MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnie Budryk i Knurów-Szczygłowice wracają do normalnej pracy i pełnego wydobycia

Arkadiusz Biernat
Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wracają do pełnego wydobycia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wracają do pełnego wydobycia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dawid Lach
Kopalnia Budryk z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wraca do normalnej pracy po przymusowej przerwie spowodowanej koronawirusem. Kilka dni temu do pełnego wydobycia zaczęła wracać kopalnia Knurów-Szczygłowice. Dotąd potwierdzono 3963 przypadki koronawirusa w JSW, z czego 2794 osób wyzdrowiało.

Kopalnie JSW wracają do normalnej pracy

- W kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny. Kopalnia Budryk planuje powrót do normalnego cyklu produkcyjnego od 7 lipca. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie JSW - informuje Sławomir Starzyński, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przypomnijmy, zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Aktywów Państwowych, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Sztabu Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na Śląsku, 8 czerwca Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o okresowym wstrzymaniu od 9 do 28 czerwca normalnego cyklu wydobycia węgla w dwóch kopalniach: KWK Budryk oraz KWK Knurów-Szczygłowice.

- Nasze decyzje są podporządkowane trosce o zdrowie pracowników. Musimy chronić miejsca pracy. Zagrożenie epidemiczne minie i nasza spółka musi być gotowa, aby aktywnie włączyć się w proces odmrażania gospodarki. Służą temu plany działań przygotowane na szczeblu Spółki i każdej kopalni. Na obecnym etapie zagrożenia epidemicznego racjonalnym rozwiązaniem jest maksymalne ograniczenie pracy w tych kopalniach, ponieważ nie chcemy tworzyć ognisk potencjalnego zarażenia koronawirusem tam, gdzie do tej pory ryzyko było niewielkie. Apeluję do wszystkich pracowników JSW o zachowanie rygorystycznych zasad profilaktyki. Od państwa odpowiedzialności zależy nie tylko zdrowie współpracowników, ale także zdrowie państwa rodzin - mówił kilka tygodni temu Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW.

W kopalniach nie fedrowano na maksymalnym poziomie, ale to nie oznacza, że nic się nie działo. W kopalniach Budryk oraz Knurów-Szczygłowice przez trzy tygodnie prowadzone były prace niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz roboty zabezpieczające fronty eksploatacyjne. Ich podstawowym celem było umożliwienie szybkiego powrotu do normalnej produkcji. Jak już wcześniej zapowiadało JSW, "w miarę możliwości" obie kopalnie wywiązywały się też ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów.

Koronawirus w PGG i JSWW których kopalniach PGG i JSW stwierdzono koronawiusa. Ilu górników jest zakażonych?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w kopalniach PGG i JSW. Lista kopalń, gdzie wykr...

Coraz więcej ozdrowieńców

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej do 7 lipca potwierdzono 2794 przypadki wyzdrowienia pracowników zainfekowanych koronawirusem. Dotąd potwierdzono 3963 infekcje. W kopalni Pniówek to 1604 osoby, 1180 osób w Ruchu Zofiówka, 388 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 307 osób w kopalni Budryk, 480 w Ruchu Borynia oraz 4 w Ruchu Szczygłowice. Na kwarantannie przebywają obecnie 102 osoby.

Pracownicy kopalni Borynia-Zofiówka oraz kopalni Jastrzębie-Bzie, oczekujący na wymazobusy, mogą dzwonić na specjalnie dla nich stworzoną infolinię nr tel. 32 7565609 lub pisać na dedykowany adres email: [email protected]. Z takiej formy pomocy organizacyjnej skorzystało w ostatnich dniach ponad 500 osób.

W kopalni Budryk pracownicy, którzy podejrzewają u siebie wystąpienie objawów zakażenia, mogą uzyskać pomocne informacje u kierowniczki Działu Zatrudnienia i Spraw Socjalnych pod nr telefonu kom. 693 420 573.

Musisz to wiedzieć

Wszyscy, którzy potrzebują wsparcia czy rozmowy mogą skorzystać z pomocy psychologa, który dyżuruje od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 15 pod numerem telefonu 539677682. Z jego porad skorzystało już ponad 80 osób.

Ponadto JSW wspiera kadrowo cztery okoliczne stacje sanitarno-epidemiologiczne, dzięki czemu szybciej udaję się pozyskać decyzję o zwolnieniu z izolacji i kwarantanny pracowników Spółki (306 osób) oraz wygenerować listę pracowników wraz z rodzinami, do których w możliwie najkrótszym czasie powinien dotrzeć wymazobus (1033 osoby).

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni