Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty: "Te opłaty zabiłyby funkcjonowanie polskich kopalń"

Redakcja
Zdaniem Mariusz Wielkopolana, prezesa JSW Nowe Projekty, rozporządzenie metanowe zabiłoby polskie kopalnie.
Zdaniem Mariusz Wielkopolana, prezesa JSW Nowe Projekty, rozporządzenie metanowe zabiłoby polskie kopalnie. Marzena Bugała-Astaszow
Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiamy z Mariuszem Wielkopolanem, prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej Nowe Projekty na temat dyrektywy metanowej, ratowania polskiego górnictwa oraz najbliższych planów rozwojowych grupy kapitałowej JSW.

Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty: "Te opłaty zabiłyby funkcjonowanie polskich kopalń"

Zagadnienia dotyczące dyrektywy metanowej to ostatnimi czasy jeden z najgorętszych tematów obecnych w polskiej opinii publicznej. Forsowane przez Unię Europejską rozwiązania prawne zakazujące emisji metanu z kopalń węglowych powyżej pewnego, z góry ustalonego limitu mogą okazać się czynnikiem negatywnie wpływającą na rentowność polskich kopalń, a w efekcie na ich byt i działalność. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła, a przede wszystkim samego surowca jakim jest węgiel, który dla sporej ilości polskich domów jest podstawą codziennego funkcjonowania.

Spełnienie limitów proponowanych przez Unię Europejską oznaczałoby zakończenie wydobycia węgla w wielu polskich kopalniach. W rezultacie Polska, która aktualnie pełni rolę węglowego lidera i największego producenta węgla w Europie stałaby się krajem zależnym od importu zewnętrznego. Wojna w Ukrainie pokazała, jak takie uzależnienie energetyczne od zewnętrznego źródła może wpłynąć na ceny, jakość, a przede wszystkim na dostępność surowca na poziomie hurtowym, jak i detalicznym. Ratunkiem dla polskiego górnictwa mogą być działania polskich eurodeputowanych, którzy starają się wypracować korzystne dla naszego kraju porozumienie w Parlamencie Europejskim.

Grupa JSW stanowczo sprzeciwia się szkodliwym dla naszego przemysłu przepisom metanowym, ale jednocześnie nie jest to wyraz sprzeciwu wobec dbania o środowisko naturalne. Jastrzębska Spółka Węglowa od roku 2022 stara się zmniejszyć ślad węglowy produkowany przez jej zakłady. Jednym z elementów polityki proekologicznej spółki jest zmniejszenie emisji metanu o 50% poprzez proces wyłapywania go i ponownego wykorzystania.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo