MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: będzie nowelizacja ustawy? Samorządowcy i Rzecznik Praw Dziecka już wskazują, co należy w niej poprawić

Bartłomiej Romanek
Koronawirus dezorganizuje niemal każdą dziedzinę naszego życia
Koronawirus dezorganizuje niemal każdą dziedzinę naszego życia Sebastian Wolosz
Zaledwie kilka dni temu prezydent RP, Andrzej Duda podpisał specustawę o koronawirusie, a samorządowcy już zwracają uwagę na przepisy, które warto poprawić. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk proponuje m.in. zmiany dotyczące organizacji pogrzebów, a Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Specustawa o koronawirusie wymaga pewnych poprawek

Specjalna ustawa uchwalona przez Sejm, przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta RP miała ułatwić przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. W wielu aspektach się sprawdza i ułatwia działania, ale już teraz kiedy samorządy zmuszone są do konkretnych działań, widać, że są rzeczy, które warto poprawić.

Jedną z nich jest organizacja pogrzebu, o której mówił podczas konferencji prasowej 12 marca, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

- Teraz potrzebny jest akt zgonu. Naszym zdaniem organizacja pogrzebu powinna być możliwa na podstawie karty zgonu. W przypadku zgonu osoby zarażonej na koronawirusa, jej rodzina musi się zwrócić do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu, co zwiększa zagrożenie - zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który zwraca uwagę również na terminowość niektórych spraw takich, jak rejestracja pojazdu czy opłata za podatki.

- Te sprawy wymagają od mieszkańców terminowości. Warto byłoby się zastanowić nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby im późniejsze załatwienie spraw - mówi prezydent Częstochowy.

Częstochowski samorząd będzie domagać się od administracji rządowej zmian w prawie, które mogą zmniejszyć niedogodności dla mieszkańców. Chodzi np. o przesunięcie niektórych ustawowych terminów załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów lub uproszczenie procedur dotyczących aktów stanu cywilnego (m.in. kwestia możliwości organizacji pogrzebu osoby bliskiej na podstawie karty a nie urzędowego aktu zgonu, który trzeba osobiście załatwiać w UM).

Oprócz dostosowania procedur administracyjnych do nadzwyczajnej sytuacji miasto będzie się też domagać podjęcia przez Rząd wszelkich działań, aby jednostki ochrony zdrowia i służby sanepidu w naszym mieście były odpowiednio wyposażone i przygotowane na wypadek nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem w mieście i regionie. Różnego typu wątpliwości związane z obecną sytuacją zostały zgłoszone już m.in. w czasie spotkania samorządowców z premierem w Warszawie, które odbyło się 11 marca, a w którym uczestniczył zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM Rafał Kusal.

Koronawirus: praca zdalna, ale jak zorganizować sesje Rady Miasta

Coraz więcej firm wysyła pracowników do domu, aby tam pracowali zdalnie. Tymczasem nikt nie pomyślał o rozwiązaniu problemu rad gmin, miast czy powiatów, które gromadzą w niewielkich pomieszczeniach kilkadziesiąt osób i mogą w czasie epidemii stanowić zagrożenie.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Z apelem w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego zgłosił się przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie, Zbigniew Niesmaczny. Oto jego treść:

"Z uwagi na rozprzestrzeniającą się chorobę wywołaną tzw. koronawirusem, jako Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy wskazuję, na potrzebę dodatkowych regulacji prawnych z tym związanych. Analizując zagrożenia zdrowia, w aspekcie obowiązków i zadań realizowanych przez samorząd, wnoszę o rozważenie zasadności nowelizacji specjalnej ustawy z dnia 2 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych a także potrzebie zmiany ustawy o samorządzie gminnym" - czytamy w piśmie wysłanym do premiera.

"Obecne regulacje obligują organy samorządowe, zwłaszcza stanowiące, do odbywania posiedzeń „plenarnych” przy udziale nieograniczonej liczby zainteresowanych obradami przedstawicieli społeczeństwa.W sytuacji, w której Rząd RP jednoznacznie apeluje o unikanie zbiorowych spotkań, ale także uczestnictwa w imprezach masowych, dodatkowo administracyjnie odwołuje wiele planowanych wydarzeń, wydaje się godnym rozważenia inicjatywa umożliwienia prowadzenia obrad Rady Miasta (Gminy, Powiatu, Województwa) w trybie „korespondencyjnego” podejmowania decyzji, poprzez korzystanie z dostępnych i powszechnie używanych urządzeń elektronicznych, bez konieczności osobistego kontaktu. Co oczywiste, praktyka taka odbywałaby się przy pełnej jawności, co do wyniku głosowania (także w zakresie personaliów), zaś wnioskowany tryb winien być dopuszczalny wyłącznie w sytuacjach ekstraordynaryjnych. Taka formuła nie będzie łamać ogólnych zasad jawności działań organów publicznych, lecz w sytuacjach nadzwyczajnych zwiększy bezpieczeństwo i zabezpieczy możliwość funkcjonowania administracji" - apeluje przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie.

Konieczność zmian prawnych widzi również Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który apeluje o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Nie przegap

Na pomoc czekają również przedsiębiorcy

Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – ma zawierać pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.

– Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał mnie do przygotowania – wspólnie z MF, ZUS, KAS, UOKiK, BGK, PFR i ARP – pakietu rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców. W efekcie intensywnych spotkań i rozmów w ostatnich dniach stworzyliśmy katalog działań, które mogą wesprzeć nasze firmy w obecnej sytuacji – mówi Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Koronawirus wpływa na prace sądu

Polskie sądy nie zostały zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, ale sytuacja zakłóca w prowadzeniu procesów. - Strony zgłaszają wnioski o przełożenie terminu rozpraw z powodu stan zdrowia stron i świadków albo z uwagi na konieczność opieki nad dziećmi poniżej 8. roku życia. Są one uwzględniane - mówi Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni