MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna odnowiona kamienica w Katowicach. Budynek przy ul. Chopina 9 staje się nowa wizytówką miasta. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Zakończył się generalny remont kamienicy przy ul. Chopina 9. Miasto planuje modernizacje kolejnych nieruchomości.
Zakończył się generalny remont kamienicy przy ul. Chopina 9. Miasto planuje modernizacje kolejnych nieruchomości. KAW
Kamienica przy ul. Chopina 9 w Katowicach wygląda jak nowa. Wszystko za sprawą kompleksowego remontu. W budynku zmodernizowano instalację elektryczną, zadbano również o wnętrze nieruchomości. Teraz lokatorzy mogą pochwalić się, że mieszkają w jednym z piękniejszych budynków w mieście. W planach kolejne inwestycje. Zobacz ZDJĘCIA po zakończeniu prac.

Remont kamienicy przy ul. Chopina 9 został ukończony

Zakończył się remont kamienicy przy ul. Chopina 9. Projekt jego modernizacji zakładał wymianę instalacji elektrycznej, a także odnowienie ścian elewacji oraz mieszkań, piwnic i poddasza.

- Na jakość życia w mieście wpływ ma wiele czynników. To dostęp do edukacji na wysokim poziomie, szeroka oferta rynku pracy, czy bliskość przestrzeni umożliwiających wypoczynek. Dlatego tworzymy nowe parki i sukcesywnie modernizujemy te już funkcjonujące, a bezrobocie w Katowicach jest jednym z najniższych w Polsce i na koniec marca br. wynosiło 1,1%. Jednak równie ważne jest mieszkanie w komfortowych warunkach, dlatego też m.in. prowadzimy remonty budynków Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje zasobem ok. 15 tys. mieszkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Łącznie na modernizację zasobów mieszkaniowych KZGM przeznaczy w tym roku prawie 23 mln zł, przy czym część tych środków to przygotowanie inwestycji na kolejne lata. To gwarantuje, że kolejne budynki będą sukcesywnie poddawane remontom - podkreśla prezydent.

Jakość życia mieszkańców wyremontowanej kamienicy na pewno uległa poprawie w związku z wykonaniem nowych warstw posadzek wraz z izolacją przeciwwilgociową w pomieszczeniach technicznych, korytarzu i piwnicy.

Za remont odpowiedzialna była firma PPHU MJ Marcin Jasiński z Mysłowic. Koszt wszystkich prac to ponad 2,8 mln złotych, czego 1,7 mln zł to środki pozyskane z dofinansowania na modernizację techniczną zasobu mieszkaniowego gminy z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kompleksowy remont - zadbano o mieszkania i nowe instalacje

Remont wykonano we wszystkich dziewięciu mieszkaniach oraz jednym lokalu użytkowym. Prace polegały m.in. na położeniu nowych warstw posadzek oraz postawieniu kilku ścian działowych.

- Wykonano otwory drzwiowe wewnętrzne i zewnętrze wraz z nadprożami oraz zamontowano stolarkę otworową. W podwórku oraz w pomieszczeniach gospodarczych ułożono nową nawierzchnię. Renowację przeszło także poddasze, m.in. wymieniona została więźba dachowa. W części frontowej dachu i od podwórza położono dachówki ceramiczne w kolorze czerwonym. Zamontowano ponadto nowy właz dachowy i automatyczną klapę oddymiającą, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe - informuje katowicki urząd.

Oprócz tego zadbano o nowe instalacje - ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz kanalizacji sanitarnej. Dotychczas lokatorzy ogrzewali się za pomocą gazu.

- Remont kamienicy przy Chopina 9 trwał 10 miesięcy. Prace dotyczyły modernizacji energetycznej budynku. Zyskają na tym przyszli lokatorzy, ponieważ termomodernizacja pozwala na przyłączenie do sieci ciepłowniczej i ograniczenie niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń na wysokości do 40 m, pochodzących ze spalania, głównie węgla w piecach. W mieszkaniach przy Chopina usunięto takie piece i nowi lokatorzy zyskają wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób ogrzewania. Wraz z poprawą stanu technicznego wyremontowano nie tylko instalacje wewnętrzne, ale także bardziej wizualne elementy – są nowe tynki, posadzki, zagospodarowanie podwórza, a także odnowione klatki - podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

Sukcesywnie będą wykonywane kolejne modernizacje innych nieruchomości. Już wiadomo, że remontów klatek schodowych doczekają się katowiczanie mieszkający przy ul. Wiosny Ludów 32c. W budynkach przy ul. Tysiąclecia 5 zostanie wykonane nowe pokrycie dachowe, a nową instalacja c.o. zostanie wykonana w mieszkaniach przy ul. Emerytalnej, Piotrowickiej, Grunwaldzkiej i Żeromskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni