Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolęda w Archidiecezji Katowickiej na nowych zasadach. Jakie są zasady odwiedzin duszpasterskich podczas czwartej fali COVID-19?

Martyna Urban
Martyna Urban
Arcybiskup metropolita katowicki określił nowe zasady kolędy.
Arcybiskup metropolita katowicki określił nowe zasady kolędy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W parafiach na Śląsku już rozpoczęła się kolęda. Odwiedziny duszpasterskie w domach odbywają się na zupełnie nowych zasadach. W tym roku, w związku z panująca pandemią COVID-19 w Archidiecezji Katowickiej nie odbędą się tradycyjne kolędy w okresie poświątecznym. Arcybiskup Wiktor Skworc ogłosił, że wizyty indywidualne księży będą odbywać się zgodnie z wolą proboszczów w poszczególnych parafiach.

Kolęda w Archidiecezji Katowickiej

Arcybiskup Wiktor Skworc zajął oficjalne stanowisko w sprawie tegorocznych odwiedzin duszpasterskich. W tym roku wizyty są uzależnione od konkretnych decyzji proboszczów.

- W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich - wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy metropolity katowickiego.

Przypomnijmy, że w tamtym roku arcybiskup nie zalecał odwiedzin duszpasterskich. Wyjątkiem była sytuacja, gdy parafianie prosili o poświęcenie nowo zamieszkałego mieszkania. W innych przypadkach w intencji mieszkańców były odprawiane msze święte.

W parafiach odbywają się msze kolędowe

W wielu parafiach zapadła decyzja o przeprowadzeniu kolędy w sposób hybrydowy. Oznacza to, że w intencji mieszkańców wszystkich ulic parafii odbędą się msze kolędowe. Natomiast osoby chętne, które chcą personalnych odwiedzin księży mogą prosić o to w kancelariach parafialnych.

- Jeszcze nie podjęliśmy decyzji co do tegorocznej kolędy, ale prawdopodobnie nasi parafianie będą mogli zamówić ją w kancelarii. Oprócz tego dla wszystkich będą się odbywać msze na wzór zeszłorocznych - tłumaczy ks. Stanisław Knura, proboszcz Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Tarnowskich Górach.

W parafiach trwają zapisy na odwiedziny duszpasterskie

W Parafii Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu zostały podjęte konkretne kroki w sprawie odwiedzin duszpasterskich. Kancelaria parafialna poinformowała, że kolędy odbędą się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Księża, którzy będą odwiedzać mieszkańców parafii, będą musieli mieć założone maseczki oraz przestrzegać odpowiedniego dystansu. W odwiedzinach będzie uczestniczyć ksiądz oraz jedna osoba ze służby liturgicznej.

Parafianie zainteresowani odwiedzinami duszpasterskimi muszą zapisać się w kancelarii parafialnej do 25 listopada, w innym przypadku księża nie będą mogli wejść do mieszkania rodziny. W Katowicach-Zawodziu kolędy rozpoczną się od 27 listopada i będą trwać do 9 stycznia 2022 roku.

Wybrani parafianie z Bogucic są już po kolędzie

Od soboty, 6 listopada w Rzymskokatolickiej Parafii św. Szczepana w Katowicach rozpoczęły kolędy. Zgodnie z pozostawioną dobrowolnością Arcybiskupa, proboszcz ks. Krzysztof Sitek wyznaczył konkretne daty kolęd, przypisane do ulic Bogucic. Jak wyglądała kolęda w dobie pandemii?

- Ministrant przyszedł w maseczce. Zapytałem go, czy my też mamy założyć. Odpowiedział, że to zależy od nas, dodał, że on sam jest zaszczepiony. My też potwierdziliśmy ten fakt. Wspólnie ustaliliśmy, że w tej sytuacji możemy być bez maseczek i to samo dotyczy księdza. Później już obydwaj weszli bez maseczek - opowiada nam o wizycie duszpasterskiej Maciej, parafianin z Bogucic.

Bielsko-Biała przenosi okres odwiedzin duszpasterskich

Biskup Roman Pindel, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, poinformował, że kolędy zostaną przeniesione w czasie. Swoja decyzję uzasadnia rosnącą liczbą zakażeń COVID-19.

- W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie. Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne - poinformował biskup Roman Pindel.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera