Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lalki z całego świata przyjechały nad Białą na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

JAK
Niesamowite przedstawienie „Eurydyka” można było zobaczyć w sobotę na pl. Bolesława Chrobrego
Niesamowite przedstawienie „Eurydyka” można było zobaczyć w sobotę na pl. Bolesława Chrobrego FOT. JAK
Przez najbliższe dni Bielsko-Białą będzie stolicą teatrów lalkarskich. Nad Białą trwa bowiem 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, jedna z największych takich imprez na świecie.

Festiwal rozpoczął się w sobotę paradą z udziałem artystów z bielskiego Teatru Lalek Banialuka, performerów Street Art Masters Living Statue, kuglarzy z Teatru Świat(ł)a oraz Grupy Perkusyjnej Walimy w Kocioł. Ta kulminacja energii ulicznej oraz interdyscyplinarna synergia twórcza przeszła m.in. od placu Bolka i Lolka przez Galerię Sfera, następnie obok Domu Handlowego Klimczok i ulicą 11 Listopada, wzdłuż placu Wojska Polskiego, by w końcu dotrzeć do placu Ratuszowego, gdzie została powitana przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Za nami także pierwsze prezentacje. W sobotę wieczorem licznie zgromadzona na placu Bolesława Chrobrego publiczność mogła zobaczyć znakomity plenerowy spektakl „Eurydyka” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży z Poznania (w 2018 roku teatr ten otrzymał nagrodę Archanioła - najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na festiwalu w Edynburgu).
Przedstawienie odwoływało się do ponadczasowych losów Orfeusza i Eurydyki, których miłość była mocniejsza niż śmierć. Zrozpaczony Orfeusz nie mogąc pogodzić się z utratą swojej ukochanej i postanowił ją odnaleźć. Podczas wędrówki dotarł do piekła pełnego szczurów, gdzie musiał zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami...

W kolejne dni spektakle festiwalu prezentowane będą na scenach: Teatru Lalek Banialuka, Teatru Polskiego, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz w plenerach: placu Bolesława Chrobrego i placu przed Teatrem Lalek Banialuka (zobaczymy tam „Women in Red” węgierskiego Living Picture Visual Theatre, teatru ulicznego używającego zmieniających się kostiumów i akordeonu). W festiwalowym programie znalazły się m.in. spektakle z Belgii, Danii, Hiszpanii, Czech i Polski.

- Teatr lalek potrafi twórczo pracować nad każdym tematem - zapewniał 13 maja podczas konferencji prasowej w Banialuce dyrektor tego teatru Jacek Popławski, zapowiadając poszczególne spektakle. Jak stwierdził, wiele z prezentowanych przedstawień to monodramy, wykorzystujące oryginalne zestawienia aktorka-lalka, współdzielące części ciała itp. - np. „Chaika” Compagnie Belova-Iacobelli z Belgii. Z kolei w „Traversées Théâtre De L’entrouvert „mamy pragnienie porzucenia desek teatralnej sceny i przeniesienia się w naturę, widzowie podążają za aktorką w tym spektaklu. W przedstawieniu czeskiego Divadla Drak „ Biały Kieł”, dzięki wykorzystaniu kamery wideo publiczność widzi to, na co spogląda tytułowy bohater.

Obok przedstawień w programie festiwalu znalazły się liczne warsztaty, dyskusje, a także czytanie performatywne utworu nagrodzonego w 33. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wystawa fotografii z poprzednich festiwali, pokazy etiud aktorskich oraz koncerty. Zwycięzcę festiwalu poznamy 25 maja o godz. 16.00 w Banialuce.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera