Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa w Zabrzu. Wezwania otrzyma ponad 800 osób. Stawiennictwo przed komisją lekarską jest obowiązkowe

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 lutego w Zabrzu rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. - Służba ojczyźnie w ostatnim czasie nabrała nowego, jeszcze aktualniejszego wydźwięku. Życzę zarówno powołanym na kwalifikację, jak i pracującej tutaj komisji by podejmowano tutaj wiele dobrych decyzji – komentuje Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Zabrza. Kwalifikacja wojskowa w Zabrzu potrwa do 12 marca.

Spis treści

Kwalifikacja wojskowa w Zabrzu - ruszył obowiązkowy proces

Zabrze jest pierwszy miastem w województwie śląskim, które rozpoczęło tegoroczną kwalifikację wojskową.

- W naszym mieście czynnościom mającym na celu ustalenie zdolności poborowego do służby wojskowej podlega ponad ośmiuset mężczyzn, a także ponad trzydzieści kobiet. Wśród nich są również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej – przekazuje zabrzański Urząd Miejski.

Michał Kopański, zastępca wojewody śląskiego, przypomniał podczas rozpoczęcia pracy komisji lekarskiej, że proces kwalifikacji wojskowej nie oznacza powołania do wojska.

- To procedura scricte urzędowa i formalna, mająca na celu przypisanie kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej – zaznaczył Michał Kopański.

Punkt w Zabrzu jest jednym z kilkunastu na terenie naszego województwa. Znajduje się przy ul. Wolności 416. Dodatkowe informacje na temat procesu można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 32 373 34 38.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa

Osoby, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, są wzywane przez burmistrzów lub prezydentów miast. Wezwanie musi być dostarczone co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

- Jeżeli z ważnych przyczyn osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest zawiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na to stawiennictwo. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa – wyjaśnia Wojsko Polskie.

Należy pamiętać, że stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Niedopełnienie tego obowiązku w określonym terminie, bądź nieprzedstawienie dokumentów, które wskazują ważną przyczynę uniemożliwiającą stawienie, jest karalne. Osoba, która nie stawi się do kwalifikacji podlega karze ograniczenia wolności lub grzywnie. Może również zostać doprowadzona na komisję przez policję.

- Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, wszelką dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe – informuje Urząd Miejski w Zabrzu.

Stawiając się po raz kolejny do kwalifikacji należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a także dokumentację medyczną, zwłaszcza tę dotyczącą zmian w stanie zdrowia. Osoby stające kolejny raz przed komisją powinny mieć przy sobie wyniki wszystkich badań specjalistycznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Kto otrzyma wezwanie do kwalifikacji wojskowej?

Wojsko Polskie przekazuje, że do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną mężczyźni urodzeni w 2005 r. oraz mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto wezwanie otrzymają osoby, które w latach 2022-2023:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej

Wezwania dostaną również kobiety urodzone w latach 1997–2005, które posiadają kwalifikację „przydatne do służby wojskowej”, a które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej. Do stawienia się wezwane będą także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Ponadto rozpoczynający się wkrótce proces uwzględni osoby kończące 60 lat życia i mające nieuregulowany stosunek do służby wojskowej, w przypadku, gdy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej. Kwalifikację przejdą także osoby pełnoletnie, które zgłosiły się ochotniczo.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa składa się z kilku etapów. Po sprawdzeniu tożsamości osoby stawiającej się do kwalifikacji przeprowadzane jest określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej stawiającej się osoby.

Dalsze etapy procesu przedstawiają się następująco:

  • wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej (tylko w przypadku wprowadzenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej)
  • wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji
  • przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej
  • wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej
  • nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy

Więcej o kwalifikacji wojskowej można przeczytać na stronie internetowej wojsko-polskie.pl.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera