Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny spacer po Bielsku-Białej. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza do Cygańskiego Lasu

JAK
Tym razem poznamy malownicze okolice Mikuszowic Śląskich i Olszówki, czyli... Cygański Las
Tym razem poznamy malownicze okolice Mikuszowic Śląskich i Olszówki, czyli... Cygański Las Materiały Prasowe
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejny spacer po Bielsku-Białej. Tym razem poznamy okolice Mikuszowic Śląskich i Olszówki, czyli... znajdujący się tam Cygański Las. Spacer odbędzie się w niedziele 15 sierpnia. Początek o godz. 10.00. Warto się wybrać!

Oprócz przyrody i architektury poznamy także opowieści o ludziach, którzy tam mieszkali bądź przebywali. Należały do nich elity ówczesnego miasta: przemysłowcy, kupcy i intelektualiści. Dzięki nim powstała wspaniała architektura willowa. Wszystko to było osadzone w realiach mieszaniny problemów narodowościowych, wzajemnej konkurencji w interesach ówczesnych właścicieli oraz romantyzmu, jaki posiadał Cygański Las.

- Dużą popularnością w tym miejscu cieszył się angielski styl architektoniczny cottage. Początkowo został przyjęty przez mieszkańców Wiednia, gdzie założono Wiener Cottage Verein (Wiedeńskie Towarzystwo Cottage), by później trafić do Cygańskiego Lasu - podkreślają organizatorzy spaceru po Cygańskim Lesie.

Styl ten charakteryzował się symbiozą drewnianego lekkiego wiejskiego domu z miejską neostylową willą lub kamienicą. Detale przypominające o wiejskim i uzdrowiskowym charakterze tego miejsca występują także w dwudziestoleciu międzywojennym w postaci chociażby drewnianych werand.

Jednym z wielu przykładów tego stylu była wybudowana w 1888 r. willa dla rodziny właściciela pralni wełny i fabryki sukna Carla Hauptiga. Niestety, w 2009 r. została - co spowodowało wielkie wzburzenie mieszkańców - zrównana z ziemią przez nowego właściciela, co paradoksalnie wznowiło zainteresowanie historyków oraz społeczności lokalnej samym stylem, jak i historią Cygańskiego Lasu.

Przewodnikiem po tej części miasta będzie historyk Jakub Krajewski, autor kultowej książki „Spacerem po Cygańskim Lesie”.

Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka @gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Organizatorzy wycieczki proszą o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (w tym wypadku trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Nie przeocz

Wycieczka jest bezpłatna. Zostanie zorganizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.

W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie: dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej przypadająca w tym roku.

Ważnym punktem odniesienia w kulturowej i historycznej eksploracji miasta będzie rzeka Biała, która najpierw w średniowieczu łączyła ludzi mieszkających po jej obu stronach, później od roku 1327 stała się granicą, by od roku 1951 stać się spoiwem dwumiasta. O kilka wieków starsze Bielsko oraz jej młodsza siostra Biała rozwijały się w różnych państwowościach, niezależnie od siebie, jednak jak się okazuje ich bliskość powodowała niezliczone ilości kontaktów na wielu poziomach...

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty