Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lewizna w szkole w Sosnowcu. Przekręt na 4,5 miliona! Za fałszowaniem dokumentacji stała mieszkanka Katowic. Kobieta usłyszała 7400 zarzutów

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Akta postępowania liczą blisko 50 tomów. Odpowiedzialna za przekręt kobieta usłyszała 7400 zarzutów za oszustwa przy uzyskaniu dofinansowania.
Akta postępowania liczą blisko 50 tomów. Odpowiedzialna za przekręt kobieta usłyszała 7400 zarzutów za oszustwa przy uzyskaniu dofinansowania. Policja Sosnowiec
Policja zakończyła postępowanie w sprawie lewizny w szkole. Przekręt na dotację przez kilka lat trwał w jednej z sosnowieckich szkół. Fałszując dokumentację, wyłudzono z gminy Sosnowiec 4,5 miliona dotacji finansowego wsparcia na działalność placówki oświatowej. Przedstawiane dokumenty nie miały pokrycia w rzeczywistości. Sprawa obejmuje 50 tomów akt. Za fałszowaniem dokumentacji stała mieszkanka Katowic. Kobiecie przedstawiono 7400 zarzutów.

Policjanci pionu do Zwalczania Przestępczości Gospodarczej z Sosnowca zakończyli sprawę fałszowania dokumentacji dla korzyści majątkowej, do jakiego dochodziło przez kilka lat w jednej ze szkół w Sosnowcu. Przedstawicielka szkoły prowadziła proceder wyłudzania środków finansowych z dotacji. Z gminy na lewe dokumenty wyprowadzono 4,5 miliona złotych.

Szkolna lewizna w Sosnowcu. Przedstawicielka placówki oświatowej "grała na dotację". Ucierpiał budżet gminy

Sosnowieccy policjanci z Wydziału do Zwalczania Przestępczość Gospodarczej w czwartek 19 października 2023 roku zakończyli trwające ponad półtora roku postępowanie dotyczące wyłudzenia dotacji przez jedną ze szkół na terenie Sosnowca.

- Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli postępowanie dotyczące oszustw dokonanych poprzez uzyskanie wsparcia finansowego z Gminy Sosnowiec. Jedna ze szkół działających na terenie naszego miasta, od stycznia 2017 roku do grudnia 2020 roku zwracała się o wsparcie finansowe w związku z prowadzoną działalnością. W celu jego uzyskania, przedstawiała niezgodne ze stanem faktycznym dokumenty - informuje asp. Katarzyna Cypel-Dąbrowska, oficer prasowy KMP w Sosnowcu.

4,5 miliona wyłudzonych dotacji. 50 tomów akt. 7400 zarzutów dla mieszkanki Katowic

Akta postępowania liczą blisko 50 tomów. Odpowiedzialna za przekręt finansowy kobieta usłyszała 7400 zarzutów za oszustwa przy uzyskaniu dofinansowania. Ze środków dotacyjnych miasta wyprowadziła blisko 4,5 miliona złotych.

- W efekcie trwającego przez lata procederu, szkoła otrzymała blisko 4,5 miliona złotych na lewe papiery. Sosnowieccy policjanci skrzętnie gromadzili dowody i przesłuchali blisko 800 świadków. Ustalili, że za szeregiem oszustw stała 54-letnia mieszkanka Katowic. Kobieta usłyszała prawie 7400 zarzutów - podaje szczegóły rzeczniczka.

Pracownica szkoły wpadła podczas rutynowej kontroli z UM miasta

Przestępczy proceder ujawniła rutynowa kontrola urzędników miasta. Podczas czynności wynikających z nadzoru nad placówkami oświatowymi, wykryto nieprawidłowości w dokumentach.

- Podczas rutynowej kontroli w jednej z niepublicznych policealnych szkół na terenie miasta, nasi urzędnicy wykryli nieprawidłowości w dokumentacji. W tego typu placówkach, niepublicznych, nad którymi gmina nie ma bezpośredniej kontroli, szczególną uwagę przywiązujemy do częstotliwości i dokładności działań kontrolnych. Tym placówkom szczególnie się przyglądamy - mówi Rafał łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Jak podaje rzecznik urzędu, prowadzona kontrola dotyczyła tradycyjnych elementów, jak np. frekwencja uczniów, kontrola dzienników, ale także dokumentacji budżetowej, w tym obracanie środkami finansowymi.

- W mnóstwie dokumentów, w tym tych dotyczących dotacji finansowanych z budżetu gminy wykryto szereg nieprawidłowości. Urzędnicy powiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - przekazuje Rafał Łysy.

Policyjne postępowanie potwierdziło przestępstwo gospodarcze. Zarzuty postawiono przedstawicielce placówki.

- Przedstawicielka placówki przez lata przedstawiała nierzetelne, nie mające pokrycia w rzeczywistości dokumenty finansowe. Tym samym naruszyła m.in. art. 297 § 1 k.k. , który dotyczy karalnego zachowania, działania sprawcy przestępstwa wyłudzenia instrumentów finansowych (w tym kredytu). Polega na przedłożeniu podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu albo nierzetelnego, pisemnego oświadczenia - wyjaśnia rzeczniczka policji.

Sprawa została skierowana do prokuratury. Katowiczance grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera