Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lista przedmiotów, których nie można wnieść do samolotu. Z tym nie wsiądziesz na pokład

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Lepiej znać przepisy, wiedzieć co można zabrać do bagażu podręcznegoJeśli w naszym bagażu znajdą się niedozwolone przedmioty, czekają nas spore kłopoty, włącznie z niewpuszczeniem na pokład samolotu. Sprawdź listę tych przedmiotówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lepiej znać przepisy, wiedzieć co można zabrać do bagażu podręcznegoJeśli w naszym bagażu znajdą się niedozwolone przedmioty, czekają nas spore kłopoty, włącznie z niewpuszczeniem na pokład samolotu. Sprawdź listę tych przedmiotówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Andrzej Banaś
Czego nie wolno wnieść na pokład samolotu? To pytanie często zadają sobie pasażerowie lecący na wakacje. Czasem niewielka rzecz w naszym bagażu podręcznym, czy też rejestrowanym, może sprawić, że celnicy zażądają dokładnych wyjaśnień lub odmówią nam wejścia na pokład. Przygotowaliśmy dla Was listę najpopularniejszych przedmiotów, które można mieć w bagażu podręcznym w samolocie lub też ich posiadanie jest kategorycznie zabronione. Co więc można mieć w bagażu podręcznym?

Przygotujcie się dobrze do podróży samolotem

Zanim rozpoczniecie podróż lotniczą upewnijcie się, czy jesteście przygotowani do jej odbycia. Aby ułatwić Wam zadanie przygotowaliśmy przewodnik dla tych, którzy na wakacje lecą samolotem. To zalecenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego obowiązujące na wszystkich lotniskach.

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany, co jest niedozwolone

Szczególnie ważną kwestią jest to, co możemy, a czego kategorycznie wolno nam wnieść na pokład samolotu. Do tego przepisy różnią się też w kwestii tego co można mieć w bagażu podręcznym w samolocie, a co tylko w bagażu rejestrowanym.

Czy można mieć tablet w samolocie?

To tylko z pozoru proste pytania. Warto zastanowić się np. czy można mieć w samolocie smartfon czy laptop? Albo czy możemy przewozić perfumy albo np. kupiony podczas zagranicznych wojaży alkohol. W tym ostatnim przypadku przepisy dzielą alkohole pod względem zawartości procentowej w określonej objętości.
Inne rygorystyczne przepisy dotyczą baterii czy powerbanków, z którymi często nie lubimy się rozstawać w podróży. Czy można wnieść powerbank na pokład samolotu? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Zapraszamy do naszego przewodnika. Sprawdźcie czego nie można wnieść do samolotu w bagażu podręcznym

ZOBACZ LISTĘ PRZEDMIOTÓW

Jednak przed podróżą samolotem, zanim przyjedziemy na lotnisko powinniśmy pamiętać jeszcze o innych rzeczach.
W trakcie podróży samolotem bez względu na to, czy lot odbywa się wewnątrz granic RP czy też poza nimi każdy pasażer niezależnie od wieku zobowiązany jest do posiadania dokumentu tożsamości, który pozwoli odpowiednim służbom pracującym na lotnisku na identyfikację osoby. W świetle polskich regulacji dokumentami takimi są przede wszystkim: ważny dokument paszportowy lub dowód osobisty.

Planując podróż lotniczą, musicie pamiętać, aby przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanej godziny startu Państwa samolotu. Informację tę można uzyskać w linii lotniczej, z którą planowany jest lot bądź na lotnisku, z którego rozpoczyna się podróż.

W miejscu starej, jednojezdniowej drogi powstała dwupasmówkaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przebudowa DW 913 w Pyrzowicach dobiegła końca. 16 czerwca o...

Standardowa droga podróżnego na lotnisku obejmuje:

 • Przybycie do właściwego terminala
 • Uzyskanie informacji o aktualnej godzinie odlotu i numeru stanowiska "check in"
 • Odprawa biletowo-bagażowa ("check-in") (pamiętaj o dokumentach, bilecie lub wydruku rezerwacji)
 • Kontrola bezpieczeństwa
 • Kontrola paszportowa (nie obowiązuje w przypadku podróży w obszarze Schengen)
 • Odszukanie numeru stanowiska wejścia na pokład samolotu („gate”) oraz czas wejścia na pokład („boarding”).

Jak sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa?

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony i bezpieczeństwa w transporcie lotniczym wszyscy pasażerowie oraz ich bagaże poddawani są kontroli bezpieczeństwa. Zgodnie z prawem unijnym „kontrola bezpieczeństwa” oznacza stosowanie technicznych lub innych środków w celu identyfikacji i/lub wykrywania przedmiotów zabronionych.
Kontrola bezpieczeństwa pasażerów prowadzona jest przy zastosowaniu przede wszystkim: kontroli manualnej lub kontroli przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali.

Jak szybko przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku:

 • przygotowując się do kontroli należy umieścić w pojemnikach na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego wszelkie przedmioty metalowe, takie jak klucze, monety, telefony komórkowe, zegarki, paski do spodni z metalowymi klamrami;
 • w trakcie podchodzenia do kontroli należy wyjąć z bagażu podręcznego torebkę z umieszczonymi wewnątrz opakowaniami zawierającymi substancje płynne i umieścić ją w pojemniku wraz z innymi przedmiotami (Przewóz płynów w bagażu kabinowym)
 • na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego należy umieścić oddzielnie urządzenia elektroniczne np. laptop, aparat fotograficzny etc.
 • na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego należy umieścić oddzielnie wierzchnie okrycie takie jak: kurtka, marynarka, płaszcz
 • zalecamy zapakować wszystkie przedmioty, w tym substancje płynne, które nie są niezbędne w trakcie podróży do bagażu rejestrowanego (oddawanego do przewozu w luku bagażowym w punkcie check-in);

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera