Komiks promuje nową dąbrowską kanalizację

Piotr Sobierajski, MCH, DRAPA
Udostępnij:
Nie tylko billboardy i bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, ale także kolorowy komiks skierowany do najmłodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

To właśnie ma sprawić, by do powstającej właśnie w mieście nowej sieci wodno-kanalizacyjnej podłączyli się dąbrowianie. W pierwszym etapie ma to zrobić ponad 16 tysięcy, a docelowo, w 2015 roku, aż 19 tysięcy gospodarstw domowych w tym mieście.

ZOBACZ KOMIKS PROMUJĄCY KANALIZACJĘ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Gra toczy się więc o wysoką stawkę, bo właśnie tyle nowych podłączeń do sieci jest koniecznych, by miasto osiągnęło tzw. efekt ekologiczny i nie straciło unijnej dotacji, która na razie wyniosła 282 mln zł. Realizacja całego projektu ma kosztować łącznie całkiem sporo, bo aż 850 mln zł.

Komiks nawiązuje pośrednio do maskotki Dąbrowy Górniczej, jaką jest Bóbr Dąbrowiak. Nosi tytuł "Bobry, My i Ty" i na ośmiu stronach zachęca do oszczędzania wody, wskazuje na plusy nowoczesnej kanalizacji.

- By zachęcić dzieci do przeczytania komiksu i skłonić do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, żeby oszczędzić wodę i chronić środowisko, komiks zawiera puste pola, które należy uzupełnić. Na tylnej okładce znajduje się też kolorowanka - podkreśla Beata Pisarczyk z Jednostki Realizującej Projekt w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

- Zależy nam, by odbiorcy inwestycji poprzez dobrze zaplanowane działania zauważyli projekt, zainteresowali się nim, zrozumieli, po co jest realizowany i jakie odniosą korzyści - mówi Henryk Zaguła, wiceprezydent miasta i jednocześnie pełnomocnik ds. realizacji projektu.

Już teraz na ulicach miasta, między innymi w dzielnicach Gołonóg, Ząbkowice i Tworzeń pojawiło się pięć ogromnych billboardów i liczne banery, promujące inwestycję i zachęcające do przyłączania się do sieci.
Kolejne pojawią się jesienią tego roku. Będą też imprezy plenerowe, broszury informacyjne i mapy z przebiegiem sieci, które trafią do mieszkańców.

W Mysłowicach będą dopłacać za przyłączenie, Zawiercie też o tym myśli

Spore kłopoty z przyłączaniem się mieszkańców do nowej sieci kanalizacyjnej są w Mysłowicach i Zawierciu. Obu tym miastom nadal grozi utrata dofinansowania z funduszy europejskich na te inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową.

By osiągnąć efekt ekologiczny, w Mysłowicach do sieci muszą się przyłączyć jeszcze 3 tys. mieszkańców. Na razie z takiego udogodnienia skorzystało zaledwie 500 mysłowiczan. Miasto może stracić 15,4 mln euro unijnej dotacji. By ratować sytuację, radni przyjęli właśnie program dopłat do budowy przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców.

Pieniądze pochodzić będą z zaciągniętej na ten cel pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do podziału między mysłowiczan będzie ok. 4,5 mln zł. Z tego miasto dofinansuje około 1,6 tys. nowych przyłączy.

W przypadku przyłącza długości 20 m - można liczyć na nie więcej niż 2 tys. zł dofinansowania, a powyżej 20 m - na kwotę nie większą niż 3,5 tys. zł. To stanowi nawet 50 procent kosztów, jakie musieliby ponieść mieszkańcy. Na osiągnięcie efektu ekologicznego miasto ma czas do końca czerwca 2012 roku.

W Mysłowicach łącznie wybudowano 142 km sieci kanalizacyjnej i 30 przepompowni.

Zawiercie może z kolei stracić dotację z Funduszu Spójności w wysokości 80 mln zł, bo do nowej sieci wybudowanej w latach 2006-2010 przyłączyło się niewiele ponad 3 tys. mieszkańców, a zakładany efekt ekologiczny obejmował 12 tys. nowych przyłączy.

By ratować sytuację, miasto zwróciło się do Komisji Europejskiej o zmniejszenie ostatecznej liczby przyłączeń do 7379.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dąbrowianin
Na prawdę fajna sprawa.
K
Kato
Ciekawy i oryginalny sposób na reklamę kanalizacji.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie