Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres MŚP: Kto przeszkadza, a kto pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom?

Patryk Drabek
Kongres MŚP: Kto przeszkadza, a kto pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom?Samorządowcy oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego, czyli współgospodarze kongresu, który odbywa się w Katowicach
Kongres MŚP: Kto przeszkadza, a kto pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom?Samorządowcy oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego, czyli współgospodarze kongresu, który odbywa się w Katowicach Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach rozmawiano o problemach małych oraz średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Wczoraj w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zainaugurowano piątą edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O tym, że ten sektor jest podstawą polskiej gospodarki, świadczą dane. Jak poinformowała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99 proc. wszystkich firm w Polsce, co daje aż 70 proc. miejsc pracy i 48,5 proc. PKB.

 

Rekordowa liczba uczestników kongresu
Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik przekazał, że tegoroczny kongres zgromadził rekordową liczbę, ponad #6 tysięcy zarejestrowanych uczestników.

Nie wszyscy zaproszeni goście zdecydowali się jednak przyjechać do stolicy Górnego Śląska. Zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy (w jego imieniu list odczytał poseł Jerzy Polaczek) oraz premier Ewy Kopacz (reprezentował ją minister sprawiedliwości Borys Budka).  

Nie przyjechała także Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Uczestnicy mogli zobaczyć jej nagrane przemówienie.

Tegoroczny kongres, który oficjalnie otworzył poseł Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komitetu Honorowego V Europejskiego Kongresu MŚP Jerzy Buzek, ma być odpowiedzią na pytania zadawane przez młodych oraz już doświadczonych biznesmenów.

Co zrobić, by nasza gospodarka rozwijała się efektywnie? Z jakimi przeszkodami zmagają się szefowie oraz pracownicy firm z sektora MŚP i jak je pokonać? Podczas debaty polityczno-gospodarczej, mającej odpowiedzieć między innymi na te pytania, największe zainteresowanie wzbudzała jednak osoba prowadzącego Kamila Durczoka, który w ostatnim czasie zniknął z telewizyjnej anteny i nie udzielał się w życiu publicznym.

W debacie wzięli udział prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, lider partii Nowoczesna Ryszard Petru, wicepremier i prezes PSL Janusz Piechociński, poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld oraz Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący Rady Programowej V Europejskiego Kongresu MŚP.

Nie przyjechała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i kandydatka tej partii na premiera.

 

Politycy kontra eksperci od gospodarki
Podczas debaty nie brakowało ważnych wypowiedzi. Ryszard Petru, nawiązując do obecnych rządów, stwierdził, że nasze państwo można zorganizować lepiej, ale za te same pieniądze. Podkreślał również, że górnictwo musi być prywatne, ponieważ państwo nie sprawdza się jako właściciel i trzeba #mówić o tym górnikom wprost. Odniósł się także do problemów przedsiębiorców. Jego zdaniem, biznesmeni są w naszym kraju traktowani jak przestępcy, co bezpośrednio wpływa później na ich problemy.

Petru, jako jedyny z trójki polityków, którzy brali udział w debacie, doczekał się braw od publiczności.

Adam Szejnfeld został zapytany przez Kamila Durczoka, czym tak ważnym zajmowali się politycy PO przez ostatnie osiem lat, że nie udało im się zrealizować przynajmniej połowy wyborczych obietnic. Polityk odpowiedział, że to dyskusyjna teza, a ostatecznie panowie ustalili, że to, ile było tych niespełnionych obietnic, policzą już wyborcy.

Cierpkie słowa dotyczące sytuacji sektora małych i średnich przedsiębiorstw można było usłyszeć od Andrzeja Arendarskiego oraz Janusza Steinhoffa. Obaj panowie stanowili przeciwwagę dla politycznych wypowiedzi pozostałych uczestników debaty.

 

Drugi dzień kongresu. Co nas dzisiaj czeka?
Przed nami drugi dzień kongresu. Dzisiaj uczestnicy będą dyskutować między innymi o tym, w jaki sposób urzędy pracy mogą wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, jakie są oczekiwania MŚP wobec PUP czy też co zrobić, by dostosować system edukacji do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.
 
Nie zabraknie również dyskusji na temat nowych technologii i rozwiązań oraz nowego podejścia do inwestycji w innowacje we wsparciu publicznym w latach 2014-2020. Uczestnicy dowiedzą się także, jak zadbać o bezpieczeństwo klienta w czasach niepewności gospodarczej oraz jaka jest obecnie sytuacja rodzinnych firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty