Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manuela Gretkowska „Poetka i książę” RECENZJA: pierwsza powieść o Agnieszce Osieckiej. Subtelna historia miłości Osieckiej i Giedroycia

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Manuela Gretkowska „Poetka i książę”
Manuela Gretkowska „Poetka i książę” Maria Olecha-Lisiecka
Ona: młoda, atrakcyjna, utalentowana, wrażliwa i ciekawa świata, zafascynowana znacznie starszym Mistrzem. Poetka z Polski. On: dojrzały, doświadczony, ostrożny, onieśmielony jej urodą i talentem. Publicysta i redaktor naczelny paryskiej „Kultury”. Agnieszka Osiecka i Jerzy Giedroyc tworzyli dwa światy - tak bliskie i tak dalekie jednocześnie. Połączyła ich miłość, poezja, kultura i Polska.

I właśnie o tym – w takiej kolejności – opowiada w swojej najnowszej książce Manuela Gretkowska. „Poetka i książę” to historia miłości, o której Agnieszka Osiecka milczała przez całe życie, choć od związków z mężczyznami i romansów przecież nie stroniła. Łaknęła uczucia. To historia miłości, która wydaje się niemożliwa, nierealna i niepojęta.

Gretkowska postanowiła szerzej opisać związek polskiej poetki, o którym dotychczas niewiele osób wiedziało. Jeśli bowiem obok Agnieszki Osieckiej pojawiał się mężczyzna i wiązało się to z historią miłosną, to raczej był to Marek Hłasko czy Daniel Passent. Wątek związku poetki ze starszym o 30 lat Jerzym Giedroyciem nie był dotychczas eksponowany przy okazji omawiania życiorysów tych osób.

Manuela Gretkowska napisała książkę nietuzinkową. To nie jest typowa powieść biograficzna. Nie jest to także romans czy powieść obyczajowa z wątkiem erotycznym. Gretkowska napisała powieść nieszablonową. Uwodzi czytelnika subtelną opowieścią, pełną niedopowiedzeń i misternie tkaną z życiorysów Osieckiej i Giedroycia. Książkę, o której myśli się po skończeniu czytania.

Przyznaję, że spodziewałam się biografii opakowanej w pikantne szczegóły, a dostałam powieść zupełnie inną. Autorka zasadniczo przekonała mnie swoim stylem, nieco odmiennym niż pisała dotychczasowe powieści. Jedyne co mnie drażniło, to momenty, kiedy Gretkowska próbuje przekazać myśli Osieckiej i gdy stosuje zbyt poetycką narrację. Te fragmenty wprowadziły moim zdaniem niepotrzebny chaos do książki, która ducha poetyckiego i tak ma – dzięki bohaterce i doświadczonej, utalentowanej pisarce.

Jednak całościowo „Poetka i książę” jest książką oryginalną – za sprawą historii, jaką opowiada autorka i stylu, jaki wybrała. Spodoba się nie tylko miłośnikom twórczości Manueli Gretkowskiej, ale tym wszystkim, którzy lubią ambitniejszą literaturę i szukają nowatorskich rozwiązań we współczesnej polskiej powieści. Polecam!

Manuela Gretkowska, „Poetka i książę”, Znak Literanova, 2018, 302 strony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!