Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Szołtysek: Piękne słowa Niemca, z których nic nie wyniknęło

Marek Szołtysek, felietonista DZ, historyk, znawca Śląska
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek ARC
"Nigdy jeszcze nie słyszałem tak czułych i wzruszających melodyj, jakimi ten pobożny ludek polski wychwalał Matkę Boską” - mówił niemiecki ksiądz. Postać biskupa wrocławskiego Melchiora Diepenbrocka przypomina Marek Szołtysek.

Zdarzyło się to dokładnie 171 lat temu, czyli 21 sierpnia 1849 roku, kiedy na poświęcenie bazyliki do Piekar Śląskich przybył biskup wrocławski Melchior Diepenbrock. Jako rodowity Niemiec, polskości Górnego Śląska nie rozumiał, choć z przyzwoitości zezwalał na używanie języka polskiego w śląskich kościołach.

Podkreślmy, że Diepenbrock wychowany w kulturze niemieckiego romantyzmu, szczególnie wyczulony był na ludowość. Dlatego szlachetność i pobożność górnośląskiego ludu, z jaką spotkał się w Piekarach, okazała się dla niego ciekawym doświadczeniem. Te biskupie wrażenia opisuje wychodzący w XIX wieku „Zwiastun Górnośląski”: „Podczas śniadania na piekarskiej farze biskup opowiadał ze łzami w oczach, jak przeszłej nocy, dłuższy czas siedząc w oknie, przysłuchiwał się pobożnym śpiewom ludu, który czekając na bierzmowanie, całą noc około kościoła spędził na modlitwie i śpiewaniu. Nigdy jeszcze nie słyszałem tak czułych i wzruszających melodyj, jakimi ten pobożny ludek polski wychwalał Matkę Boską.”

To jednak nie koniec, bo biskup, widząc niezwykłą atmosferę w Piekarach, miał ponoć zazdrościć tutejszym księżom pobożności ich śląskich wiernych. Zazdrościł też duchownym, że oprócz niemieckiego znali też polską mowę i mogli głosić Ślązokom kazania.

Posłuchaj felietonu Marka Szołtyska:

Wprawdzie Diepenbrock próbował zwracać się do wiernych bezpośrednio po niemiecku, ale Ślązoki nic go nie rozumiały, gdyż powszechnie nie znano niemieckiego – co wyraźnie wspomina XIX-wieczna gazeta. Musiał więc biskup zwracać się do Ślązoków poprzez tłumacza i wówczas powiedział bardzo charakterystyczne słowa, które „Zwiastun Górnośląski” tak tłumaczy: „Kochani diecezjanie! Ten mały palec ochoczo dałbym sobie odciąć za to, gdybym w przynajmniej kilku słowach waszej ślicznej polskiej mowy mógł do was przemówić!”.

Owszem, piękne słowa. Czy jednak coś z nich dla Śląska wynikało prócz satysfakcji? Nic! Jak zwykle! Do tego jednak Śląsk jest przyzwyczajony po dzień dzisiejszy. Zwłaszcza gdy właśnie co minął czas pięknych słów z okresu wyborów prezydenckich, wcześniej parlamentarnych i europejskich. Na szczęście teraz będzie przerwa do 2023 roku.

A może chcieliby Państwo posłuchać Marka Szołtyska? Kliknijcie w plik dźwiękowy - zapraszamy do odsłuchania

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera