Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice walczą z nielegalnym parkowaniem. Efekt? Ponad 44,5 tys. interwencji w dwa lata

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Akcja „Wyzwanie parkowanie" zaczęła się pod koniec kwietnia 2021 roku
Akcja „Wyzwanie parkowanie" zaczęła się pod koniec kwietnia 2021 roku Straż Miejska w Katowicach
Katowice walczą z nielegalnym parkowaniem. Podczas dwóch lat akcji "Wyzwanie parkowanie" katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 44,5 tys. interwencji. Tylko w minionym tygodniu strażnicy przeprowadzili 703 nowe interwencje. Od niedawna w działaniach w walce z nielegalnym parkowaniem wspiera ich patrol reagujący bezpośrednio na zgłoszenie operatora kamery systemu KISMiA.

Spis treści

Katowice walczą z nielegalnym parkowaniem. To już 2 lata akcji "Wyzwanie parkowanie"

Akcja „Wyzwanie parkowanie" zaczęła się pod koniec kwietnia 2021 roku i początkowo swoim zasięgiem obejmowała dwie dzielnice: Śródmieście oraz Koszutkę. W pierwszej fazie kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach lub blokujący ruch mogli liczyć na taryfę ulgową – otrzymywali ulotkę informacyjną przypominającą mandat i słowne upomnienie. Po okresie edukacji wystawiane były mandaty.

- W ciągu dwóch lat działania akcji „Wyzwanie parkowanie" katowicka straż miejska wystawiła blisko 17 tys. mandatów na kwotę prawie 2 mln zł. Akcja będzie oczywiście kontynuowana, bo naszym priorytetem jest to, by Katowice były miastem jak najbardziej przyjaznym mieszkańcom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ciągu dwóch lat prowadzenia akcji straż miejska w Katowicach podjęła prawie 45 tys. interwencji. Najwięcej, bo 20 069 z nich związanych było z niestosowaniem się do znaków zakazu zatrzymywania i postoju. Natomiast 14 245 miało miejsce w związku z niestosowaniem się do - innych niż znaki drogowe - ograniczeń i zakazów zatrzymywania i postoju, to jest parkowaniu na ścieżkach rowerowych, drogach dla pieszych, podjazdach do bram czy przejściach dla pieszych. W ciągu dwóch lat wystawiono 16 832 mandatów na kwotę 1 980 090 złotych.

Wsparcie od kamer monitoringu

Od końca ubiegłego roku Straż Miejską wspiera Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy.

- Tak stanowcze działania mają doprowadzić do tego, że samochody będą stawały jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Od października 2022 roku w strukturze Referatu Patrolowo-Interwencyjnego funkcjonują patrole przydzielone wyłącznie do dyspozycji obserwatorów KISMiA. Zadaniem zespołu jest szybka interwencja na wykroczenia przeciwko porządkowi w komunikacji ujawniane ze stanowiska obserwatora KISMiA. W okresie siedmiu miesięcy funkcjonowania zespołu odnotowano 2439 wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji. W 1855 przypadkach użyto urządzeń do blokady kół – mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach.

Dzięki pracy patroli reagujących bezpośrednio na zgłoszenie operatora systemu KISMiA zdecydowanie zmniejszył się odsetek spraw kierowanych do sądu. W okresie od października ubiegłego roku do kwietnia wystawiono 2 266 mandatów, a wniosków o ukaranie do sądu było 28. W kwietniu tego roku liczba takich patroli wzrosła do trzech.

Straż Miejska w Katowicach dokonała także analizy liczby popełnionych wykroczeń w ramach akcji „Wyzwanie parkowanie", uwzględniając miejsce zarejestrowania pojazdu. W okresie od 1 stycznia 2023 do 15 maja 2023 r. ogólna liczba wykroczeń to 11 207. Z tego 25,1% (2808 wykroczenia) zostało popełnionych przez kierowców poruszających się pojazdami, których numer rejestracyjny rozpoczynał się od liter SK. Pozostałe wykroczenia popełniane były przede wszystkim przez kierowców poruszających się pojazdami na tablicach zarejestrowanych w miastach ościennych.

Walka z nielegalnym parkowaniem to też ochrona miejskich zieleńców

Akcję "Wyzwanie parkowanie" uzupełnia akcja "Zielone? Nie parkuję!". W ramach niej przy współpracy z chętnymi Radami Jednostek Pomocniczych wyznaczone zostały miejsca, które zostały zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, przy współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w taki sposób, by utrudnić wjazd samochodów. Dodatkowo w ubiegłym roku w ramach akcji w różnych lokalizacjach na terenie miasta zamontowano ponad 300 słupków. Najwięcej, bo 250 pojawiło się na osiedlu 1000-lecia. Ponadto 19 słupków zamontowanych zostało w okolicy ulicy Stalmacha, 11 w rejonie ulicy Sądowej, 16 słupków w okolicy ulic Misjonarzy Oblatów, Grażyńskiego i Iłłakowiczówny, a 6 przy ulicy Pułaskiego w rejonie pawilonu handlowego.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Pod koniec maja miasto Katowice poinformowało o planach wprowadzenia pod koniec 2023 zmian w polityce parkingowej. Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach ulegnie zmianom - m.in. wyodrębniona z niej będzie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Dla osób spoza Śródmieścia, które zapłacą za symboliczne abonamenty, będzie drożej i opłaty będą za większy zakres czasu. Wyodrębniona strefa śródmiejską będzie miała znacznie wyższe ceny. Tam też zapłacimy za parking nawet w soboty. Niedługo zmniejszy się także ogólna liczba miejsc postojowych w centrum. Zobacz granice stref, ceny i zasady sprzedaży abonamentów oraz szczegóły dotyczące stref płatnego parkowania w Katowicach.

O zmianach w Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach więcej pisaliśmy tutaj.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera