Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunalne bez sztampy. W układzie starej kamienicy

Tomasz Klyta
W nowych blokach komunalnych jest miejsce dla 72. rodzin. Zainteresowanych jest jednak ponaddwukrotnie więcej
W nowych blokach komunalnych jest miejsce dla 72. rodzin. Zainteresowanych jest jednak ponaddwukrotnie więcej Tomasz Klyta
Dwa nowe bloki komunalne, to pierwsza powojenna inwestycja miasta w mieszkania. Kosztowały 10,5 mln i wyróżniają się oryginalną estetyką.

Po ponad dwóch latach budowy w Tarnowskich Górach (dzielnica Lasowice) powstały właśnie dwa nowe bloki osiedla komunalnego. Od tygodnia przyszli lokatorzy mogą je już oglądać. Bloki różnią się koncepcyjnie od tych, które do tej pory budowały m.in. TBS-y.

– Jeśli już jakaś gmina decyduje się na budowę mieszkań komunalnych, projekt jest zazwyczaj wybierany w drodze przetargu – mówi Rafał Zalewski z Zalewski Architecture Group, która zaprojektowała osiedle. – Wtedy jednak, najważniejszym kryterium jest cena. Z jednej strony można rozumieć samorządy – nie chcą się później tłumaczyć, że coś mogło kosztować mniej. Z drugiej, mamy wtedy do czynienia z gorszą jakością. Nie materiałową, ale intelektualną – dodaje.

Tarnowskie Góry zdecydowały się więc ogłosić konkurs na projekt osiedla komunalnego. Wpłynęło ponad 50 prac. Wśród nich były koncepcje nowoczesnych i wręcz futurystycznych budynków, opartych na stali i szkle. Zdecydowano się jednak na projekt funkcjonalny, który odpowiada standardom budownictwa komunalnego.

OBACZCIE FILM: przegląd najciekawszych informacji w kraju (13 kwietnia)

W ten sposób powstały dwa bloki, w których znajdują się 72 mieszkania. Architekci dużą uwagę skupili na przestrzeniach otaczających. Układ dwóch budynków w kształcie litery „L” tworzy półotwarte wnętrze urbanistyczne. Jest tam 70 miejsc parkingowych, plac zabaw, ławki i zieleń. Partery bloków dostosowane są dla osób niepełnosprawnych, znalazły się także pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce.
– Wzorowaliśmy się na starych kamienicach, tworzących zamknięte kwadratury. Mieszkańcy będą mieli swobodny dostęp do ulicy i parkingów na zewnątrz układu, mogąc się jednocześnie cieszyć intymnością, własnym podwórkiem – tłumaczy Zalewski.

Projekt był nominowany do nagrody Housemarket Silesia Awards 2017 w kategorii Architektura. Ostatecznie zajął trzecie miejsce. Choć nowe budynki komunalne mogą cieszyć oko, nie zaspokoją potrzeb mieszkaniowych w Tarnowskich Górach. Gmina rozpoczęła procedurę przydziału mieszkań. Na 72 nowe lokale jest ponad 150 chętnych rodzin. W sumie, o mieszkanie komunalne w Tarnowskich Górach ubiega się prawie 300 rodzin.

Oddanie nowych bloków do użytku nie obyło się jednak bez zgrzytów. Zgodnie z umową podpisaną ponad dwa lata temu, budowa miała się zakończyć we wrześniu ubiegłego roku. Wykonawca, czyli Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych z Olsztyna, spóźniło się o pół roku. Gmina ma zamiar naliczyć karę, w wysokości 1,5 mln zł, czyli ok. 15 proc. wartości inwestycji. Jak mówi Katarzyna Majsterek, rzeczniczka UM Tarnowskie Góry, wskazywanym przez wykonawcę powodem opóźnienia były problemy z podwykonawcą, który opuścił budowę w trakcie prac.

ZOBACZCIE FILM: przegląd najciekawszych informacji w kraju (13 kwietnia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty