Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto wygrał przetarg na zakup Huty Częstochowa? Były dwie oferty, ale jedna z nich wpłynęła po terminie

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Syndyk Mateusz Bienioszek otwiera oferty przetargu. Uczestnicy posiedzenia przetargowego
Syndyk Mateusz Bienioszek otwiera oferty przetargu. Uczestnicy posiedzenia przetargowego janusz strzelczyk
W poniedziałek, 27 lipca, o godz. 14. minął termin składania ofert w przetargu na zakup Huty Częstochowa. O godz. 13.22 wpłynęła oferta spółki Sunningwell Steel Polska. Była jedyną ofertą. Dzisiaj, 28 lipca, w samo południe w Sądzie Rejonowym w Częstochowie odbył się przetarg, na którym pojawił się drugi oferent.

To spółka Corween Investments. Złożyła ofertę 28 lipca o godz. 10.47. A więc już po terminie i nie wpłaciła wymaganego wadium – 22 mln zł cena wywoławcza za hutę to 220 mln zł), które wpłaciła spółka Sunningwell Steel Polska.

Przedstawiciel Corween Investments jeszcze przed otwarciem ofert mówił, że spółka daje 2 mln zł więcej niż cena wywoławcza i sugerował, że gdyby doszło do przetargu ustnego między dwoma konkurentami, oferowana kwota mogłaby być jeszcze wyższa. Proponował, aby sąd wyznaczył termin nowy termin wpłacenia wadium na 3 sierpnia i nowy termin przetargu.

Syndyk masy upadłościowej Huty Częstochowa Mariusz Bienioszek, mówił i przedstawił dokumenty, że informacje o przetargu były dostępne dla wszystkich chętnych nie tylko poprzez ogłoszenia, ale także przez bezpośredni z nim kontakt. Wszystkie wymogi formalne przetargu zostały spełnione.

Sędzia komisarz Małgorzata Brzózka-Chamala również stwierdziła, że warunki przetargu były jasne: 27 lipca o godz. 14. minął termin wpłacenia wadium i zgłoszenia się do przetargu.

Syndyk otworzył obie oferty. Sunningwell Steel Polska oferował 220 mln zł, czyli cenę wywoławczą, Corween Investments 222 mln zł. Syndyk stwierdził, że oferta Corween Investments nie spełnia warunków formalnych przetargu i wybiera ofertę Sunningwell Steel Polska.

Sędzia komisarz, po przerwie, zatwierdziła wybór syndyka. W ciągu siedmiu dni Corween Investments może zaskarżyć ten wybór.
Sunningwell Steel Polska S.A. jest spółką ściśle związaną z Sunningwell International Polska Sp. z o.o., dzierżawcą Huty Częstochowa. Odpowiada w Sunningwell za branżę hutniczą.

Musisz to wiedzieć

To był już drugi przetarg. Do pierwszego, w czerwcu br. (cena wywoławcza za przedsiębiorstwa wynosiła 250 mln zł), nikt się nie zgłosił. W drugim cena była obniżona o 30 mln zł.

Sunningwell International Polska Sp. z o.o. jest dzierżawcą Huty Częstochowa od września 2019 roku. Dzierżawa jest na 12 miesięcy - 1,78 mln zł za miesiąc dzierżawy. W styczniu tego roku Marek Frydrych, prezes spółki Sunningwell International Polska, spotkał się z częstochowskim radnymi podczas sesji rady miasta i przedstawił plany rozwoju zakładu. Zapewnił, że Sunningwell chce odkupić od syndyka majątek huty.

Jeszcze przed ogłoszeniem upadłości huty pojawili się zainteresowani transakcją przedstawiciele Corween Investments – spółki reprezentującej brytyjski holding Liberty House Group, który obejmuje Liberty Commodities (dostawca produktów i usług dla przemysłu stalowego i metalowego) oraz Liberty Industries (producent i dystrybutor stali i wyrobów stalowych). Holding jest częścią europejskiej działalności Tata Steel i działa na rynkach produkcji oraz dystrybucji stali i wyrobów stalowych.

W lipcu ub. r. Zarząd ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości firmy. Wierzycielami huty są PKO SA (większościowy wierzyciel) i PKO BP. Od czterech lat przedsiębiorstwo generowało straty, które sięgnęły ponad 600 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera