Kosmiczny skafander Neila Armstronga w Planetarium Śląskim. Możesz zobaczyć na własne oczy, co nosił pierwszy człowiek na Księżycu

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Materiały prasowe Planetarium Śląskiego
W Planetarium Śląskim w Chorzowie będzie można zobaczyć kopię kosmicznego skafandra Neila Armstronga. W 1969 roku model ten stanowił szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od minus 120 stopni Celsjusza w cieniu do 127 stopni Celsjusza w słońcu. Pokaz odbędzie się w czwartek, 19 stycznia. Wstęp jest wolny.

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc nie ma atmosfery. Dlatego panująca na nim w danym miejscu temperatura zależy od tego, jak na jego tarczę padają promienie słoneczne. Podlega ona dobowym różnicom, których nie oddają w pełni określenia „duże”, „znaczne” czy nawet „ekstremalne”. Temperatury na Księżycu wahają się bowiem w ciągu doby od minus 130 (na nieoświetlonych obszarach) do prawie plus 130 (tam, gdzie Srebrny Glob jest oświetlony) stopni Celsjusza!

Człowiek w takich warunkach nie ma najmniejszych szans na przeżycie. Chyba, że ma... kosmiczny skafander. Księżycowy skafander, model A7L, stanowił w 1969 roku szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach. Nie chodziło tylko o zapewnienie odpowiednich warunków tlenowych. Bez specjalnie zaprojektowanej warstwy izolacyjnej, Neil Armstrong i Edwin Aldrin byliby martwi po kilku chwilach.

I ten właśnie skafander – a właściwie jego replikę – będzie można zobaczyć już niedługo w Planetarium Śląskim w Chorzowie. To jedna z najdokładniejszych kopii ubioru Neila Armstronga. Powstała na podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie. Do Planetarium trafi dzięki uprzejmości Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Początek pokazu zaplanowano na godz. 17.30 w czwartek, 19 stycznia 2023 r. Przy okazji w Sali Projekcyjnej Planetarium Śląskiego odbędzie się specjalny pokaz seansu „Explore”. Poprzedzi go kilkunastominutowa prezentacja na żywo, poświęcona misji Apollo 11 i pierwszemu programowi załogowych lotów na Księżyc.

Prezentacji modelu księżycowego skafandra towarzyszy wystawa „From the Moon to Mars”, którą już teraz można oglądać przed wejściem do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
Co ważne: wstęp na pokaz jest wolny. Darmowe wejściówki można rezerwować już teraz pod numerem telefonu +48 32 745 04 04 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie