Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w roku akademickim 2021/2022. Najpopularniejsze kierunki i nowości

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Jakie są najpopularniejsze kierunku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jakie są najpopularniejsze kierunku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
Wyniki rekrutacji na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Są już wyniki tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia w roku akademickim 2021/2022 na UE w Katowicach. Na dzienne (stacjonarne) studia licencjackie i inżynierskie (I stopnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w systemie zarejestrowało się ponad 3400 osób, z czego uczelnia przyjmie 1775 kandydatów. Daje to średnio 1,92 kandydata na jedno miejsce. Jakie były najbardziej popularne kierunki? Sprawdzamy!

Wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

W tegorocznej rekrutacji na dzienne (stacjonarne) studia licencjackie i inżynierskie (I stopnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach kandydaci mogli rejestrować się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) od 3 czerwca do 8 lipca. Rekrutacja była prowadzona online. Przez internet w systemie IRK też można było sprawdzić wyniki, które zostały udostępnione kandydatom na studia w czwartek, 15 lipca.

Logując się w w systemie IRK (TUTAJ) kandydaci mogą sprawdzić wyniki rekrutacji i dowiedzieć się, czy dostali się na wybrane przez siebie kierunki studiów. Na dostarczenie kompletu dokumentów przyszli studenci mają czas od 16 do 21 lipca, także w sobotę.

W rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przygotował łącznie nieco ponad 5 tys. miejsc dla kandydatów na studia (na kierunki o profilach praktycznym i ogólnoakademickim), w tym na studia:

  • stacjonarne (dzienne) łącznie ponad 3200 kandydatów (3225, w tym I stopień: 1875; II stopień 1350)
  • niestacjonarne (zaoczne) ponad 1800 osób (1825, w tym I stopień 1050; II stopień 775)

Najpopularniejsze kierunki studiów na UE

Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów wybierane w tym roku przez kandydatów na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Dotyczy to rekrutacji na studia dzienne - I stopnia stacjonarne - na rok akademicki 2021/2022.

10 dochodowych zawodów, do których nie potrzeba studiów. W k...

- Jak co roku najwięcej chętnych jest na kierunki: finanse i rachunkowość (gdzie aplikowało ponad 700 osób), informatykę (ponad 350 osób), zarządzanie (blisko 350 osób), ekonomię (blisko 350 osób), logistykę [inżynierską] (blisko 300 osób) - wymienia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Ze względu na limity przyjęć, najtrudniej na Uniwersytecie Ekonomicznym jest dostać się na takie kierunku jak:

  • finanse i rachunkowość, gdzie o 1 miejsce statystycznie stara się 2,42 kandydata,
  • informatykę (2,37 na 1 miejsce),
  • analitykę gospodarczą (2,24 na 1 miejsce),
  • logistykę [inżynierską] (2,22 na 1 miejsce),
  • gospodarkę miejską i nieruchomości (2,20 na 1 miejsce) oraz
  • na zarządzanie (1,98 na 1 miejsce)
  • i ekonomię (1,95 na 1 miejsce).

- Tutaj „podium” zmieniło się nieco w stosunku do ubiegłych lat, kiedy najtrudniej było dostać się kolejno na logistykę [inżynierską], informatykę oraz finanse i rachunkowość. Jest to spowodowane tym, że ze względu na coraz większe zainteresowanie wśród kandydatów, ale też obserwowane potrzeby rynku pracy, zwiększyliśmy limity przyjęć na pierwsze dwa kierunki odpowiednio o 56 proc. i 50 proc. - wyjaśnia Marek Kiczka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nowości na UE Katowice i studia w języki angielskim

Bardzo szybko kandydaci na studia wyczerpali także limity na nowe kierunki oferowane w tym roku przez Uniwersytet Ekonomiczny. Tegoroczne nowości na UE to gospodarka miejska i nieruchomości, gospodarka cyfrowa - oferowaną jako unikat w skali kraju tylko przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i na którą rekrutacja została uruchomiona dopiero 3 tygodnie później, czy oferowany w języku angielskim Finance and Accounting for Business.

- W związku z obserwowanym coraz większym zainteresowaniem programami anglojęzycznymi, jak również dbałością o ich najwyższą europejską jakość, od tego roku, by dostać się na te studia, poza spełnieniem wymogów formalnych i złożeniem kompletu dokumentów, trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną - mówi prof. Sławomir Smyczek, prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej.

Już w zeszłorocznej rekrutacji Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach uruchomił wszystkie oferowane 7 programów anglojęzycznych. Na studia w języki angielskim dużej mierze aplikują cudzoziemcy, ale nie tylko. Od dwóch lat najwięcej aplikujących cudzoziemców pochodzi z krajów afrykańskich (m.in. Nigeria, Rwanda, Kamerun), następnie z Azji (m.in. Indie, Azerbejdżan) oraz krajów europejskich i Ameryki Północnej.

Nie przeocz

W języku angielskim prowadzone są między innymi takie kierunku jak: International Business, Finance and Accounting for Business (studia stacjonarne pierwszego stopnia -6 semestrów), czy E-commerce i International Business ze specjalnością European Master’s in Customer Relationship Marketing lub Quantitative Asset and Risk Management.

Na UE wprowadzono do oferty studiów również nowe specjalności:

  • Finanse i technologie cyfrowe na studiach niestacjonarnych licencjackich (I stopień) i magisterskich (II stopień) na kierunku "Finanse i Rachunkowość".
  • Analityka przestrzenna i środowiskowa na kierunku „Gospodarka przestrzenna” (I i II stopień stacjonarny)
  • Współczesna bankowość na studiach licencjackich (I stopień) stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku „Finanse i rachunkowość”
  • Nowoczesne zarządzanie bankiem na studiach magisterskich (II stopień) stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku „Finanse i rachunkowość”.

Powrót na uczelnię czy nauka zdalna?

W minionym roku akademickim studenci kształcili się zdalnie. Czy pandemia pozwoli na powrót studentów i pracowników uczelni w mury budynku? Tego nie sposób przewidzieć. Sytuacja oczywiście będzie zależała od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju, ale już podjęto wstępne decyzje.

- Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE), planujemy otwarcie uczelni z nastaniem nowego roku akademickiego, prawdopodobnie z zastosowaniem hybrydowej formy kształcenia. Szczegóły dotyczące organizacji roku akademickiego 2021/2022 poznamy wraz z końcem sierpnia. Będą one zależeć m.in. od aktualnej sytuacji epidemicznej i poziomu wyszczepienia populacji, jak również obowiązujących rządowych restrykcji związanych z reżimem sanitarnym - informuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera