Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż w ratuszu poróżnił radnych w Cieszynie

Jakub Marcjasz
Większość cieszyńskich radnych opowiada się za tym, by w sali sesyjnej zawisł krzyż. Jednak nie wszyscy ten pomysł akceptują.

Cieszyn jest kolejnym miastem, w którym może dojść do burzliwej dyskusji wokół obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Wszystko dlatego, że aż 14 spośród 21 miejskich radnych podpisało się pod wnioskiem, aby ten pojawił się w sali sesyjnej ratusza. Jednak pomysł nie wszystkim się spodobał.

"Naszą wolę motywujemy tym, że jest to zgodne z naszymi wartościami i z dziedzictwem kulturowym, które niesie chrześcijaństwo w 1200-letniej historii Cieszyna. 27 kwietnia 2014 roku odbędzie się również kanonizacja Jana Pawła II, co również jest naszą inspiracją do godnego ucznia tego wzniosłego wydarzenia historycznego, ważnego dla Polaków. Konstytucja RP gwarantuje prawo do publicznego eksponowania symboli religijnych. Nasza wola jest też zgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, z orzecznictwem organów Unii Europejskiej, dotyczącym umieszczania symboli religijnych, a także zgodna z orzecznictwem sądów w Polsce" - napisali we wniosku w tej sprawie, który został upubliczniony podczas kwietniowej sesji.

W tej sprawie nie odbyło się głosowanie.

- Nie jest potrzebne, ponieważ pod wnioskiem podpisało się dwie trzecie składu rady - tłumaczy Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miasta Cieszyna, którego podpis również widnieje pod dokumentem. - Rada podejmuje decyzje demokratycznie, dlatego jeżeli większość radnych jest za, to należy podporządkować się woli większości - dodaje.
Tym samym odpowiada przeciwnikom powieszenia krzyża w sali sesyjnej. Tych nie brakuje wśród samych radnych.

- Moim zdaniem jest to część kampanii wyborczej. Zupełnie nie potrzebujemy teraz dyskusji, czy symbole religijne powinny być w miejscach publicznych, bo powinniśmy się skupić na bardziej istotnych sprawach - uważa radny Adam Wójtowicz.

Cieszyn nie jest pierwszym miastem, gdzie toczy się dyskusja wokół obecności krzyża w miejscu publicznym. Pod koniec 2012 roku Rada Miejska w Lublińcu podjęła decyzję, na mocy której w sali sesyjnej, gdzie ślub cywilny biorą młode pary, został powieszony krzyż. I chociaż na początku nie wszystkim się to podobało i także było słychać głosy sprzeciwu, to krzyż wisi tam do dziś. Najbardziej głośny spór o krzyż dotyczył jednak sali posiedzeń Sejmu. Sprawa miała swój finał nawet w sądzie.
- Obecność krzyża w Sejmie nie narusza dóbr osobistych - uznał w grudniu ub. roku Sąd Apelacyjny w Warszawie, który tym samym oddalił apelację posłów Twojego Ruchu od niekorzystnego dla nich wyroku pierwszej instancji.

Po tym wyroku Janusz Palikot zapowiadał skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Krzyż jest symbolem religijnym, ale nie można pomijać jego znaczenia jako symbolu kultury i tożsamości narodowej - podkreślił sąd.

Specjaliści zauważają, że temat, jaki został wywołany w Cieszynie, będzie pojawiał się także w innych miastach.
- Na pewno nie jest to ostatni taki przypadek. Zresztą problem nie dotyczy tylko i wyłącznie umieszczania symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Dotyczy on kwestii religii i religijności w Polsce w ogóle. Wydaje mi się, że przez najbliższe lata będziemy świadkami debaty dotyczącej miejsca i roli Kościoła katolickiego w naszym społeczeństwie. Z całą pewnością nie będzie to dyskusja łatwa i pozbawiona emocji. Wśród najistotniejszych wątków, które będą się w tej dyskusji pojawiały, nie zabraknie z całą pewnością tematu finansowania Kościoła, jego roli w życiu politycznym, społecznym. Powracać będzie temat in vitro, aborcji czy chociażby religii w szkołach - uważa socjolog dr Patrycja Bałdys.

Na temat sprawy w cieszyńskiej sali sesyjnej z dystansem wypowiada się burmistrz miasta.

- To jest na razie wniosek. Jeśli zostanie przyjęta uchwała, wtedy burmistrz nie będzie miał innego wyjścia, jak wykonać uchwałę rady - mówi Mieczysław Szczurek, który podkreśla jednak, że urząd to miejsce otwarte dla wszystkich, dlatego trudno byłoby umieścić w nim symbole wszystkich religii. Przypomina, że na Śląsku Cieszyńskim zarejestrowanych jest kilkanaście wyznań.

Krzyż od lat wisi w sali sesyjnej żywieckiego ratusza. Tutaj nie budzi żadnych emocji.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!