Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys zajrzał w oczy TKB. Mniej pieniędzy na Tydzień Kultury Beskidzkiej

Jacek Drost
arc.
W tym roku będzie mniej pieniędzy na Tydzień Kultury Beskidzkiej. Folklor ucierpi?

Kryzys dopadł największą letnią imprezę plenerową w regionie - Tydzień Kultury Beskidzkiej. W tym roku główny sponsor, czyli Grupa Żywiec (właścicielem jest holenderski koncern Heineken) przekaże na organizację imprezy z grubsza licząc o jedną trzecią mniej pieniędzy niż do tej pory. Przygotowujący TKB Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zapowiada, że - mimo mniejszego budżetu - impreza nie jest zagrożona, zostanie zrobiona z takim samym rozmachem i na takim samym wysokim poziomie jak dotychczas.

- Z roku na rok coraz trudniej zdobywa się pieniądze - nie ukrywa Leszek Miłoszewski, dyrektor bielskiego ROK, który jest głównym organizatorem TKB i koordynuje przygotowania imprezy w pięciu innych beskidzkich miejscowościach, gdzie znajdują się główne estrady, czyli Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu (imprezy towarzyszące koncertom TKB odbywają się także w Bielsku-Białej, Istebnej, Ujsołach oraz Jabłon-kowie na Zaolziu). - W tej chwili wiemy już, że pieniędzy będzie mniej, choć pozyskiwanie funduszy jeszcze trwa - dodaje dyrektor Miłoszewski.

Impreza z rozmachem

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. W ubiegłym roku odbyła się jej jubileuszowa, 50. edycja. Co roku TKB trwa przez dziewięć letnich dni na przełomie lipca i sierpnia. Bierze w nim udział około 4 tysiące wykonawców reprezentujących blisko 100 zespołów folklorystycznych z różnych zakątków Polski. Na TKB przyjeżdża także kilkanaście zespołów z różnych stron świata. Jak szacują organizatorzy, przez wszystkie koncerty przewija się około 200 tysięcy osób, mieszkańców regionu i turystów.

Przygotwania do TKB trwają kilka miesięcy, zaangażowani w nie są pracownicy ROK, ale także osoby z komitetów organizacyjnych w poszczególnych miastach, gdzie znajdują się estrady.

Trudne rozmowy o kasie

Budżet TKB wynosi około 600-700 tysięcy złotych, a wliczając do tego pieniądze, które wykładają poszczególne samorządy, to sięga miliona złotych (sponsorami są także m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa śląskiego).

Na tegoroczny TKB główny sponsor, czyli Grupa Żywiec, miała dać około 360 tys. złotych.

Dyrektor Miłoszewski podkreśla, że Browar Żywiec postąpił elegancko, bo już kilka miesięcy temu poinformował ROK, że ze względu na sytuację gospodarczą pieniędzy będzie mniej, organizator folklorystycznego święta dostanie jakieś 220 tys. zł.
- Uczestniczyłem w jednych rozmowach i broniliśmy każdych 10 tysięcy złotych, bo chciano jeszcze bardziej obniżyć tą kwotę. Nie udało się przekonać decydentów, żeby pieniędzy było więcej - dodaje Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

- Mimo że pieniędzy będzie mniej to impreza nie jest zagrożona - zapewnia dyrektor Mi-łoszewski i dodaje, że na razie zastanawiają się na czym mogą zaoszczędzić.

Byłeś kiedyś na TKB? Jak oceniasz tą imprezę. Napisz komentarz!


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!