Komandosi z Gliwic szczęśliwie zakończyli misję w...

  Komandosi z Gliwic szczęśliwie zakończyli misję w Afganistanie [ZDJĘCIA]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Komandosi z Gliwic szczęśliwie zakończyli misję w Afganistanie [ZDJĘCIA]
  1/30
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Dowodzona przez gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego XI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego 24 października zakończyła działalność. Żołnierze z Gliwic, z 6 batalionu powietrznodesantowego, służący w ramach Zgrupowania Bojowego Alfa XI zmiany PKW, pod dowództwem ppłk Mirosława Brysia, także powrócili do kraju. Wszyscy w komplecie.
  Dzisiaj w gliwickich koszarach odbyło się ich uroczyste powitanie z udziałem władz wojskowych, samorządowych i lokalnego biznesu, ale także - bliskich i przyjaciół żołnierzy.

  Wiesława Teofil przyjechała na uroczystość do Gliwic ze Starachowic. Swojego syna, Michała Teofila, nie widziała ponad pół roku. Na placu apelowym niecierpliwie wypatrywał taty także 5 letni Kacper.

  - O, tam jest mój tatuś - pokazywał rezolutny chłopczyk.
  - Był w Afganistanie, strzelał i walczył z wrogiem. A ja tęskniłem. Jak przyjechał, to otworzyliśmy takie wojskowe samochodziki. Bo ja też żołnierzem będę!- zapewniał, ściskając póki co w ręku pluszowego misia.

  - Główne zadania jakie zostały postawione pół roku temu przed Polskim Kontyngentem Wojskowym (PKW) związane były z poprawą bezpieczeństwa w prowincji Ghazni i przygotowaniem Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego (ANSF) do przejęcia w przyszłości pełnej odpowiedzialności za tę część Afganistanu - informuje por. Rafał Podgórski z 6.

  Polscy żołnierze mieli też wspierać lokalną administrację zwiększając jej efektywność, a także prowadzić działania pomocowe ukierunkowane na podniesienie standardu życia ludności prowincji.

  Wykryto i zniszczono wiele improwizowanych urządzeń wybuchowych (Improvised Explosive Device - IED). Przejęto i zlikwidowano kilkanaście ton materiałów do ich produkcji, a także duże ilości uzbrojenia i amunicji.

  Polacy przygotowywali takż żołnierzy i funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego do całkowicie samodzielnego prowadzenia własnych działań operacyjnych. Zgrupowanie Bojowe realizowało tzw. partnering, czyli wykonywanie wspólnie zadań operacyjnych przez Polaków i Afgańczyków.

  - Nie mniej ważne miejsce zajmuje udzielanie pomocy mieszkańcom Afganistanu oraz wsparcie administracji prowincji w zakresie odbudowy i rozwoju, co jest warunkiem koniecznym do stabilizacji sytuacji w Ghazni. Innym niemniej ważnym aspektem w działalności polskiego Kontyngentu jest pomoc humanitarna, której kilkadziesiąt ton rozdano najbardziej potrzebującym Afgańczykom. Służy to nie tylko poprawie warunków ich życia ale niejednokrotnie umożliwia przeżycie szczególnie w okresie zimowym - wyjaśnia por. Podgórski.

  XI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła około 2500 żołnierzy. W tym Zgrupowanie Bojowe Alfa około 700 żołnierzy ( 295 żołnierzy z Gliwic, pozostali to żołnierze 6 RBYGADY Powietrznodesantowej z Krakowa Krakowa, Bielska Białej oraz specjaliści z różnych jednostek wojskowych z całej Polski).
  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo