Koszarawa myśli o secesji

Łukasz Gardas
Wójt Władysław Puda mówi, że Koszarawę już teraz sporo łączy z Małopolską
Wójt Władysław Puda mówi, że Koszarawę już teraz sporo łączy z Małopolską Fot. Łukasz Gardas
Udostępnij:
Brak dotacji na budowę hali sportowej przelał u górali czarę goryczy

Władze Koszarawy na Żywiecczyźnie są zawiedzione, że gminie nie przyznano pieniędzy na budowę hali sportowej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Gdy zapadła decyzja, że górale nie dostaną dotacji, ich rozgoryczenie sięgnęło zenitu - zaczynają głośno mówić o odłączeniu się od województwa śląskiego i przyłączeniu do Małopolski.
O ponad 4 mln zł dotacji wystąpił w ub. roku wójt Władysław Puda.

- Wszystko przemawiało za tym, że dostaniemy pieniądze. Jesteśmy chyba jedyną gminą w regionie, która nie posiada hali sportowej - mówi Roman Zoń, przewodniczący rady gminy Koszarawa.
Wójt Puda był przekonany, iż wniosek zostanie zakwalifikowany do realizacji. Okazało się jednak, że przepadł, bo - jak tłumaczą katowiccy urzędnicy - pieniędzy nie starczyło dla wszystkich
- To nas bardzo zaskoczyło - nie kryje oburzenia Puda.

Witold Trólka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wyjaśnia, że wniosek Koszarawy uzyskał pozytywną ocenę i jest na 71 miejscu listy rezerwowej.

- Jeśli pojawią się oszczędności, gmina ma szansę na dofinansowanie - mówi Trólka.
Młodzież z Koszarawy jest rozgoryczona, że w najbliższych latach nie powstanie hala. Teraz lekcje wychowania fizycznego odbywają się na wąskim, półtorametrowym korytarzu. Gdy jest ciepło, nauczyciel zabiera uczniów na przyszkolne boisko.

4 mln zł dotacji gmina Koszarawa chciała na budowę nowoczesnej hali sportowej

Dlatego w niewielkiej górskiej gminie zaczęto nawet mówić o odłączeniu się od Śląska i przyłączeniu do Małopolski. Na razie nikt nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale niezadowolenie narasta.
- W obecnej sytuacji trzeba się zastanowić nad takim rozwiązaniem. Wiadomo, że dużą rolę odgrywają tutaj mieszkańcy - zaznacza Puda. Podkreśla, że Koszarawę już teraz sporo łączy z Małopolską, choćby przynależność do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

- Poprzez różne działania promujemy turystykę, kulturę i zwyczaje 14 gmin należących do organizacji. Koszarawa bardzo aktywnie uczestniczy w życiu stowarzyszenia - wyjaśnia Maria Mazur, sekretarz ZGB.
Puda uważa, że gdyby gmina należała do Małopolski, dawno dostałaby pieniądze na halę.

- Małopolski Urząd Marszałkowski ma bardziej przejrzyste kryteria rozpatrywania wniosków i przydzielania pieniędzy unijnych na inwestycje nie tylko w oświacie - twierdzi Puda. Irytuje go również, że na Śląsku gmina nie ma możliwości odwołania się od decyzji, gdy wniosek o dotację zostanie odrzucony, a w Małopolsce tak.

- Wnioskodawca może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od rozstrzygnięcia WSA przysługuje mu jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego - opisuje Małgorzata Krawczyk z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Odłączenie się od województwa to jednak nie taka prosta sprawa.

- Procedura jest skomplikowana. Wymaga wielu uzgodnień - mówi Igor Śmietański, dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Samorząd lokalny musi złożyć wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Robi to poprzez wojewodę, który też opiniuje dokument. Wniosek trafia do premiera, który zatwierdza lub nie wniosek. Powinien on być także odpowiednio uzasadniony.

- Muszą zostać wykazane związki historyczne, kulturowe lub korzyści ekonomiczne i społeczne przemawiające za włączeniem gminy do danego regionu - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Aby gmina mogła należeć do innego województwa np. od 1 stycznia 2010 r., formalności ze strony lokalnych władz musiałyby zostać dopełnione do końca marca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie