Marsz Równości w Częstochowie: Tęczową Matkę Boską ochraniał kordon policji. Awantura pod Jasną Górą z przeciwnikami Marszu Równości

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zaktualizowano 
Marsz Równości w Częstochowie przeszedł głównymi ulicami w asyście policji i wyzwiskami ze strony przeciwników. BAW
Marsz Równości w Częstochowie: Matka Boska w tęczowej koronie, kilkakrotne próby zablokowania pochodu, podczas których policja straszyła protestujących armatką wodną i szarpanina pod Jasną Górą - tak w skrócie wyglądał II Marsz Równości, którzy przeszedł w niedzielę, 16 czerwca, ulicami Częstochowy.

Marsz Równości w Częstochowie

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Kilkaset osób wzięło udział w II Marszu Równości. Wydarzeniu od samego początku do końca towarzyszyły ogromne emocje. Przeciwnicy marszu uważali, że jego ruszenie z alei Sienkiewicza (prowadzi z alei NMP na Jasną Górę) jest jawną prowokacją i obrazą uczuć religijnych. Na portalach społecznościowych zachęcali do udziału w protestach i storpedowaniu marszu.

Marsz Równości NAGRANIE WIDEO

Dlatego uczestnicy Marszu Równości z powodu protestów i blokady wyszli z alei Sienkiewicza dopiero przed godziną 15, mimo że start przemarszu zaplanowano na godz. 14.

Nie przegapcie

Gorąco zrobiło się zaraz po wejściu w ulicę Pułaskiego. Wówczas organizatorzy Marszu Równości pokazali obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej koronie, czym rozsierdzili przeciwników marszu. Jeden z nich próbował przedostać się przez kordon policji, ale szybko został zatrzymany.

Przeciwnicy Marszu Równości nie zamierzali zrezygnować i na ulicy Pułaskiego zatrzymali pochód. Do akcji wkroczyli policyjni negocjatorzy. Ich sugestie, a także widok pojazdu z armatką wodną, który został ściągnięty przez policję, „przekonał” kontrmanifestujących do zejścia z drogi marszu.

II Marsz Równości w Częstochowie: Tęczowa Matka Boska, kontr...

Na ulicy Sobieskiego przeciwnicy marszu najpierw odpalili racę, a później odwiedzili jeden ze sklepów, by kupić jajka, aby obrzucić nimi uczestników marszu. Niestety dla nich w sklepie nie było jajek, a chwilę później policja podjęła działania w wyniku których, protestujący zeszli z trasy marszu i przenieśli się pod Jasną Górą, gdzie oczekiwali na Marsz Równości.

Pod Jasną Górą rozegrała się powtórka akcji. Przeciwnicy Marszu Równości zablokowali aleję Sienkiewicza tak, aby marsz nie mógł dotrzeć do końca trasy. Marsz wolno posuwał się do przodu, ale kilkaset metrów przed Jasną Górą zatrzymał się i nie ruszył już dalej.

Czytaj także

Atmosfera stawała się coraz gorętsza. Doszło do dwóch incydentów, podczas których policjanci zostali zmuszeni do interwencji. Za każdym razem obezwładniano przeciwników Marszu Równości. Podczas jednej z interwencji przeciwnicy marszu mówili, że od gazu ucierpiało małe dziecko. W dyskusjach z policją i z protestującymi czynny udział brał poseł Tomasz Jaskóła, który przed Marszem Równości zachęcał na Facebooku do jego zablokowania w celu obrony tradycyjnych, polskich wartości.

Kontrmanifestanci podczas II Marszu Równości ZDJĘCIA Liczna ...

Marsz Równości UCZESTNICY

W Marszu Równości nie brał udziału prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, obecni byli jednak przedstawiciele miasta. Prezydent zgodnie z prawem o zgromadzeniach publicznych wydał pozwolenie na jego organizację.

- Intencją Urzędu Miasta – jest – tak jak w ubiegłym roku, działanie zgodne z obowiązującym prawem oraz poszanowaniem dla konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Liczymy na dojrzałość i odpowiedzialność organizatorów i uczestników wszystkich zaplanowanych zgromadzeń. Wierzymy też, że - dzięki współdziałaniu m.in. policji i straży miejskiej - uda się odpowiednio je zabezpieczyć, aby dać możliwość pokojowego, bezpiecznego i zgodnego z prawem manifestowania poglądów różnym grupom osób. Gdyby okazało się, że dojdzie w ich trakcie do istotnego naruszenia prawa, ustawa o zgromadzeniach daje możliwość stosownej reakcji ze strony uprawnionych służb - mówił przed Marszem Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Sami uczesnitcy Marszu Równości byli zadowoleni z jego przebiegu i postawy policji, podkreślając, że w tym roku doszli dalej niż w ubiegłym, kiedy ich marsz został zatrzymany w alei NMP.

Zobaczcie koniecznie

Marsz dla Życia w Rybniku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Homoparady ale nie w Polsce! Tego się oglądać nie da. Deprawujecie dzieci. Jak mam dzieciom wytłumaczyć,że tylu ludzi chorych (chodzą z gołą pupą po ulicy, stanik pan i sukienkę założył) to pan czy pani??

G
Gość

Nie damy by nas gnębił wróg i dzieci nam pe lił !!!

c
cieńkie bolki

Ale odwaga!!! Idźcie pod meczet... a nie pluć na katolików i ich świątynie. To dopiero pokażecie, że macie jaja... a zresztą co ja piszę ...jaja. Ani jaj ani oleju w głowie. Szkoda mi was...

W
Wara wam!

Ręce precz od naszych dzieci. Won z Jasnej Góry. Waszym celem jest obrażać. Komu się tutaj nie podoba droga wolna - na zachód np. do Niemiec tam was "ubogacą" aż du.a zaboli... Jesteście niewierzący to czego się pchacie na Jasną Górę??? Guza szukać?

G
Gość

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

G
Gość

Pederasci i inni zbo..cy.Wara wam od Jasnej Gory!!!

B
Brzeszczot

Już w "Potopie" Henryk Sienkiewicz ustami Księdza Kordeckiego ostrzegał:

Ksiądz Kordecki stanął na wzniesionym załomie skały i rzekł - Bramy piekielne nie przemogą mocy niebieskich. Uspokójcie się i otuchy w serca nabierzcie. Nie wstąpi noga pedała w te święte mury, nie będzie pedalski ani lesbijski zabobon guseł swych odprawował w tym przybytku czci i wiary. Nie wiem zaiste, azali przyjdzie tu zuchwały nieprzyjaciel, ale to wiem, iż gdyby przyszedł, ze wstydem i hańbą odstąpić musi, bo moc jego większa moc pokruszy, złość jego złamie się, potęga startą będzie i odmieni się szczęście jego. Otuchy w serca nabierzcie! Nie ostatni raz wy tę Patronkę naszą widzicie, w większej owszem chwale oglądać Ją będziecie i nowe cuda ujrzycie. Nabierzcie otuchy, otrzyjcie łzy i wzmocnijcie się w wierze, gdyż powiadam wam - a nie ja to mówię, jeno duch boży mówi przeze mnie - że nie wejdzie pederasta do tych murów - łaska stąd spłynie i ciemności tak nie zgaszą światła, jako ta noc, która się dziś zbliża, bożemu słońcu wstać nie przeszkodzi.

No i na co ci dewianci liczą urządzając swoje hucpy pod Jasną Górą? No chyba na wieczne potępienie.

G
Gość

pustka swiatopogladowa /ideowa i religijna/ tego srodowiska jest zatrważajaca. Atakuja nie swoje symbole bo swoich oprócz prostej biologicznej potrzeby nie maja.

a
abcd

Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie. P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl"

⚒ nieufny wobec goroli

Wolność możliwo jest tylko w tych krajach, w których prawo góruje nad namiętnościami.. ; )

G
Gość
2019-06-16T20:18:55 02:00, Gość:

Cała prawda o homoaktywistach - jedyna idea, którą są w stanie promować, poza rozpustą oczywiście, to obrażanie i znieważanie innych. Równość w ich przekonaniu oznacza prawo do obrażania "katoli" przy jednoczesnym wrzasku, że każdy kto ich obraża to homofob. Niech więc będzie - jestem homofobem i dobrze mi z tym. Nie lubię rozpustników, nie mogę na nich patrzeć, bo gdy na nich patrzę, to zbiera mi się na wymioty. Oni jednak uważają, że mają prawo mnie zmuszać do oglądania ich rozpustych gestów. I to jest ich definicja słowa "tolerancja". A ja to nazywam po prostu totalitaryzmem.

2019-06-16T22:44:58 02:00, richtig Ślonzok:

Chopie jakiś Ty ograniczony umysłowo. Kej Ty ich obrażosz to dobrze a jak oni powiedzą że jesteś homofobem to żle ? Dyć z Ciebie i tak gówno majom jyno marastukej robisz.

Jestem Autorem pierwszego komentarza. Też mogę w "moszej godce" pisać, bom Ślązak z dziada pradziada. Ale zamiast popisywać się pseudo-śląskimi inwektywami, może krajanie jakieś konkretne argumenty byś podał? Cała ta dyskusja świetnie pokazuje "otwartość" homolobby. No i dobrze. Warto czasami ludzi do szczerości sprowokować.

r
richtig Ślonzok
2019-06-16T20:18:55 02:00, Gość:

Cała prawda o homoaktywistach - jedyna idea, którą są w stanie promować, poza rozpustą oczywiście, to obrażanie i znieważanie innych. Równość w ich przekonaniu oznacza prawo do obrażania "katoli" przy jednoczesnym wrzasku, że każdy kto ich obraża to homofob. Niech więc będzie - jestem homofobem i dobrze mi z tym. Nie lubię rozpustników, nie mogę na nich patrzeć, bo gdy na nich patrzę, to zbiera mi się na wymioty. Oni jednak uważają, że mają prawo mnie zmuszać do oglądania ich rozpustych gestów. I to jest ich definicja słowa "tolerancja". A ja to nazywam po prostu totalitaryzmem.

Chopie jakiś Ty ograniczony umysłowo. Kej Ty ich obrażosz to dobrze a jak oni powiedzą że jesteś homofobem to żle ? Dyć z Ciebie i tak gówno majom jyno marastukej robisz.

t
tyle w temacie
2019-06-16T20:18:55 02:00, Gość:

Cała prawda o homoaktywistach - jedyna idea, którą są w stanie promować, poza rozpustą oczywiście, to obrażanie i znieważanie innych. Równość w ich przekonaniu oznacza prawo do obrażania "katoli" przy jednoczesnym wrzasku, że każdy kto ich obraża to homofob. Niech więc będzie - jestem homofobem i dobrze mi z tym. Nie lubię rozpustników, nie mogę na nich patrzeć, bo gdy na nich patrzę, to zbiera mi się na wymioty. Oni jednak uważają, że mają prawo mnie zmuszać do oglądania ich rozpustych gestów. I to jest ich definicja słowa "tolerancja". A ja to nazywam po prostu totalitaryzmem.

2019-06-16T20:41:53 02:00, JASIO z Vc:

to idź pisDOLNIĘTY homofobie w pisDU na Sybir

Kolega tylko uderzył w stół. Jak widać, na nożyce nie musiał długo czekać. Ot cała próba prowadzenia jakiejkolwiek dyskusji z lewactwem - nie ma argumentów, zaczynają się inwektywy.

PS. możecie nazywać ludzi pisiorami (akurat pis NIC nie robi, by ukrócić działania homolobby w Polsce), czy innymi -fobami. W przeciwieństwie do zniewieściałych i zastraszonych waszym zamordyzmem zachodnich europejczyków, w Polsce wasze zaklęcia nie mają póki co mocy, więc noszenie tytułu homofoba napawa mnie i ludzi, walczącymi o NORMALNOŚĆ, dumą.

J
JASIO z Vc
2019-06-16T20:18:55 02:00, Gość:

Cała prawda o homoaktywistach - jedyna idea, którą są w stanie promować, poza rozpustą oczywiście, to obrażanie i znieważanie innych. Równość w ich przekonaniu oznacza prawo do obrażania "katoli" przy jednoczesnym wrzasku, że każdy kto ich obraża to homofob. Niech więc będzie - jestem homofobem i dobrze mi z tym. Nie lubię rozpustników, nie mogę na nich patrzeć, bo gdy na nich patrzę, to zbiera mi się na wymioty. Oni jednak uważają, że mają prawo mnie zmuszać do oglądania ich rozpustych gestów. I to jest ich definicja słowa "tolerancja". A ja to nazywam po prostu totalitaryzmem.

to idź pisDOLNIĘTY homofobie w pisDU na Sybir

J
JAJCARZ

z HUMOREM trzeba żyć

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3