Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyki dla babci, a krawat dla dziadka? Ich święta tuż-tuż...

Aldona Minorczyk-Cichy
123RF
Choć są bardzo zajęci, to nadal, jak województwo śląskie długie i szerokie, właśnie oni przekazują młodszemu pokoleniu zasady moralne, znajomość dziejów rodziny, wiarę i patriotyzm. A my, wnukowie, to doceniamy. Tak wynika z badania CBOS.

Babcie i dziadkowie są coraz młodsi

Świat się zmienia i babcie oraz dziadkowie są coraz młodsi i coraz częściej nadal aktywni zawodowo. Nawet jeśli są już na emeryturze, to biegają na uczelnię, spotkania ze znajomymi, na basen, do parku, kawiarni, kina i teatru. Udzielają się społecznie, a w miarę możliwości finansowych także podróżują.

Wnuki kochają niezmiennie mocno, ale w tygodniu co najwyżej odbiorą je z przedszkola. Za to w weekend chętnie zajmą się maluchami nieco dłużej. Zabiorą na wycieczkę, pokażą, jak ciekawy i piękny jest świat.

Babcia krzątająca się po kuchni w fartuszku, lepiąca kluski i pierogi, piekąca sernik i na każde żądanie opiekująca się wnukiem to już niezwykle rzadkie zjawisko. Teraz to bardziej pogotowie ratunkowe niż pomoc stała i niemal całodobowa. Podobnie dziadek, który nareszcie ma czas na realizację swoich marzeń.

Tylko w zajęciach Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Śląskim bierze udział ponad 2000 słuchaczy z Katowic, Sosnowca, Jastrzębia-Zdroju. Bo siwy włos na głowie nie oznacza, że w człowieku gaśnie chęć zdobywania wiedzy, poznawania świata. Wręcz odwrotnie. To właśnie babcie i dziadkowie dopiero po przejściu na emeryturę nareszcie mają dla siebie dużo czasu. Mogą robić to, co lubią. Chodzą na zajęcia z historii sztuki, Kościoła, Śląska, psychologii, a także wkuwają do głowy obce słówka. Uczą się tańca towarzyskiego, chodzą na basen, jogę, pilates. Uczą się obsługi komputera, serfują po sieci.

Za co ich kochamy? Bo dają poczucie bezpieczeństwa

Badania nie kłamią. Doceniamy rolę i jesteśmy wdzięczni swoim dziadkom. Według ostatnich badań CBOS na ten temat, przeprowadzonych w 2012 roku, ponad 70 procent z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile zawdzięcza nestorom. To babcia i dziadek w dużej mierze dają nam wszystkim w dzieciństwie poczucie miłości i bycia kochanym. Tak uważa aż 64 proc. ankietowanych przez CBOS.

Podobnie, bo 65 proc. twierdzi, że zawdzięcza swoim dziadkom opiekę i wychowanie. Ponad połowa potwierdza, że zasady moralne, znajomość dziejów rodziny, jak i wiarę religijną wynieśli od starszego pokolenia. Aż 38 proc. uważa, że ma do dziś wpojoną przez nich miłość do ojczyzny.

Razem z nami Dzień Babci będą jutro obchodzili Brazylijczycy i Bułgarzy. W Hiszpanii obchodzą to święto w lipcu, we Włoszech i Wielkiej Brytanii w październiku, a w Meksyku w czerwcu.

Natomiast w środę z kwiatkiem i życzeniami pobiegniemy do dziadków. To jednak mniej popularne święto. W USA obchodzi się je dopiero od 1978 roku w maju. Jego symbolem jest niezapominajka.

Dziadkowie to przeważnie tradycjonaliści

Aż 85 procent zapytanych śląskich wnuczek i wnuków planuje uczcić prezentem Dni Babci i Dziadka. Czy wnuczęta wiedzą, co kupić seniorom? Najlepiej ocenianymi prezentami przez babcie są kosmetyki i vouchery zakupowe. Dziadkowie są większymi tradycjonalistami - najbardziej ucieszą się z nowej koszuli, krawata czy paska. Podobnie zresztą uważają wnuczęta i właśnie taki prezent najczęściej kupują swoim dziadkom.

Z kolei aż 78 procent wnucząt kupi prezent swojej babci i dziadkowi dopiero w dniu ich święta. Tylko 7 proc. planuje wykonać coś własnoręcznie. Znakiem czasu może być fakt, że wnuczęta najczęściej planują wyjście do kawiarni i zakup kwiatów.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do wnuczek i wnuczków, dziadkowie wysoko ocenili sprzęt sportowy (np. kije do nordic walkingu).

Seniorzy coraz bardziej nowocześni

Przeprowadzając badania chcieliśmy zobaczyć, czy to, co oceniają jako dobry prezent młodzi ludzie, tak samo dobrze ocenią ich dziadkowie. Poprosiliśmy, aby w skali od 1 do 10 określili atrakcyjność poszczególnych propozycji prezentów - mówi Agnieszka Jurkiewicz z Galerii Katowickiej.

- Okazało się, że wizerunek współczesnej babci i dziadka mocno odbiega od utartych przekonań. Są to świadomi klienci, mający sprecyzowane oczekiwania. Korzystają z nowoczesnych rozwiązań, takich jak na przykład voucher na zakupy - dodaje Agnieszka Jurkiewicz.

Dla tych, którzy nadal nie mają pomysłu na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka, dobrą wiadomością będzie niezmienna wśród seniorów popularność suplementów diety, które mają wpływać na poprawę zdrowia, oraz słodyczy.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!