Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meritis pro Familia. Kto otrzymał ten tytuł w Częstochowie?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Meritis pro Familia. Kto otrzymał ten tytuł w Częstochowie?
Meritis pro Familia. Kto otrzymał ten tytuł w Częstochowie? Łukasz Kolewiński
Meritis pro Familia to honorowa odznaka przyznawana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Osób zasłużonych w działalności na rzecz rodzin w naszym mieście nie brakuje, o czym przekonaliśmy się podczas wręczenia tych odznak w Filharmonii Częstochowskiej.

Meritis pro Familia – czyli Zasłużeni dla Rodziny – to wyróżnienie względnie nowe, ustanowione Rozporządzeniem Rady Ministrów w czerwcu 2020 r. Do nadawania odznaki upoważniony jest minister właściwy do spraw rodziny. Robi to z własnej inicjatywy lub na wniosek – czy to ministra, czy kierownika urzędu centralnego, posła, senatora, terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka może trafić do osób fizycznych, ale i organizacji czy instytucji za zasługi na rzecz rodziny jako spraw składających się na dział administracji rządowej.

Honorowe odznaki Meritis Pro Familia wręczono podczas noworocznego spotkania w Filharmonii Częstochowskiej 9 stycznia. Ministrę Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg reprezentował senator RP Ryszard Majer. Ze strony Miasta Częstochowy wyróżnionym gratulował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, na którego wniosek odznaki zostały przyznane.

A oto nazwiska wyróżnionych i ich sylwetki:

Małgorzata Długosz

Od wielu lat udziela się na rzecz społeczności lokalnej, głównie w zakresie zapobiegania uzależnieniom i przemocy w rodzinie. Jako członkini Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kieruje pracą Zespołu Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy. Od 1982 do 2012 r. pełniła funkcję Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a w latach 2015-2020 – przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Częstochowy. Współdziałała w utworzeniu telefonu ,,Niebieska Linia” oraz Punktu konsultacyjnego dla ofiar przemocy w rodzinie.

Bożena Szecówka

Przez wiele lat pełniła funkcję zastępczyni naczelnika – najpierw Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, potem Zatrudnienia i Spraw Społecznych, w końcu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta. Pracuje i działa na rzecz kompleksowego wsparcia rodziny, w szczególności pomocy dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami, starszym, bezdomnym, bezrobotnym i wykluczonym społecznie oraz dotkniętym uzależnieniami i przemocą w rodzinie. Podczas wieloletniej pracy – obok bieżących zadań – podejmowała się wielu działań dodatkowych służących lokalnej społeczności, m.in.: uczestniczyła w przygotowaniu wniosków o finansowanie zakupu samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, czy o dofinansowanie II etapu budowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza. Była zaangażowana w projekt ,,Równość szans – nie przywileje” wspierający osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na rynku pracy.

Alina Kula

Przez wiele lat wykonywała obowiązki kuratorki okręgowego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Ponadto prowadziła działalność społeczną na rzecz kompleksowego wsparcia rodziny, popularyzując wiedzę o prawach człowieka, zgodnie z Helsińską Szkołą Praw Człowieka, której jest absolwentką. Uczestniczyła w utworzeniu schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Częstochowie, Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej, telefonu ,,Niebieska Linia” oraz Punktu konsultacyjnego dla ofiar przemocy w rodzinie.

Barbara Pamuła-Wesołek

Od wielu lat pracuje w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obok zadań wynikających z zakresu obowiązków, z własnej inicjatywy podejmuje się dodatkowych m.in.: poprzez inicjowanie warsztatów w zakresie diagnozy i interwencji w kryzysie suicydalnym oraz doskonalenia kompetencji nauczycieli, wychowawców, pedagogów w celu zapobiegania samookaleczeniom i zamachom samobójczym wśród dzieci i młodzieży. Od wielu lat jest propagatorką nowoczesnego rozumienia profilaktyki uzależnień i konsekwentnie wprowadza w Częstochowie profilaktyczne programy rekomendowane przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera