Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne konsole Kinect trafią do małych pacjentów z oddziałów onkologicznych

Katarzyna Domagała-Szymonek
Konsola to zabawa i ćwiczenia
Konsola to zabawa i ćwiczenia Fundacja Iskierka
Pięć kolejnych konsol ruchowych trafi na dziecięce oddziały onkologiczne. To sprawdzony pomysł Fundacji Iskierka, by chore dzieci zająć zabawą.

Nareszcie, to za te wszystkie zastrzyki - tak cieszył się mały pacjent dziecięcego oddziału onkologicznego, który - grając w boks na konsoli ruchowej - znokautował pielęgniarkę oddziałową. Wspólna gra, która wywołała tyle radości, była możliwa dzięki Fundacji Iskierka, która 5 lat temu zaczęła stosować technologię kinect w rehabilitacji. Teraz chce rozdać kolejne konsole. W najbliższy czwartek na dziecięcych oddziałach onkologicznych w śląskich szpitalach odbędą się rozgrywki na konsolach.

- Konsola Kinect to technologia, która pozwoliła nam zmobilizować pacjentów oddziałów onkologicznych do zostawienia laptopów i wstania z łóżek - mówi Aneta Klimek-Jędryka z Fundacji Iskierka.

Efekty zainstalowania konsol ruchowych na oddziałach są niesamowite. Gra w kręgle pomogła nastoletniemu Piotrkowi z katowickiego szpitala, który miał amputowaną nogę. Wiele tygodni nad pionizacją i utrzymaniem równowagi pracowała z nim fizjoterapeutka, ale kiedy zaczął grać w kręgle z zastosowaniem technologii, poprawę było widać dosłownie z dnia na dzień. Poza sferą ruchową gra na konsolach doskonale wpływa też na psychikę małych pacjentów.

- Gra jest doskonałą formą wsparcia psychologicznego, odreagowania stresu towarzyszącego chorobie, poprawy komunikacji zarówno z rodzicami jak i personelem medycznym - wymienia pani Aneta.

Do tego wspólna zabawa z kolegami z sali, rodzicami czy pracownikami oddziału rozładowuje napięcie, strach i poczucie osamotnienia w chorobie. Jednak początki programu były trudne. Lekarze do pomysłu młodych ludzi podchodzili sceptycznie.

- Konsole traktowali jak zabawki, gadżety, które szybko znudzą się pacjentom - wspomina pani Aneta. - Szybko przekonali się, że pomysł zdaje egzamin.

Wtedy błyskawicznie, pocztą pantoflową, informacja o projekcie obiegła inne szpitale i do Fundacji zaczęli zgłaszać się kolejni chętni. W sumie 17 placówek z oddziałami onkologii dziecięcej (dwie nie mogły skorzystać z konsol przez brak miejsca).

- Z jednej strony jest to bardzo fajna zabawa, z drugiej - jeśli dobrze pokierujemy pacjentów - ta zabawa zamienia się w rehabilitację i terapię - zaznacza prof. Tomasz Szczepański, ordynator oddziału hematologii i onkologii dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.

Kolejne konsole najprawdopodobniej trafią na oddziały rehabilitacyjne, gdzie ćwiczą pacjenci onkologiczni. W ten sposób chcą przypomnieć, że taki sprzęt na oddziałach jest oraz zmobilizować personel szpitala do jak najczęstszego korzystania z niego. Bo bez opieki dorosłych dzieci będą jedynie bawiły się na konsolach, dopiero pod okiem specjalistów zabawa zamienia się w ćwiczenia.

- Cały czas robimy rekonesans, gdzie konsole najbardziej by się przydały. Prawdopodobnie trafią między innymi na oddział Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz do szpitala w Gdańsku - wymienia pani Aneta.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!