Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Jak zawsze, problemy Śląska są tylko nasze

Redakcja
Mikołaj Suchan
Ostatnio docierają do społeczeństwa informacje o tym, jak Katowicki Holding Węglowy (KHW), Kompania Węglowa (KW) czy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) szukają pracowników do pracy w kopalniach. Przy okazji pojawiają się informacje, ile to górnik zarabia i z jakich przywilejów korzysta.

Ale nie należy zapominać, że nie jest to rekrutacja do biurek, lecz do ciężkiej i niebezpiecznej pracy, często nie bez przyszłych problemów ze zdrowiem. Poszukiwanie są osoby z konkretnym fachem i wykształceniem, a z tym może być problem, ponieważ szkół o profilu górniczym już prawie nie ma.

Oczywisty jest fakt, że praca tutaj jest priorytetem, dochód oraz zwykła osobista satysfakcja z zatrudnienia - nawet kiedy wiemy o tych zagrożeniach. Szczęść im Boże i by tych zadowolonych było jak najwięcej. Dobre jest też to, że nie muszą rozstawać się z rodzinami i wyjeżdżać na antypody. Ale jest też druga strona medalu.

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Dobrą wiadomością jest to, że branża się rozwija i jest popyt na owe "czarne złoto". Jednak martwi mnie postawa właściciela tychże koncernów wydobywczych. JSW weszło na giełdę w 2011 roku i uzyskane pieniądze z tej prywatyzacji (około 12 mld zł!!!) wcale nie zasiliły konta Spółki, lecz zostały wliczone jako przychody skarbu państwa (zapewne, by pomniejszyć deficyt budżetowy). Na pewno nie wrócą w postaci dotacji z NFZ na służbę zdrowia na naszym terenie, czy też w postaci inwestycji na te-renach eksploatowanych przez górnictwo w celu likwidacji szkód czy stworzenia nowych miejsc pracy.

Nikt z Ministerstwa Skarbu nie pochylił się nad przyszłością JSW, ich planami rozwojowymi oraz nad atmosferą wokół prywatyzacji. Jedyną korzyść odnieśli pracownicy JSW. Uważam jednak, że to żaden argument, by temat zamknąć pozytywnie.

ILE ZARABIA GÓRNIK? I DLACZEGO CHCE WIĘCEJ? [TABELA PŁAC]

Nie pomyślano również (tak jest praktykowane na przykład w Niemczech), by to samorządy miast czy gmin, na terenach których jest prowadzona eksploatacja górnicza, miały korzyści w postaci współwłaścicielstwa, a także by miały wpływ na działalność Spółki oraz na korzyści finansowe w postaci dywidendy.

Taka polityka jest wtedy transparentna bo uwzględnia interesy wszystkich zainteresowanych stron.

Dziś, na miejscu prezesów KHW czy KW, mocno bym się zastanawiał, czy prywatyzacja - w taki sposób, jak to było w przypadku JSW - jest sensowna pod każdym względem.

No ale właściciel, czyli państwo, jak będzie znów potrzebować gotówki na pokrycie długów lub finansowanie budowy kolejnego stadionu narodowego czy budowę elektrowni jądrowej - chętnie sięgnie do zysków z "czarnego złota". Tylko co w zamian dostaną ci (mam na myśli całe społeczeństwo Górnego Śląska), co sięgają po to "złoto", ryzykując życie?

Oprac. JJ
Czytelnik z Wyr (dane do wiadomości redakcji)
Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected] lub [email protected]

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty