Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zdobędzie Złote Maski?

Monika Chruścińska
Fot. Tomasz Zakrzewski/Teatr Rozrywki
"Król umiera" Francoisa Lazaro Teatru Lalek Banialuka, "Oliver!" Magdaleny Piekorz Teatru Rozrywki oraz "Romeo i Julia" Henryka Konwińskiego Opery Śląskiej mają szansę zostać wybrane najlepszym przedstawieniem minionego roku na Śląsku.

Jury "Złotych Masek", najbardziej prestiżowej w województwie nagrody artystycznej, przyznawanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, ogłosiło wczoraj swoje nominacje. Sztuki teatralne ubiegłego roku oceniano w dziewięciu kategoriach. W każdej z nich wskazano po trzy nominacje. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną pod koniec miesiąca.

Spośród twórców, którzy zrealizowali spektakle kandydujące do nagrody głównej, tylko Magdalena Piekorz ma szansę otrzymać dodatkowo statuetkę za reżyserię. Inni nominowani w tej kategorii to: Łukasz Czuj za spektakl "Rewizor" i Michał Zaniecki za "Producentów". Z kolei w szranki o tytuł najlepszego spektaklu dla dzieci staną w tym roku: "Amelka, bóbr i król na dachu" Teatru Nowego w Zabrzu, "High School Musical" Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz "Kosmita" Teatru Dzieci Zagłębia.

W pozostałych kategoriach szansę na zdobycie nagród mają także: Grażyna Bułka i Anna Guzik za role kobiece w "Królowej piękności z Leenane", Joanna Bogacka za kreację Marleny Dietrich w "Szarym aniele", a także Grzegorz Przybył za wcielenie się w Petruchia w "Poskromieniu złośnicy", Mirosław Neinert za rolę w spektaklu "Dwa" i Rafał Sawicki za Iwana Chlestakowa w "Rewizorze". Jury doceniło też umiejętności wokalno-aktorskie Marty Florek ("High School Musical"), Joanny Kściuczyk-Jędrusik ("Manru") i Dariusza Niebudka ("Producenci"), scenografię Urszuli Kenar (Poskromienie złośnicy), Luigi Scoglio (Producenci") oraz Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej ("Oliver!"), a także talent lalkarzy Teatru Dzieci Zagłębia - Ewy Zawady i Dariusza Wiktorowicza ("Kosmita") oraz Teatru Lalki i Aktora Ateneum - Bartosza Sochy (Skarb Babuchy Burczymuchy).

Nagrodę Specjalną tegorocznej edycji Złotych Masek mają szansę zdobyć: Jakub Lewandowski za rolę Damy Pik w spektaklu baletowym "Zobacz Alicjo", Sylwia Adamowicz za choreografię do musicalu młodzieżowego "High School Musical" i Henryk Konwiński za inscenizację i choreografię baletu Romeo i Julia.

Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy 29 marca podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Warto przypomnieć, że nagroda za przedstawienie roku i za spektakl dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych siedmiu kategoriach przyznaje się nagrody finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!