Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: będzie nowelizacja ustawy? Samorządowcy i Rzecznik Praw Dziecka już wskazują, co należy w niej poprawić

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Koronawirus dezorganizuje niemal każdą dziedzinę naszego życia
Koronawirus dezorganizuje niemal każdą dziedzinę naszego życia Sebastian Wolosz
Zaledwie kilka dni temu prezydent RP, Andrzej Duda podpisał specustawę o koronawirusie, a samorządowcy już zwracają uwagę na przepisy, które warto poprawić. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk proponuje m.in. zmiany dotyczące organizacji pogrzebów, a Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Specustawa o koronawirusie wymaga pewnych poprawek

Specjalna ustawa uchwalona przez Sejm, przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta RP miała ułatwić przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. W wielu aspektach się sprawdza i ułatwia działania, ale już teraz kiedy samorządy zmuszone są do konkretnych działań, widać, że są rzeczy, które warto poprawić.

Jedną z nich jest organizacja pogrzebu, o której mówił podczas konferencji prasowej 12 marca, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

- Teraz potrzebny jest akt zgonu. Naszym zdaniem organizacja pogrzebu powinna być możliwa na podstawie karty zgonu. W przypadku zgonu osoby zarażonej na koronawirusa, jej rodzina musi się zwrócić do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu, co zwiększa zagrożenie - zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który zwraca uwagę również na terminowość niektórych spraw takich, jak rejestracja pojazdu czy opłata za podatki.

- Te sprawy wymagają od mieszkańców terminowości. Warto byłoby się zastanowić nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby im późniejsze załatwienie spraw - mówi prezydent Częstochowy.

Częstochowski samorząd będzie domagać się od administracji rządowej zmian w prawie, które mogą zmniejszyć niedogodności dla mieszkańców. Chodzi np. o przesunięcie niektórych ustawowych terminów załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów lub uproszczenie procedur dotyczących aktów stanu cywilnego (m.in. kwestia możliwości organizacji pogrzebu osoby bliskiej na podstawie karty a nie urzędowego aktu zgonu, który trzeba osobiście załatwiać w UM).

Oprócz dostosowania procedur administracyjnych do nadzwyczajnej sytuacji miasto będzie się też domagać podjęcia przez Rząd wszelkich działań, aby jednostki ochrony zdrowia i służby sanepidu w naszym mieście były odpowiednio wyposażone i przygotowane na wypadek nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem w mieście i regionie. Różnego typu wątpliwości związane z obecną sytuacją zostały zgłoszone już m.in. w czasie spotkania samorządowców z premierem w Warszawie, które odbyło się 11 marca, a w którym uczestniczył zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM Rafał Kusal.

Koronawirus: praca zdalna, ale jak zorganizować sesje Rady Miasta

Coraz więcej firm wysyła pracowników do domu, aby tam pracowali zdalnie. Tymczasem nikt nie pomyślał o rozwiązaniu problemu rad gmin, miast czy powiatów, które gromadzą w niewielkich pomieszczeniach kilkadziesiąt osób i mogą w czasie epidemii stanowić zagrożenie.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Z apelem w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego zgłosił się przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie, Zbigniew Niesmaczny. Oto jego treść:

"Z uwagi na rozprzestrzeniającą się chorobę wywołaną tzw. koronawirusem, jako Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy wskazuję, na potrzebę dodatkowych regulacji prawnych z tym związanych. Analizując zagrożenia zdrowia, w aspekcie obowiązków i zadań realizowanych przez samorząd, wnoszę o rozważenie zasadności nowelizacji specjalnej ustawy z dnia 2 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych a także potrzebie zmiany ustawy o samorządzie gminnym" - czytamy w piśmie wysłanym do premiera.

"Obecne regulacje obligują organy samorządowe, zwłaszcza stanowiące, do odbywania posiedzeń „plenarnych” przy udziale nieograniczonej liczby zainteresowanych obradami przedstawicieli społeczeństwa.W sytuacji, w której Rząd RP jednoznacznie apeluje o unikanie zbiorowych spotkań, ale także uczestnictwa w imprezach masowych, dodatkowo administracyjnie odwołuje wiele planowanych wydarzeń, wydaje się godnym rozważenia inicjatywa umożliwienia prowadzenia obrad Rady Miasta (Gminy, Powiatu, Województwa) w trybie „korespondencyjnego” podejmowania decyzji, poprzez korzystanie z dostępnych i powszechnie używanych urządzeń elektronicznych, bez konieczności osobistego kontaktu. Co oczywiste, praktyka taka odbywałaby się przy pełnej jawności, co do wyniku głosowania (także w zakresie personaliów), zaś wnioskowany tryb winien być dopuszczalny wyłącznie w sytuacjach ekstraordynaryjnych. Taka formuła nie będzie łamać ogólnych zasad jawności działań organów publicznych, lecz w sytuacjach nadzwyczajnych zwiększy bezpieczeństwo i zabezpieczy możliwość funkcjonowania administracji" - apeluje przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie.

Konieczność zmian prawnych widzi również Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który apeluje o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Nie przegap

Na pomoc czekają również przedsiębiorcy

Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – ma zawierać pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.

– Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał mnie do przygotowania – wspólnie z MF, ZUS, KAS, UOKiK, BGK, PFR i ARP – pakietu rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców. W efekcie intensywnych spotkań i rozmów w ostatnich dniach stworzyliśmy katalog działań, które mogą wesprzeć nasze firmy w obecnej sytuacji – mówi Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Koronawirus wpływa na prace sądu

Polskie sądy nie zostały zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, ale sytuacja zakłóca w prowadzeniu procesów. - Strony zgłaszają wnioski o przełożenie terminu rozpraw z powodu stan zdrowia stron i świadków albo z uwagi na konieczność opieki nad dziećmi poniżej 8. roku życia. Są one uwzględniane - mówi Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera