Katowickie ulice Henryka Wańka

  Katowickie ulice Henryka Wańka

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowickie ulice Henryka Wańka
  Ta książka prędzej czy później musiała powstać. Przecież mowa w niej o Katowicach, mieście, które Henryk Waniek darzy szczególnymi uczuciami.
  Katowickie ulice Henryka Wańka
  Mieście, w którym wprawdzie się nie urodził, ale przemieszkał w nim dzieciństwo, młodość i wiele późniejszych lat. Autor złożył ją w większości z drobnych tekstów, gatunkowo rozpiętych między esejem a felietonem, z domieszką tonu, który nadaje jej cechy gawędy literackiej. Tak, tę rzecz dobrze się czyta.

  Ba, dobrze... się słucha, bo dobija się z niej pojedynczy głos człowieka, który nie tylko chce zgłębić rozmaite katowickie tajemnice, ale również - po prostu - podzielić się swymi obserwacjami i odkryciami, niechby nawet drobnymi, ale mającymi posmak olśnienia.

  Oto bowiem Waniek, wnikliwie studiując stare mapy i niezliczoną ilość razy depcząc po katowickich brukach i zaułkach, doszedł do przekonania, że bieg centralnych ulic zmierzających do miejsca, które kiedyś było Rynkiem, a dziś jest marnym placem nieustannie przez tutejszą władzę "konsultowanym społecznie", nie był przypadkowy.

  "Że Nottebohm [planista, zaprojektował centrum miasta - przyp. K.K.] spędził tu co najmniej kilka miesięcy, a dokładniej od równonocy wiosennej aż do równonocy jesiennej, to znaczy od mniej więcej 21 marca do 23 wrze-śnia, naprowadziła mnie obserwacja pewnej astronomicznej prawidłowości - pisze Waniek. - Zaczęło się od tego, że w roku 1975 każdego dnia - o ile tylko była sprzyjająca pogoda - wykonywałem zdjęcia zachodów słońca (...).

  Właśnie tym zdjęciom zachodzącego słońca zawdzięczam odkrycie, którym dzieliłem się z przyjaciółmi. A mojego syna, gdy już miał dziesięć lat czy coś koło tego, przywiozłem specjalnie z Warszawy, by mu to pokazać. Był chyba koniec marca lub początek kwietnia i z katowickiego Rynku mógł zobaczyć, jak zachodzi słońce w szparze ulicy Mickiewicza. Coś podobnego - ale to w sierpniu lub wrześniu - widać w świetle ulicy 3 Maja (...).
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo