Marynarka Wojenna II RP w kolorze. Wystawa w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach
2 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Marynarka Wojenna II RP w kolorze” w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.
W spotkaniu wzięli udział Mateusz Prociak, marynarz, autor projektu „The Polish Navy in colour”, Renata Skoczek, koordynator projektu oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia z lat 1920 – 1939 w koloryzacji Mateusza Prociaka. Podziwiać na nich można okręty i ludzi polskiej Marynarki Wojennej, którym marynarz i miłośnik tematu, po wnikliwej analizie źródeł historycznych, nadał barwę odtwarzając autentyczne kolory wraz z detalami elementów umundurowania.
- Zdjęcia przedstawiają zarówno ważne wydarzenia, na przykład symboliczne zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim, które miały miejsce w Pucku i Władysławowie w lutym 1920 roku, wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w porcie w Gdyni w 1928 roku, jak i znane polskie okręty takie jak niszczyciel ORP Błyskawica czy okręt podwodny ORP Orzeł. Ekspozycja posiada śląskie akcenty między innymi zdjęcie w kolorze marynarzy kpt Roberta Oszka walczących w III powstaniu śląskim i torpedowiec ORP Ślązak (w służbie w latach 1921-1937) - relacjonuje katowicki IPN.
Mateusz Prociak, urodzony w Tarnowskich Górach, z wykształcenia jest geodetą, obecnie pracującym jako marynarz – członek załogi ORP Iskra. Jego pasja to polska Marynarka Wojenna. Autor jest twórcą projektu „The Polish Navy in colour”, który ma na celu popularyzację historii Marynarki Wojennej poprzez koloryzowane zdjęcia.
- Swoją pasję realizuje poprzez wzbogacanie barwą archiwalnych czarno-białych fotografii, ukazujących okręty i ludzi Marynarki Wojennej RP, najmniej znanego rodzaju sił zbrojnych. Poprzez drobiazgową analizę zachowanych oryginalnych zdjęć, poprzedzoną wnikliwą kwerendą archiwalną i konfrontacje z historycznymi źródłami, stara się odtwarzać autentyczne kolory jednostek pływających, mundurów i wszystkich detali uzbrojenia - podaje IPN.
Wystawa będzie prezentowana do 31 października 2023 r.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych
- Atak rakietowy na statki handlowe. Trzy z nich, w tym brytyjskie, zostały trafione
- Niszczycielskie powodzie w Tanzanii. Zginęło kilkadziesiąt osób