Lubliniec. Posadzili ponad 2 tysiące drzewek. Udana akcja zostanie na pewno powtórzona

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Posadzili ponad 2 tysiące drzewek w Lublińcu. Udana akcja zostanie na pewno powtórzona.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Posadzili ponad 2 tysiące drzewek w Lublińcu. Udana akcja zostanie na pewno powtórzona.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Jan Springwald
Udostępnij:
W ramach ogólnopolskiej akcji #ŁącząNasDrzewa wspólnie z przedstawicielami Forum Samorządu Lublinieckiego oraz ZHP Hufiec Lubliniec leśnicy z Nadleśnictwa Lubliniec sadzili nowe pokolenie lasu na terenie gminy lubliniec w leśnictwie Łopian.

Akcja sadzenia drzew w Lublińcu

W sobotę 24 kwietnia klub radnych „Forum Samorządu Lublinieckiego” w uzgodnieniu z Nadleśnictwem Lubliniec zorganizował akcję sadzenia drzew „Łączą nas drzewa” propagowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe.

- Interpelacje, pisma, dyskusje i wnioski są ważne. My dołączamy do tego jeszcze konkretne działania. Ze względów epidemiologicznych nie mogliśmy zaprosić wielu osób, ale za to byli z różnych środowisk - Policji, Straży Pożarnej, NIK, nauczycieli, przedsiębiorców, związków zawodowych „NSZZ Solidarność”, organizacji społecznych „Eko-Zaradni” z Piotrkiem Marciniakiem, jak również młodzież i dzieci z rodzicami - mówi Jan Springwald, radny z Forum Samorządu Lublinieckiego.

Celem akcji było nie tylko posadzenie konkretnej ilości drzew, ale również zapoznanie się z funkcją społeczną, przyrodniczą i gospodarczą lublinieckich lasów, które przedstawili Nadleśniczy Zbigniew Znojek wraz z pracownikami.

Sadzili przed laty i sadzą teraz

Uczestnicy ekologicznej akcji po dotarciu na tzw. „Łopian” otrzymali sprzęt, sadzonki sosny i dowiedzieli się jak należy sadzić. Wszyscy ostro wzięli się do pracy. Młodzież 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 narzuciła wysokie tempo. Cała akcja zakończyła się około południa, a jej efektem było wsadzenie ponad 2 tys. małych sosen. Równocześnie z podobnym zapałem swoją akcję sadzenia drzew prowadzili harcerze z ZHP.

Nie przeocz

W trakcie sadzenia leśniczy udzielali odpowiedzi na liczne pytania dotyczące wycinki drzew, pory i liczby drzew koniecznych do posadzenia, okresu ich wzrostu, zwierzyny bytującej w lublinieckich lasach itp. – Starsi uczestnicy sadzenia wskazywali na miejsca będące w sąsiedztwie gdzie sami przed wieloma laty sadzili lasy i podziwiali ich aktualny stan. Była to swego rodzaju lekcja przyrody „na żywo”. Każdy z uczestników mógł się przekonać, że las z którego wszyscy korzystamy dziedziczymy od naszych przodków, a nowe pokolenie drzew sadzimy dla potomnych - mówi nadleśniczy Zbigniew Znojek.

Akcja okazała się sukcesem, pogoda nie popsuła szyków organizatorom, a gdyby nie ograniczenia epidemiczne uczestników sadzenia lasu byłoby zapewne znacznie więcej. – Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Lubliniec za techniczne i edukacyjne przygotowanie naszej akcji. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, cel został w pełni osiągnięty. Wspólnie z radnymi Agnieszką Hanszlą, Franciszkiem Wróblem, Damianem Włodarczykiem, Danutą Jelonek i radnym powiatowym Jerzym Orszulakiem podobne akcje postanowiliśmy robić corocznie - podsumował Jan Springwald.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie