Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczny skafander Neila Armstronga w Planetarium Śląskim. Możesz zobaczyć na własne oczy, co nosił pierwszy człowiek na Księżycu

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Materiały prasowe Planetarium Śląskiego
W Planetarium Śląskim w Chorzowie będzie można zobaczyć kopię kosmicznego skafandra Neila Armstronga. W 1969 roku model ten stanowił szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od minus 120 stopni Celsjusza w cieniu do 127 stopni Celsjusza w słońcu. Pokaz odbędzie się w czwartek, 19 stycznia. Wstęp jest wolny.

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc nie ma atmosfery. Dlatego panująca na nim w danym miejscu temperatura zależy od tego, jak na jego tarczę padają promienie słoneczne. Podlega ona dobowym różnicom, których nie oddają w pełni określenia „duże”, „znaczne” czy nawet „ekstremalne”. Temperatury na Księżycu wahają się bowiem w ciągu doby od minus 130 (na nieoświetlonych obszarach) do prawie plus 130 (tam, gdzie Srebrny Glob jest oświetlony) stopni Celsjusza!

Człowiek w takich warunkach nie ma najmniejszych szans na przeżycie. Chyba, że ma... kosmiczny skafander. Księżycowy skafander, model A7L, stanowił w 1969 roku szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach. Nie chodziło tylko o zapewnienie odpowiednich warunków tlenowych. Bez specjalnie zaprojektowanej warstwy izolacyjnej, Neil Armstrong i Edwin Aldrin byliby martwi po kilku chwilach.

I ten właśnie skafander – a właściwie jego replikę – będzie można zobaczyć już niedługo w Planetarium Śląskim w Chorzowie. To jedna z najdokładniejszych kopii ubioru Neila Armstronga. Powstała na podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie. Do Planetarium trafi dzięki uprzejmości Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Początek pokazu zaplanowano na godz. 17.30 w czwartek, 19 stycznia 2023 r. Przy okazji w Sali Projekcyjnej Planetarium Śląskiego odbędzie się specjalny pokaz seansu „Explore”. Poprzedzi go kilkunastominutowa prezentacja na żywo, poświęcona misji Apollo 11 i pierwszemu programowi załogowych lotów na Księżyc.

Prezentacji modelu księżycowego skafandra towarzyszy wystawa „From the Moon to Mars”, którą już teraz można oglądać przed wejściem do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
Co ważne: wstęp na pokaz jest wolny. Darmowe wejściówki można rezerwować już teraz pod numerem telefonu +48 32 745 04 04 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera