Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców Jastrzębia podzielił plac reprezentacyjny. Część krytykuje go za wszechobecny beton. Inni uważają, że dopełnia Park Zdrojowy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na placu reprezentacyjnym mają się odbywać różnego rodzaju imprezy.
Na placu reprezentacyjnym mają się odbywać różnego rodzaju imprezy. Piotr Chrobok
Od połowy sierpnia mieszkańcy Jastrzębia mogą korzystać z wybudowanego tuż przy Parku Zdrojowym placu reprezentacyjnego. Miasto uważa, że była to potrzebna inwestycja, z której mieszkańcy chętnie korzystają. Wielu jastrzębian nie jest z niego jednak zadowolonych. I krytykuje go za betonozę.

Mieszkańców Jastrzębia podzielił plac reprezentacyjny. Część krytykuje go za wszechobecny beton. Inni uważają, że dopełnia Park Zdrojowy

"Będzie piękny i z wodnymi kaskadami". Jako taki zapowiadały władze Jastrzębia plac reprezentacyjny tuż obok Parku Zdrojowego, kiedy ruszała jego budowa. Gdy ta już się zakończyła, w Urzędzie Miasta odtrąbiono sukces.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA KONTROWERSYJNEGO PLACU

- Słuszność inwestycji potwierdza obserwacja, że Plac Zdrojowy stał się miejscem często wybieranym np. na jazdę rowerem i na rolkach, szczególnie przez młodszych mieszkańców - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Tymczasem, z taką opinią nie do końca wydają się być zgodni mieszkańcy Jastrzębia, których plac reprezentacyjny podzielił. Część jastrzębian krytykuje miejską inwestycję zarzucając jej zdecydowanie zbyt dużą ilość betonu.

- To jest jedno wielkie betonowisko. Nie wiadomo, czy to parking, czy ktoś tu będzie coś organizował - krytykuje miejską inwestycję pan Aron, jastrzębianin. - Powinno być tutaj bardziej zielono - sugeruje i uważa, że budowa placu była nietrafionym pomysłem.

- Powinno się postawić na zagospodarowanie parku. Tam w ogóle nie ma uliczek. Przechodzi się go w ciągu trzech minut, podczas gdy w pobliskiej Karwinie po parku możemy spacerować godzinami - zauważa mieszkaniec Jastrzębia.

Wśród jastrzębian, nie brakuje też takich, którzy co do placu reprezentacyjnego mają mieszane uczucia. - Z jednej strony dobrze, że coś powstało, a z drugiej za dużo tego betonu - opiniuje Agnieszka Kowal, mieszkanka dzielnicy Zdrój, która w tamtejszym parku z córką jest niemal codziennie.

- Zdecydowanie dodałabym tutaj więcej zieleni: roślin, kwiatów - mówi pani Agnieszka, która obawia się, że bez nich na placu będzie temperatura nie do wytrzymania. - Już teraz jak się tutaj siedzi, jest gorąco, a otworzyli plac w połowie sierpnia, po największych upałach - zwraca uwagę jastrzębianka.

W opozycji do takich głosów jest miasto, w opinii, którego plac idealnie wpisuje się w krajobraz całego Parku Zdrojowego, a jeszcze lepszy charakter zyska, gdy gotowy będzie powstający po jego drugiej stronie deptak.

- Plac Zdrojowy jest miejscem stworzonym do wypoczynku mieszkańców z miejscami do siedzenia i kaskadami wodnymi. To część, która wprowadza do Parku Zdrojowego i będzie doskonale współgrającą przestrzenią z budowanym deptakiem na ul. 1 Maja. Staje się naturalnym przedłużeniem Parku Zdrojowego, uzupełnia jego funkcję i daje potencjał - zaznacza Małgorzata Krzeszkiewicz.

I są jastrzębianie, którzy twierdzą dokładnie tak samo. - Spotkałem się z opiniami, że zabetonowano cały Zdrój, ale to jest nieprawda. Teraz jest to bardzo fajnie zrobione. W tylnej części jest bardzo dużo zieleni, są fontanny - przyznaje pan Mirosław, zdaniem którego plac stanowi dopełnienie całego Parku Zdrojowego.

Plac reprezentacyjny w Jastrzębiu został oddany do użytku przed niespełna miesiącem, w połowie sierpnia. Oficjalnego otwarcia jeszcze nie było. W mieście podkreślają jednak, że nie chodziło o otwarcie go "po cichu", lecz najzwyczajniej w świecie nie było jeszcze stosownej okazji, żeby oficjalnie oddać to miejsce mieszkańcom.

- Czynności odbioru zakończyły się w drugiej połowie sierpnia, dlatego jeszcze nie było możliwości zorganizowania eventu, który byłby oficjalną inauguracją - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz, zapewniając, że plac będzie wykorzystywany właśnie na imprezy plenerowe.

Według założeń magistratu, mają się tam odbywać: jarmarki, wystawy, festiwale, a także różnego rodzaju koncerty, czy występy artystyczne, a także rocznice ewakuacji więźniów z KL Auschwitz, pod tamtejszym pomnikiem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera