Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakty Roździeńskie w Katowicach w PRL. Kto pamięta imprezę, gdy niedostępne towary „rzucano” na kiermaszach. Mamy unikatowe zdjęcia

OPRAC.: GOL
Kontrakty Roździeńskie - zapomniana impreza z lat 80.
Kontrakty Roździeńskie - zapomniana impreza z lat 80. Fotoreporterzy DZ
W redakcyjnych archiwum Dziennika Zachodniego natrafiliśmy na archiwalne zdjęcia sprzed 40 lat. Dokumentują one cykliczną imprezę pod nazwą Kontrakty Roździeńskie. Już tylko nieliczni pamiętają to wydarzenie.Na festynach i jarmarkach wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska z papierosami, książkami, obuwiem, zabawkami czy… pościelą. Dziś pewnie trudno zrozumieć po co z tymi produktami wychodzono na katowicki Rynek i jego okolice, skoro powinny się one znajdować w pobliskim Skarbku, Zenicie czy okolicznych sklepach.

Kontrakty Roździeńskie w Katowicach w PRL. Kto pamięta imprezę, gdy niedostępne towary „rzucano” na kiermaszach. Mamy unikatowe zdjęcia

W redakcyjnych archiwum natrafiliśmy na archiwalne zdjęcia sprzed 40 lat. Dokumentują one cykliczną imprezę pod nazwą Kontrakty Roździeńskie. Już tylko nieliczni pamiętają to wydarzenie.

Po raz pierwszy Kontrakty Roździeńskie zorganizowano w 1977 roku. Próbowano wówczas stworzyć w Katowicach święto nawiązujące do sięgających XVII wieku kuźniczych tradycji regionu. Miało być okazją do miejskich jarmarków, festynów i kiermaszy niezwiązanych z partyjno-państwową otoczką.

ZOBACZCIE ZDJECIA Z LAT 80.

Pierwsza edycja zorganizowana została z rozmachem. Trwała przez 8 majowych dni. Jak donosiła ówczesna Trybuna Robotnicza, wśród specjalnie przygotowanych atrakcji były: konkursy na model kuźnicy i gadkę śląską, pokazy tradycyjnej kuchni i rzemiosła śląskiego, śląskich strojów historycznych, giełdy i kiermasze, stoiska handlowe i gastronomiczne oraz wystawy. Specjalną atrakcją był ogólnopolski konkurs kapel podwórkowych.

Przez kolejne lata Kontrakty organizowano w majowe dni. Dopiero w połowie lat 80. wydarzenie przeniesiono na końcówkę września. Nieformalne święto miasta było okazją do dodatkowych zakupów trudno wówczas dostępnych towarów. Przy katowickim Rynku i Separatorze powstawały alejki ze stoiskami oferującymi takie rarytasy jak: książki, papierosy, zabawki, obuwie czy ...dziewiarstwo i pościel. Na plenerowych scenach odbywały się występy folklorystyczne, w kinach dodatkowe seanse filmowe, a w teatrach pokazy spektakli. Spodek przyciągał koncertami.

W 1983 roku, w samym środku wielkiego kryzysu, Kontrakty Roździeńskie zorganizowano w wersji „mini”. Jak donosiła Trybuna Robotnicza, oferta handlowa była skromna w porównaniu z latami poprzednimi. Zlokalizowane na lodowisku Spodka stoiska handlowe nie zdołały wypełnić całego obwodu tafli. Największe zainteresowanie wzbudziła oferta „Ruchu” (od redakcji: czyli kiosków z prasą), który prezentował zabawki i książki dla dzieci. Za to największym hitem tego roku był występ Budki Suflera i Urszuli.

Kontrakty Roździeńskie umarły śmiercią naturalną z końcem lat 80. Jeszcze w 1986 roku w ich ramach w Spodku wystąpił Leningradzki Balet na Lodzie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera