Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja SILESIA 2030. Rezolucja i cztery postulaty polityki Zielonego Ładu UE

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
odczas ósmej edycji Konferencji Silesia 2030 politycy, eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele strony społecznej rozmawiali o polskim systemie energetycznym i zabezpieczeniu surowców krytycznych.
odczas ósmej edycji Konferencji Silesia 2030 politycy, eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele strony społecznej rozmawiali o polskim systemie energetycznym i zabezpieczeniu surowców krytycznych. Andrzej Kornać
Grzegorz Tobiszowski przedstawił cztery postulaty dotyczące surowców krytycznych i polityki Zielonego Ładu UE w czwartek, 26 października, w Katowicach podczas ósmej edycji konferencji Silesia 2030, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Po zebraniu pod dokumentem podpisów, zostanie przekazany do władz Unii Europejskiej. - Chcą abyśmy wszyscy jeździli elektrykami. Nie mówimy tu o 100 samochodach, ale o milionach. Skąd zatem mamy brać te surowce krytyczne? - pyta europoseł.

Problem surowcowy jak najbardziej aktualny. Podczas ósmej edycji Konferencji Silesia 2030 politycy, eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele strony społecznej rozmawiali o polskim systemie energetycznym i zabezpieczeniu surowców krytycznych.

- Transformacja w odróżnieniu od powstania Unii Węgla i Stali nie napędza nam koniunktury, ponieważ nie mając u siebie podmiotów, które mogą wydobywać, nie tworzymy miejsc pracy na naszym kontynencie - stwierdził Grzegorz Tobiszewski.

Dodał, że w aucie z silnikiem diesla znajdziemy ok. 30 kg surowców krytycznych, natomiast w pojeździe z napędem elektrycznym jest ich prawie siedem razy więcej. - Chcą abyśmy wszyscy jeździli elektrykami. Nie mówimy tu o 100 samochodach, ale o milionach. Skąd zatem mamy brać te surowce krytyczne? - pytał, zaznaczając, że ambicje kilmatyczne Europy powinny być "zakotwiczone" w liczbach i pragmatyce gospodarczej.

- W demokracji nie możemy się wstydzić racjonalnych decyzji i zaklinać rzeczywistość - jeżeli fakty i liczby podpowiadają, że powinniśmy wyhamować, to trzeba to zrobić. Gospodarka nie może być układana wyłącznie pod zieloną modę i to, co aktualnie jest trendy; gospodarka jest sferą zbyt poważną, a bezpieczeństwo energetyczne jest zbyt kluczowe, by kierować się wyłącznie modą i ambicjami - dodał.

Jak stwierdził Tomasz Rogala - prezes PGG, metale ziem rzadkich mają kluczowe zastosowania w transformacji energetycznej, produkcji samochodów elektrycznych czy wysokich technologiach. W związku z tym zarówno zapotrzebowanie, jak i ceny wymienionych surowców stale rosną, co przekłada się m.in. na rosnące ceny samochodów elektrycznych. - Bez tych surowców nie transformacji energetycznej. Dlatego warto zadać pytanie, czy bezpieczne jest osadzenie transformacji na dostawach z krajów niedemokratycznych - wyjaśnił.

Europosłanka Beata Szydło, która nie mogła przyjechać na konferencję Silesia 2030 wskazała, że rozmowy dotyczące transformacji energetycznej będą możliwe po wyborach do Parlamentu Europejskiego, który zapewni "zupełnie nową kartę". -

- Musimy racjonalnie podchodzić do tych zmian. Proponujemy swoje rozwiązania, nowe drogi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że transformacja energetyczna jest nieunikniona, ale dla nas, dla Polski i dla Europy niezbędne są nowoczesne górnictwo i nowoczesna gospodarka wykorzystująca węgiel, czyli surowiec, który jest tutaj dostępny -wyjaśniła.

Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych podczas video konferencji zwrócił uwagę, że powinniśmy rozwijać technologię w oparciu o własne surowce. - Opracowania surowców ziem rzadkich są ograniczone. Pamiętajmy, że musimy dążyć do nowych technologii, a przede wszystkim pamiętajmy, że dziś posiadamy jeszcze własne surowce, o które możemy naszą transformację opierać i dla nich szukać nowych technologii - powiedział.

Rezolucja Surowcowa zostanie przekazana do władz Unii Europejskiej

Na koniec konferencji Silesia 2030 zaprezentowano Rezolucję Surowcową, w której można przeczytać apel o pilną odbudowę unijnego sektora wydobywczego oraz przemysłu przetwórczego surowców krytycznych. - W szczególności rud żelaza, węgla i innych surowców mineralnych oraz stali, a także poszukiwanie i udostępnianie nowych złóż, tak by w maksymalnym stopniu zabezpieczać własne potrzeby rodzimą produkcją" - czytamy w rezolucji.

Kolejny z postulatów dotyczy wyłączenia sektorów związanych z surowcami krytycznymi z systemu handlu emisjami EU ETS oraz stworzenia otoczenia legislacyjnego sprzyjającego inwestycjom i rozwojowi przedsiębiorstw. Według dokumentu Unia Europejska, przyjmując "Europejski Zielony Ład", dała początek przemianom na bezprecedensową skalę w bardzo szybkim tempie. Jak czytamy w rezolucji "Zielony Ład przemiany wymusza aktami prawnymi, zaburzając mechanizmy rynkowe".

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera