Kongres Prawników Polskich w Katowicach. Wiceminister łajał sędziów ZDJĘCIA

  • Dziennik Zachodni

Teresa Semik

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kultury trwa Kongres Prawników Polskich. Ok. 1,4 tys. prawników z całego kraju dyskutuje o niezależności i niezawisłości polskich sądów. Przyjechali m.in. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego oraz Stanisław Biernat, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego oraz szef Państwowej Komisji Wyborczej. Są też parlamentarzyści i europarlamentarzyści.

Około 1400 prawników zastanawia się w Katowicach nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości, wśród nich wiele prawniczych autorytetów: m. in. profesorowie: Ewa Łętowska, Marek Safjan, Adam Strzembosz, Andrzej Rzepliński, Stanisław Biernat.

CZYTAJ KONIECZNIE
PRAWNICY OSTRZEGAJĄ PRZED REFORMĄ PAŃSTWA WEDŁUG PIS

Do zebranych prezydent Andrzej Duda wystosował list, który odczytał jego minister Andrzej Dera. Rolą sądów jest służba obywatelom. Prezydenta niepokoi przewlekłość postępowań, przedawnienia, a tym samym bezkarność sprawców., ale także „nadwątlone” zaufanie do sędziów. Dlatego apeluje, żeby środowisko zdecydowanie i konsekwentnie reagowało na wszelkie nieetyczne, choćby incydentalne, zachowania swoich przedstawicieli. Prezydent uważa, że pozytywnego wizerunku trzeciej władzy nie buduje też nazbyt emocjonalna reakcja sędziów na krytykę, ani zbyt pochopne komentarze, że ta krytyka jest zamachem na niezależność sądów. Sędzia nie powinien też recenzować działalności innych organów władzy w debacie telewizyjnej...

CZYTAJCIE TEŻ:
Jeżeli pozwolimy zawłaszczyć sądy, nic nam nie zostanie

- Niezależny sąd ma być wolny od politycznych nacisków, ale też od korporacyjnych interesów środowiska prawniczego – powiedział podczas Kongresu Prawników Polskich wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, z zawodu adwokat.

Po sali rozległ się pomruk niezadowolenia.

– Czy interesy środowiska prawniczego zwyciężą, czy też prawnicy będą w stanie wznieść się ponad te interesy w imię dobra państwa, społeczeństwa, obywateli – kontynuował Marcin Warchoł. – Reformy nie są wymierzone w prawników, mają zwiększyć społeczny szacunek dla profesji sędziowskiej i społeczne zaufanie do sprawiedliwości.

Gdy jednak wiceminister Warchoł łajał sędziów obecnych na Kongresie za nierozliczenie czasów stalinowskich i przywołał sędziów tamtego okresu, którym na ogół włos z głowy nie spadł, doszło do protestu. Sędziowie zaczęli ostentacyjnie opuszczać salę obrad. Warchoł przemawiał głównie do pustych krzeseł, ale nie spuścił z tonu. Nie było w jego wystąpieniu gestu pojednania. Nie podjął ręki wyciągniętej przez środowisko prawnicze do rządzących, a o tym geście mówił jeden z organizatorów Kongresu Prawników Polskich, dr hab. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Wiceminister Warchoł szumnie ogłosił w Katowicach, że kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna. Także stowarzyszenia sędziów i prokuratorów. Taką poprawkę, do krytykowanego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej, zamierza w przyszłym tygodniu zgłosić resort sprawiedliwość. Nie zostało to przyjęte entuzjastycznie, raczej jako listek figowy do próby upolitycznienia KRS, bo pewnie diabeł tkwić będzie w szczegółach.

– Samorządy prawnicze wskażą kandydatów, a politycy i tak wybiorą członków KRS – skomentował Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

– O tych zmianach mówić możemy dopiero wtedy, jak upłynie kadencja obecnej Krajowej Rady Sądowniczej – dodał Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych: – Dziś jesteśmy po jednej stronie sali sądowej – po stronie sprawiedliwości, której nie można ani kupić, ani nie można jej sprzedać. Jesteśmy tu po to, bo w konstytucji jest zapis, że każdy ma prawo do niezależnego sądu. Dziś jesteśmy strażnikami tego prawa. Niezależne sądy i niezależni sędziowie są gwarantem praw obywatelskich.

Prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, dziękując Katowicom za gościnę, powiedziała, że przyczyną obecności prawników w tym miejscu jest kryzys prawno-ustrojowy państwa.

- Trybunał Konstytucyjny istnieje prawie teoretycznie. Zniszczona została niedoskonała, ale jakaś niezależność prokuratorów. Minister sprawiedliwości i prokurator otrzymał władzę iście królewską i to absolutną. Będzie powoływał i odwoływał prezesów sądów - powiedziała prof. Gersdorf. - Sędziowie przysięgali przed konstytucją, niektórzy przed Bogiem, ale nie przed partią polityczną. Sądy nie mogą być zależne od ministra sprawiedliwości.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Adam Bodnar rzecznik praw obywatelskich: – Niezawiśli sędziowie to kotwica demokratycznego państwa prawnego. Ciężar tej kotwicy oraz to, czy zdoła utrzymać statek naszego państwa na burzliwych wodach zależy od charakteru, determinacji, kreatywności i poświęcenia oraz odpowiedzialności obywatelskiej wszystkich przedstawicieli zawodów prawniczych.

CZYTAJCIE TEŻ:
Opinie: Prawnicy, zebrani w Katowicach, wyciągają rękę do rządu PiS

Michał Boni europarlamentarzysta skomentował wystąpienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który prowokacyjnie zarzucił sędziom niechęć do zmian i do rozliczeń przeszłości:

– Nie spotkaliśmy się tutaj, żeby odbywać sąd nad sędziami. Na wstępie tego kongresu powiedziano: „Wyciągamy rękę, chcemy rozmawiać”. Utrzymajcie ducha dialogu, bo tylko w tych duchu kiedyś wygramy. Wiem to z własnego doświadczenia.

Jerzy Stuhr, aktor i gość Kongresu Prawników Polskich wspomniał ojca, który swoją pierwszą pracę, jako prokurator, rozpoczynał w Katowicach. Niezwykłe było to, że nie należał do PZPR.

– Ojciec wybrał wolność i niezależność, bo uznał, że, jako oskarżyciel publiczny, nie można być uwiązanym ideologiczne i partyjnie – wyjaśniał aktor. – To on zaszczepił we mnie gen wolności i niezależności. Mój mistrz Andrzej Wajda powiedział mi kiedyś, że są ludzie, którym wolność jest bezwzględnie potrzeba, a innym nie, tak są ludzie skonstruowani. Dumny jestem, że znalazłem się wśród ludzi, którym wolność jest bezwzględnie do życia potrzebna.

Dr hab. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach:
- Politykę zostawiamy politykom, jednocześnie apelujemy, by wymiar sprawiedliwości pozostawić niezależnym sądom. Dyskutujemy na Kongresie Prawników Polskich o podstawowych wartościach. Ochrony godności ludzkiej i prawa człowieka nie da się przehandlować za słupki poparcia w sondażach. Pewne wartości są bezdyskusyjne. Chcę zadeklarować: mamy wszyscy wyciągniętą rękę, jesteśmy gotowi do dyskusji, oferujemy naszą wiedzę, nasz czas, profesjonalizm. Jeżeli dla przedstawicieli innych władz te wartości też są bezdyskusyjne, nie mam wątpliwości, że nasze dłonie się uścisną, że się spotkamy i pochylimy nad ochroną praw każdego człowieka. Jeżeli nie uda nam się rozmawiać z inną władzą, bo zwyciężą sondaże i populizm, będziemy rozmawiać ze społeczeństwem.

Środowisko prokuratorów reprezentował na Kongresie Prawników Polskich znany warszawski prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia „Lex Super Omnia”, które zrzesza m. in. prokuratorów zdegradowanych przez Zbigniewa Ziobrę.

– Jesteśmy tu po to, żeby was, sędziów wspierać w imię obywateli, w interesie sprawiedliwych wyroków, to znaczy opartych na prawie, faktach i moralności – mówił Parchimowicz. – Poznaliśmy, jak się buduje system uzależnienia. Samorząd prokuratorski jest fasadą samorządu. Prokurator generalny, polityk, prezentuje się jako szeryf, jedyny, który wie, co jest dobre, a co jest złe. Prosimy także o wsparcie. Prokurator działa w interesie państwa, a nie partii politycznej.

Odpowiedział na ten apel prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

– Jak każdemu z nas, potrzebne są niezależne sądy i niezawiśli sędziowie, tak każdemu z nas są potrzebni prokuratorzy RP, a nie oficerowie polityczni. Chrońmy ich i wspierajmy. Są jak latarnie na morzu dla tych zastraszanych – mówił profesor.

Najważniejsze wnioski z tej debaty to zapowiedź powołania społecznej komisji kodyfikacyjnej, która pracowałaby w pierwszym rzędzie nad projektami reformy wymiaru sprawiedliwość. O potrzebie usprawnienia postępowania przed sądem toczyła się właśnie ta debata. Prawnicy sugerowali również konieczność identyfikowania złych ustaw, monitorowania tego, co złego dzieje się w reformowaniu prawa.

Wiara, że zostaną wysłani, była niewielka, niestety.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.05.2017, 10:35

.......Wiceminister łajał sędziów ........
To je jeszcze jedyn s kompleksow Polokow....Pouczanie i łajanie...
Bo "mamuski" z Warsiafki myslom, co syndziowie to kupa gupkow, a PiS-iory wiedzom wszyjstko nojlepij. Kejsik boua to sztyroliterowo partia, kero tysz łajała, az im fana zmjynkua.
Kej bydzie ta cziliterowo dran?

22.05.2017, 10:27

Miało być prawo i sprawiedliwość a jest przejąć i spieprzyć

22.05.2017, 10:20

Trolle z pisuaru rodem może wystąpić w Opolu

22.05.2017, 09:06

Czy na zjeździe byli też sędziowie z prowokacji dziennikarza w Gdańsku? Jak to było? Tak Panie Premierze, tak będzie jak sobie Pan Życzy....Jak środowiśko ukarało to zeszmacenie zawodu zaufania publicznego?

22.05.2017, 03:20

TRYBUNAŁ RZemPOliński PRafo POlesstRATury W PEŁo a SPREWIEDLIWOŚĆ w PISie A CIEMNY SUWERYN Za GŁUPI NA OSOND ELYTY.

22.05.2017, 00:14

Powinna być stworzona możliwość rewizji wyroków wydawanych przez tzw. "sądy" od 1945 roku aż do dzisiaj oraz ukarania sędziów, którzy pogwałcili prawo. Jeżeli można ukarać obywatela za złamanie prawa, to jaka kara za to samo przestępstwo dla sędziego?

21.05.2017, 23:54

Petru: W naszym państwie ... (cytat).
Komentarz: Panie Petru, "waszego państwa" nigdy nie było, i nie będzie ! Społeczeństwo Polski (w wej swiadomości) funkcjonuje w oparciu o doświadczenia nabyte w epoce "realnego socjalizmu" !, zaś społeczeństwa Europy zachodniej w oparciu o założenia "dadaizmu społecznego" zwanego "saint simonizmem" ! Pan, panie Petru oszukuje społeczeństwo w Polsce personifikując je z z wzorcem osobowym, jakim jest p. Lech Wałęsa, i (na dodatek) utwierdza Pana w tym mniemaniu masoneria (libertyni) europejscy, którzy chce traktować Polskę przez "wziernik okienka kantoru bankowego", tak jak traktuja społeczeństwa Europy zachodniej. W Polsce to "nie wychodzi", gdyż (w odczuciu społecznym) pieniądz jest ekwiwalentem "pradcy realnie uzytecznej", nie zas "podstawa sensu istnienia" !!!

21.05.2017, 23:26

że naganne zachowania "specjalnej kasty" można krytykować niezależnie od poglądów politycznych?

21.05.2017, 23:25

....teraz sędziowie wielce 'płaczą", kiedy sami sobie zapracowali na złą opinię. Niech zrobią porządek sobie w swoim środowisku. W tymże środowisku jest coraz większa patologia. Do tego środowiska dostali się ludzie, którzy nie znają w ogóle prawa. Oni nie muszą nic, obalają przepisy, ustawy, rozporządzenia, wydają jakieś uzasadnienia na poziomie intelektualnym ucznia z czwartej klasy. Co to u diabła jest? Sędziemu mam zaufać, a nie być przez niego poniżanym, na sali rozpraw, okradanym, czy krzywdzonym. Obecnie sędziowie, to nic innego, jak "mafia". Ta "mafia", przyczynia się do tworzenia patologii, która niewątpliwie będzie wkrótce naciskać politykierów na uchwalenie powszechnego pozwolenia na broń i co wtedy? Owszem, g....., ale niejednemu sędziemu wtedy może "kariera się zakończyć"....... Cała ta "kasta wybrańców" obecnie jest niebezpiecznym środowiskiem, które nie szanuje powagi Urzędu, ani też prawa........

21.05.2017, 22:10

Sedzia Biernat i Rzeplinski zamawiali pisanie wyrokow Tk za publiczne pieniadze .Tacy byli ,madrzy,,.

21.05.2017, 22:03

Kasty kartami i jedna sekta zwana Pisem

21.05.2017, 21:58

Jakoś bardzo ten komentarz pasuje do pisu

21.05.2017, 21:57

mafia prawnicza broni zaciekle swoich partykularnych interesów. Za dużo w Polsce jest tych kast uprzywilejowanych

21.05.2017, 21:56

Dzisiaj nawet trolle się gubią w tym co piszą

21.05.2017, 21:53

Jadzia ale Lech Morawski sędzia TK co miał wypadek jest z pisu kogo wy trolujecie idioci

21.05.2017, 21:48

się pijawki w 1944 roku przyssały do tkanki która nazywa się POLSKA,tak do dzisiaj sączą krew polskiego NARODU.Do operacji potrzebny jest ostry skalpel,czyli cały NARÓD !!!

21.05.2017, 21:09

Reka wyciagnieta na zgode bylo ostentacyjne opuszcxenie sali?

21.05.2017, 20:42

Nietykalni. W praktyce bezkarni. Vide sędzia TK i jego wypadek samochodowy. Vide setki innych przykładów. Dzieci TW bezpieki są sędziami i prokuratorami. Imunitety nie do sprawy, nie w sprawie jaką się zajmują ale generalne. Państwo czyli MY opłacamy za nich składki, płacimy im pensje,itd. itp. Co otrzymujemy w zamian? Każdy kto się zetknął z tym systemem wie co otrzymujemy. Nic dobrego.

21.05.2017, 15:27

Prawdziwą opinię o sobie "kasta zupełnie nadzwyczajnych ludzi" poznałaby gdyby w ich sprawach orzekałyby ławy przysięgłych. Czyli zwykłych, nie nadzwyczajnych ludzi. Jak w USA.

21.05.2017, 14:24

broni tylko swoich partykularnych interesów.

21.05.2017, 13:31

bywa bolesna.stąd wściekłość specjalnej kasty

21.05.2017, 13:13

Szału nie było 1400 uczestników na 5000 miejsc.

21.05.2017, 11:56

Nie łajał sędziów tylko mówił prawdę

21.05.2017, 11:55

To może pomoże.

21.05.2017, 11:16

przeca to podwójne łokryślynie. Pamiyntom jak za Gierka Warchołami nazywali ludzi. Widać jedyn sie łostoł bo pasuje do WARCHOLIZMU.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3