MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Druga tura w dwóch gminach pow. rybnickiego. Nowego wójta wybierano w Lyskach. W Czerwionce głosowano na burmistrza

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Druga tura wyborów samorządowych w powiecie rybnickim odbyła się w gminach: Czerwionka-Leszczyny i Lyski.
Druga tura wyborów samorządowych w powiecie rybnickim odbyła się w gminach: Czerwionka-Leszczyny i Lyski. Piotr Chrobok
Osoby na stanowiska burmistrza w gminie Czerwionka-Leszczyny i wójta w Lyskach miała wyłonić druga tura wyborów samorządowych w powiecie rybnickim. Głosowanie w niej trwało przez kilkanaście godzin i już się zakończyło. Przypomnijmy w Czerwionce-Leszczynach, o funkcję burmistrza starali się: Wiesław Janiszewski i Alina Kucharzewska, a w Lyskach: Agata Kostka i Sylwia Gabryelska-Ritzka.

Druga tura wyborów samorządowych w dwóch gminach powiatu rybnickiego. W Lyskach wybierano wójta, w Czerwionce-Leszczynach, burmistrza

Aktualizacja, godz. 22:30

Wyrównuje się liczba głosów Agaty Kostki i Sylwii Gabryelskiej-Ritzki. Po zliczeniu ponad 36-proc. głosów obie kandydatki różni pięć głosów. Na prowadzeniu znajduje się Agata Kostka. Wciąż nie ma oficjalnych wyników z Czerwionki-Leszczyn. Te nieoficjalne z kolei mówią o pozostaniu na fotelu burmistrza, Wiesława Janiszewskiego.

Aktualizacja, godz. 22:20

Państwowa Komisja Wyborcza publikuje pierwsze oficjalne wyniki dotyczące wyborów wójta gminy Lyski. Wynika z nich, że po zliczeniu prawie 20-proc. wszystkich głosów, na prowadzeniu znajduje się Agata Kostka, która otrzymała 55,73-proc. głosów. Sylwia Gabryelska-Ritzka ma ich 44,27-proc. Jak dotąd do PKW nie spłynęły oficjalne głosy z żadnej z 21 komisji znajdujących się w Czerwionce-Leszczynach.

Wcześniej pisaliśmy:

Pięć gmin składa się na powiat rybnicki. We wszystkich z nich podczas pierwszej tury wyborów samorządowych, mieszkańcy dokonywali wyboru władz samorządowych. W większości z nich - w Świerklanach, Gaszowicach i Jejkowicach - udało się to już wtedy.

W dwóch pozostałych natomiast - w Lyskach i w Czerwionce-Leszczynach - konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów. Wybierano w nich wójta gminy Lyski oraz burmistrza gminy Czerwionka-Leszczyny. Głosowanie trwało przez kilkanaście godzin - od 7:00 do 21:00 - w trakcie, których otwarte były lokale wyborcze.

Obecnie głosowanie już się zakończyło. Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych zliczają głosy. Wyniki powinny być znane w ciągu kilku najbliższych godzin. Oficjalnie poda je Państwowa Komisja Wyborcza, która odpowiada za ogólnopolskie przeprowadzenie wyborów.

W Lyskach na pewno będzie nowy wójt. Kto będzie zasiadał na stanowisku burmistrza w Czerwionce?

Jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych, wiadomo było, że nową władzę będzie miała gmina Lyski. Dotychczas urzędujący w niej wójt Grzegorz Gryt kandydował w wyborach do Rady Powiatu w Rybniku, do której udało mu się uzyskać mandat.

W drugiej turze wyborów na urząd wójta Lysek spotkały się: Agata Kostka i Sylwia Gabryelska-Ritzka. Uzyskały one najwyższe poparcie w pierwszej wyborczej turze, ale różnica między nimi wynosiła zaledwie kilkadziesiąt głosów.

Z kolei w Czerwionce-Leszczynach, mieszkańcy gminy wybierali pomiędzy urzędującym od 2006 roku burmistrzem, Wiesławem Janiszewskim a Aliną Kucharzewską, byłą rzeczniczką Wojewody Śląskiego.

W pierwszej turze, mieszkańcy większym zaufaniem obdarzyli ubiegającego się o reelekcję Wiesława Janiszewskiego, na którego zagłosowało blisko 36-proc., osób biorących udział w wyborach. Poparcie dla Aliny Kucharzewskiej wyraziło niecałe 30,5-proc. głosujących.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera