Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest Elżbieta Witek? To marszałek Sejmu, która może zastąpić Andrzeja Dudę na stanowisku prezydenta. Przewiduje to Konstytucja RP

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
21 lutego 2020. Konferencja prasowa Elżbiety Witek po spotkaniu z Marianem Banasiem, feralnym dla PiS prezesem NIK
21 lutego 2020. Konferencja prasowa Elżbiety Witek po spotkaniu z Marianem Banasiem, feralnym dla PiS prezesem NIK Adam Jankowski (Polska Press)
Kim jest Elżbieta Witek? To ważne o tyle, że Konstytucja RP przewiduje, iż może ona zastąpić na stanowisku prezydenta Andrzeja Dudę. Marszałek Sejmu z Prawem i Sprawiedliwością jest związana od co najmniej 2001 roku. Pochodzi z Dolnego Śląska, gdzie pracowała jako nauczycielka historii. Od 2015 roku sprawuje ważne funkcje w partii oraz państwie.

Elżbieta Witek może zastąpić Andrzeja Dudę w roli prezydenta. Taką opcję zakłada Konstytucja RP

Kim jest Elżbieta Witek? To marszałek Sejmu, która już niedługo może sprawować teoretyczną władzę w Polsce. Dlaczego teoretyczną? Ponieważ prezydent nie ma w naszym ustroju faktycznych instrumentów do rządzenia krajem, ale jeśli wszystko odpowiednio się ułoży, to Witek co najmniejszej przez jakiś czas będzie zastępowała głowę państwa na stanowisku.

Dwa prawdopodobne scenariusze przewidują, że przez pewien czas w Polsce nie będziemy mieli prezydenta. Jeden z nich zakłada, że Andrzej Duda poda się do dymisji, aby Prawo i Sprawiedliwość mogło zgodnie z prawem wyznaczyć nowy termin wyborów. Drugi natomiast bierze pod uwagę, że głosowania nie uda się przeprowadzić przed końcem kadencji obecnie urzędującego prezydenta.

W obu przypadkach jego obowiązku przejmie marszałek Elżbieta Witek, co wynika wprost z Konstytucji RP, która mówi:

„Marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej w razie:
1) śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej,
2) zrzeczenia się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej,
3) stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze,
4) uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego,
5) złożenia Prezydenta Rzeczypospolitej z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu.

Jeżeli Marszałek Sejmu nie może wykonywać obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej, obowiązki te przejmuje Marszałek Senatu.

Osoba wykonująca obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej nie może postanowić o skróceniu kadencji Sejmu.”

Obejrzyj dokładnie

Kim jest Elżbieta Witek? To wieloletnia posłanka PiS z Dolnego Śląska. Nauczycielka historii

Choć wieku kobietom się nie wypomina, to musimy wspomnieć, że Elżbieta Witek urodziła się w 1957 roku na Dolnym Śląsku, a dokładnie w Jaworze. No początku lat 80. przyszła marszałek ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim i rozpoczęła pracę nauczycieli w swoim rodzinnym mieście.

Parlamentarzyści przyjechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Odwiedzili Jasną Górę

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę. Elżbieta Witek ...

W tym samym czasie 23-letnia Witek wstąpiła do „Solidarności”, a za swoją działalność polityczną trafiła do aresztu na początku stanu wojennego. W latach 90. należała do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokracja. W 1996 roku skończyła na UW studia z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej.

Kariera polityczna Witek potoczyła się dosyć szybko. W latach 2002-2005 zasiadała w Radzie Miejskiej Jaworza. Rok przed tym próbowała dostać się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale to udało się jej dopiero w kolejne kadencji. Od tego czasu posłanka nieprzerwanie zasiada w ławach przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Dopiero po 10 latach władze PiS zaufały Witek na tyle, żeby obsadzić ją na ważnym stanowisku w partii. Pełniła ona role kolejno:

  • Rzecznika prasowego rządu (2015-2016)
  • Członka rady ministrów (2015-2017)
  • Szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017)
  • Ministra MSWiA (2019)
  • Marszałka Sejmu (2019)

Jak widać posłanka została wyraźnie doceniona przez ówczesną premier Beatę Szydło. Później ponownie ważne role w państwie powierzał jej premier Mateusz Morawiecki. Obecnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera