne w kontekście oceny zaawansowania tej choroby u pacjenta, a potem pojawienia się wznowy miejscowej. Inne techniki nieco mniej zaawansowane umożliwiają usuwanie podobnych zmian, jednak ryzyko wznowy miejscowej jest większe. W technice dyssekcji podśluzówkowej to ryzyko jest zdecydowanie mniejsze, co bezpośrednio wpływa na korzyść funkcjonowania pacjenta i pełne wyleczenie - tłumaczy Piotr Wosiewicz.

Organizatorem szkolenia jest Pracownia Endoskopii Przewodu Pokarmowego UCK SUM w Katowicach wraz z firmą Olympus, partnerem strategicznym Pracowni w zakresie sprzętu endoskopowego.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera