Klapki dla Gambii: W Bielsku-Białej zebrali 21 tys. par...

  Klapki dla Gambii: W Bielsku-Białej zebrali 21 tys. par klapków dla dzieci z Gambii ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Klapki dla Gambii: W Bielsku-Białej zebrali 21 tys. par
  W ramach drugiej edycji akcji „Klapki dla Gambii” w Bielsku-Białej zebrano aż 21 tysięcy par klapków! W czwartek 5 lipca zostały efektownie zaprezentowane
  1/28

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Łukasz Klimaniec

  W ramach drugiej edycji akcji „Klapki dla Gambii” w Bielsku-Białej zebrano aż 21 tysięcy par klapków! W czwartek 5 lipca zostały efektownie zaprezentowane w kampusie Akademii Techniczno-Humanistycznej na trawniku przed budynkiem głównym uczelni. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Aż 21 tys. par klapków zebrano podczas drugiej edycji akcji „Klapki dla Gambii”. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Koło Naukowe Horyzont przy bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej przerosło wszelkie oczekiwania.

  - To nie myśmy wymyślili klapki, to bieda wymyśliła klapki. My tylko to zauważyliśmy – mówi dr Maciej Kalarus, opiekun Koła Naukowego Horyzont.

  Przed rokiem zebrano 680 par klapków, które zostały zawiezione do Gambii i rozdane.
  Wówczas w akcję włączyły się dwa zaprzyjaźnione ze studentami przedszkola. W tym roku w akcji wzięło udział ponad 300 placówek szkolno-przedszkolnych z Bielska-Białej i okolic, a także 50 z innych części kraju. Ludzie przysyłali też klapki pocztą, kurierem.

  ZOBACZ ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Teraz trwa segregowanie klapków, spinanie w pary i układanie rozmiarami, aby po dotarciu do Afryki można było je sprawnie rozdać. W tą akcję zaangażowanych jest ok. 20-30 osób. Dr Kalarus podkreśla, że akcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem w Gambii. - Nie wieziemy tam rowerów, telewizorów, czy sprzętu elektronicznego, ale zwykłe klapki. Zderzenie z tym, że właśnie klapki wywołują taki entuzjazm, jest szokiem, że taka prosta rzecz jest tak ważna – zaznacza.

  Przywiezienie klapków do Afryki to wymierna pomoc. Dr Kalarus przyznaje, ze nieraz ludzie pytają go w Polsce, po co wiezie do Afryki klapki, skoro tam dzieci chodzą boso. – Dzieci chodzą tam boso, bo nie mają klapków! I to jest odpowiedź. Jakby mieli klapki, to by w nich chodzili. Ale klapki kosztują. Można je kupić w dużych miastach na targach, ale trzeba zapłacić 2-3 dolary. To kwestia pieniędzy. Jeśli widzimy biedne dzieci, których rodzice nie mają pieniędzy na jedzenie, to buty są ostatnią rzeczą, którą im kupią – wyjaśnia.

  We wtorek 10 lipca klapki zostaną zapakowane do kontenera, którym popłyną do Afryki. Firmy OT Logistics S.A. oraz C.Hartwig Gdynia S.A. w całości zorganizują i pokryją koszty transportu klapków do portu w Gambii. Na początku sierpnia ekipa z dr Kalarusem na czele wyruszy samochodem przez m.in. Maroko, Mauretanię, Senegal do Gambii, gdzie 20 sierpnia odbierze kontener.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Mazda Mirai Motors Challange 2018  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał