18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź, rekin i inne atrakcje w muzeum flory i fauny morskiej w Jaworzu [WIZUALIZACJE]

Łukasz Klimaniec
Tak będzie prezentowało się muzeum w Jaworzu. Projekt  wykonała  pracownia   "Rysunek" z Rumi, która m.in. stworzyła koncepcję stałej wystawy nowego Muzeum Miasta Gdyni
Tak będzie prezentowało się muzeum w Jaworzu. Projekt wykonała pracownia "Rysunek" z Rumi, która m.in. stworzyła koncepcję stałej wystawy nowego Muzeum Miasta Gdyni pracownia rysunek z Rumi/mat. pras.
Jedyne na południu Polski muzeum flory i fauny morskiej oraz śródlądowej już powstaje w Jaworzu k. Bielska-Białej. Ma być gotowe we wrześniu. ZOBACZ WIZUALIZACJE

Drewniana łódź ze stanowiskiem multimedialnym, rozpięte nad nią żagle, a obok gabloty oraz podświetlane akwaria pełne efektownych okazów morskich i śródlądowych - to wnętrze niezwykłego muzeum, jakie już we wrześniu zostanie uruchomione w Jaworzu k. Bielska-Białej.

- Budynek jest gotowy w stanie surowym, przykryty dachem. Do maja powinny zakończyć się prace budowlane, a następnie urządzanie wnętrza. To będzie wielka atrakcja dla mieszkańców i turystów - uważa Zdzisław Bylok, wójt Jaworza, który przez 20 lat pływał na morzu jako oficer nawigator.

O budowie nowoczesnego muzeum fauny i flory morskiej oraz śródlądowej w podgórskiej miejscowości głośno było już kilka lat temu. Wszystko za sprawą efektownej kolekcji bosmana Erwina Pasternego, której znaczną część żeglarz rodem z Jaworza przekazał miejscowej szkole. Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu istnieje od lat 70. Mieści się w Gimnazjum nr 1 im. gen. Stanisława Maczka w wydzielonych pomieszczeniach. Można w nim zobaczyć m.in. żółwia morskiego, rekina, rybę młot, langustę. Efektowne zbiory są dostępne dla wycieczek szkolnych, przedszkolnych, grup emerytów, seniorów i innych gości.

- To muzeum różni się od innych tym, że przewodnikami są uczniowie - mówi Barbara Szermańska, dyrektorka Gimnazjum nr 1 im. gen. Maczka. - I to jest zaskoczeniem dla zwiedzających, którzy spodziewają się osoby dorosłej. Tymczasem zjawia się młody człowiek, który jest zwalniany z lekcji (ma obowiązek ją nadrobić - red.) i oprowadza po eksponatach - dodaje.
Gimnazjum szkoli dzieci we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, gdzie wiedza dzieci jest uzupełniana i sprawdzana. Gimnazjaliści są wąsko specjalizowani - jeden uczeń jest znawcą od rekina, drugi od ryby piły, inny od węży morskich. Szermańska zwraca uwagę, że poprzez rolę przewodnika uczniowie kształcą w sobie umiejętność publicznej prezentacji, nabierają także pewności siebie.

- Są uczniowie, którzy mają świetny kontakt z przedszkolakami, inni doskonale rozumieją się z seniorami i potrafią odpowiadać na ich pytania - przyznaje dyrektorka.

Taki model zwiedzania zostanie zachowany w nowej siedzibie, bowiem budynek muzeum powstaje zaledwie kilka metrów od murów szkoły. Nowatorsko zaprojektowane muzeum będzie liczyło ok. 260 metrów kw. powierzchni. Jego frontowa część zostanie oszklona, dzięki czemu będzie można już z zewnątrz zobaczyć pływające w wielkich akwariach ryby.

- To będzie jedyne takie miejsce na południu Polski. Chcąc zobaczyć okazy morskie trzeba udać się najlepiej do Muzeum w Gdyni, na skwer Kościuszki - przyznaje Bylok.
Zwraca uwagę, że muzeum w Jaworzu będzie mniejsze niż to w Gdyni, ale odpowiednie do posiadanych przez gimnazjum zbiorów i potrzeb. Kolekcja zostanie uzupełniona o florę i faunę śródlądową. Być może uda się wypożyczyć eksponaty z Muzeum Morskiego w Gdyni, np. rekina białego o długości ok. 6 metrów.

Obiekt muzeum będzie bardzo ciekawy, przed budynkiem znajdzie się płytki zbiornik wodny, a zamiast brukowanych chodników będą pomosty. Barbara Szermańska przyznaje, że kolekcja tylko skorzysta po zmianie siedziby. - W obecnym kształcie nie jesteśmy w stanie jej dalej rozwijać. Każdy zdaje sobie sprawę, że takie placówki muszą sprostać wymaganiom nowoczesności - mówi.

W nowym obiekcie nikt nie będzie się nudził. W muzeum znajdzie się nie tylko sala multimedialna pełna ciekawostek, ale i sala wykładowa, w której będzie można po obejrzeniu kolekcji przeprowadzać np. lekcje. Z kolei przeszklone ściany widoczne z ulicy i podświetlone nocą akwaria będą przykuwały uwagę z daleka.

Historia

Wszystko dzięki bosmanowi

Niezwykłe zbiory fauny i flory mórz południowych podarowane zostały szkole z Jaworza przez jej byłego ucznia - bosmana Erwina Pasternego.

Erwin Pasterny urodził się 31 maja 1928 roku w Jaworzu Średnim. W Jaworzu chodził do szkoły podstawowej i od najmłodszych lat marzył o dalekich podróżach po bezkresach oceanów. Okres powojenny stworzył warunki realizacji jego młodzieńczych marzeń. W 1947 roku przeszedł kurs pracy morskiej w Łebie, a następnie w tym samym roku rozpoczął studia w Szkole Jungów. Dzięki pełnej poświęcenia pracy oraz dalszemu kształceniu, Erwin Pasterny awansował do stopnia bosmana. Pływał na wielu statkach i odbywał rejsy do portów prawie wszystkich kontynentów. Podczas podróży każdą wolną chwilę poświęcał obserwacji życia głębin oceanów. Łowił i preparował morskie zwierzęta. Część tej bogatej kolekcji przekazał szkole w rodzinnej miejscowości.

Po przejściu na emeryturę zamieszkał na stałe w Niemczech. Swoją kolekcję w szkole w Jaworzu obejrzał dwukrotnie - w grudniu 1999 oraz październiku 2009 roku.

Zmarł we wrześniu 2011 roku.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!