Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Siemianowic nie chcą betonu na drodze do Planetarium Śląskiego. Petycja w obronie kostki klinkierowej w Parku Śląskim

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Prace od strony wieży telewizyjnej.
Prace od strony wieży telewizyjnej. Mateusz Czajka
Mieszkańcy Bytkowa nie chcą, aby zmieniać nawierzchnię drogi prowadzącej do Planetarium Śląskiego. 17 sierpnia będą zbierać podpisy pod petycją.

Kostka klinkierowa w Parku Śląskim

Na jednym z siemianowickich forów internetowych pojawiła się dyskusja o planach dot. wymiany nawierzchni w Parku Śląskim. Mieszkańcy Siemianowic chcą zebrać podpisy pod petycją dotyczącą zachowania historycznej nawierzchni z kostki klinkierowej na drodze w okolicach Planetarium Śląskiego.

— Trwający obecnie remont na Alei Planetarium polega na wymianie nawierzchni, wykonaniu placu do zawracania dla autokarów oraz powiększeniu kieszeni parkingowej w okolicach ulicy Targowej. To pozwoli na zapewnienie miejsc parkingowych i przywrócenie dojazdu do Planetarium od ulicy Bytkowskiej – informuje Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Podpisy pod petycją będą zbierane 17 sierpnia o 17.00 na parkingu przy siedzibie telewizji w Siemianowicach Śląskich. Organizatorzy nie wykluczają, że być może podpisy będą zbierać także w innych miejscach w późniejszym terminie.

— Większość bywalców Parku zdecydowanie wybrała kostkę zamiast asfaltu. W czwartek o godz. 17.00 na parkingu TV Katowice można będzie podpisać PETYCJĘ do Zarządu Urzędu Marszałkowskiego o zmianę decyzji Zarządu Parku w sprawie zachowania historycznej już kostki klinkerowej, symbolu parku. Liczymy na liczny udział zainteresowanych tematem – mówi siemianowicki społecznik Piotr Machalica.

Według społecznika pod petycją zamierza podpisać się także część radnych – niezależnie od orientacji politycznej. O sprawie wypowiedziało się także stowarzyszenie Nasz Park.

— Dobrze, że pojawił się szerszy głos społeczny Mieszkańców i Miłośników Parku w tej sprawie. Wojewódzka Rada Społeczna ds. Parku Śląskiego wyraziła już w styczniu 2022 roku (jeszcze kilkakrotnie) opinię, by nie zamieniać cegły klinkierowej (czyli materiału nadającego alejom charakter i walor parkowy) na asfalt. Niestety, co stwierdzam z przykrością, argumenty Rady nie znalazły zrozumienia u zarządzających Parkiem, dla których argumentem była potrzeba wykonania wytrzymałej nawierzchni z asfaltu, w związku z planowanym zwiększonym ruchem autokarowym do rozbudowanego Planetarium - Śląskiego Centrum Nauki - pisze stowarzyszenie

Według stowarzyszenia problemem nie jest cegła, która "wytrzymała ok. 60 lat", a kwestia podbudowy, na jakiej musi ona leżeć.

Co z kostką z Parku Śląskiego? Park odpowiada

Co jednak stanie się z historyczną kostką klinkierową? Park Śląski nie zamierza go wyrzucać ani sprzedawać, a ponownie wykorzystać

— W celu zachowania historycznego elementu Alei Planetarium, klinkier został posegregowany i zostanie użyty w ciągu pieszym wzdłuż Alei Planetarium. Kolejne elementy nadające się do użytku zostaną wykorzystane podczas planowanego remontu wzdłuż Alei Żyrafy oraz przy Stawie Przystań. Oznacza to, że klinkier z Alei Planetarium zostanie przeniesiony na alejki spacerowe, tak aby odwiedzający Parku mogli podziwiać historyczny klinkier podczas spaceru, a nie przejeżdżając po nim samochodem – zapewnia Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera