Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec ponownie szuka wykonawcy dokumentacji projektowej budowy tunelu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec ponownie szuka wykonawcy dokumentacji projektowej budowy tunelu
Lubliniec ponownie szuka wykonawcy dokumentacji projektowej budowy tunelu Piotr Ciastek
Poprzedni przetarg na wykonanie projektu budowlanego oraz programu funkcjonalno-użytkowego budowy dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego w ulicy Częstochowskiej w Lublińcu wraz z budową przejścia podziemnego został unieważniony. Teraz miasto czeka na nowe oferty związane z tą bardzo potrzebną inwestycją.

Budowa tunelu w Lublińcu. Miasto ponownie szuka wykonawcy dokumentacji projektowej

Poprzednie postępowanie przetargowe, w którym firma Safege złożyła ofertę, zostało unieważnione, gdyż najniższa oferta przewyższała kwotę, którą miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

- Obecnie trwa kolejna procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektowej budowy tunelu drogowego na skrzyżowaniu linii kolejowej nr 61 i 143 oraz ul. Częstochowskiej. Realizacja inwestycji uzależniona jest jednak od możliwości pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych przez spółkę PKP PLK, która będzie współfinansować zadanie - poinformował burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Przedmiotem zamówienia rozpisanym w nowym przetargu jest, jak czytamy w dokumentacji przetargowej: wykonanie projektu zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno – budowlanym (projekt budowlany) oraz przygotowanie na ich podstawie programu funkcjonalno – użytkowego budowy dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo – drogowego w zamian za likwidację jednopoziomowego skrzyżowania linii kolejowych numer 61 Kielce – Fosowskie i numer 143 Kalety – Wrocław Popowice w ciągu ulicy Częstochowskiej na terenie miasta Lubliniec wraz z budową przejścia podziemnego w śladzie obecnego przejazdu kolejowo – drogowego - wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.

Do skrzyżowania, które ma zostać przebudowane dochodzi min. ulica Cegielniana, do której remontu miasto również się szykuje.

- W 2023 roku została opracowana dokumentacja projektowa na przebudowę odcinka ulicy Cegielnianej od skrzyżowania z ul. Częstochowską na długości około 1km oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Dla tego zadania złożono wniosek o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, jednak w ramach tego konkursu inwestycja nie uzyskała wsparcia finansowego. Zadanie będzie zgłoszone do kolejnych edycji konkursów funduszy i programów wspierających tego rodzaju inwestycje - zapowiedział Edward Maniura.

Jak zapowiadały na początku roku władze Lublińca, finansowanie planowanej inwestycji może pojawić się w 2024 roku, a wówczas w pierwszej kolejności otrzymają dofinansowanie te projekty, które będą w pełni gotowe do realizacji, tzn. będą posiadały pozwolenie na budowę. Z tego też powodu za zgodą Rady Miejskiej miasto podjęło się zadania opracowania dokumentacji projektowej, obejmującej budowę dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego, co powinno w ciągu kilku najbliższych lat rozwiązać ten problem.

Będzie tunel w kształcie litery "U"

W 2021 roku autorzy koncepcji, która została przygotowana na zlecenie burmistrza Lublińca, zaproponowali na pierwszym etapie swoich prac kilka rozwiązań. Docelowo miasto wybrało koncepcję, która ma być najłatwiejsza i najtańsza w realizacji, a to z uwagi na ominięcie terenów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przy ul. Częstochowskiej i Paderewskiego.

Projektanci zaproponowali wybudowanie tunelu w kształcie litery „U”, na działkach należących w dużej mierze do Skarbu Państwa, którymi zarządza obecnie PKP Oddział Nieruchomości w Katowicach. Wzdłuż jezdni zaprojektowano ścieżkę pieszo-rowerową o długości około 400 metrów. Słabą stroną tego rozwiązania jest wydłużenie drogi pieszym i rowerzystom, dlatego miasto będzie się starało dążyć na etapie opracowania dokumentacji technicznej, do tego aby bezpośrednio pod przejazdem wybudować przejście podziemne z windami po obu stronach przejazdu. Bliska odległość przejazdu od zabudowań mieszkalnych uniemożliwi wybudowanie przejścia podziemnego dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Stąd oprócz tradycyjnych schodów, miasto wskazało na potrzebę wybudowania wind.

Miasto podkreśla, że po likwidacji tego przejazdu udrożniony zostanie ruch samochodowy i znikną korki, na które najbardziej narzekają zmechanizowani uczestnicy ruchu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera