Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na ratowanie zabytków. Zyskają powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój. Promesy wręczono przed zabytkową bazyliką w Pszowie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Dla samorządowców z powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia-Zdroju, piątek był z pewnością dobrym dniem. Na zorganizowanej przez sanator Ewę Gawędę, przed Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie (z cudownym obrazem Matki Bożej Uśmiechniętej) konferencji prasowej przedstawiciele poszczególnych miast i gmin wiejskich odebrali promesy na renowację zabytków. To łącznie blisko 7 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Dla samorządowców z powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia-Zdroju, piątek był z pewnością dobrym dniem. Na zorganizowanej przez sanator Ewę Gawędę, przed Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie (z cudownym obrazem Matki Bożej Uśmiechniętej) konferencji prasowej przedstawiciele poszczególnych miast i gmin wiejskich odebrali promesy na renowację zabytków. To łącznie blisko 7 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Ireneusz Stajer
Blisko 7 mln złotych dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymają miasta i gminy powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębie-Zdrój. Samorządowcy odebrali promesy w piątek (14 lipca), w Pszowie, na konferencji prasowej zorganizowanej przez senator Ewę Gawędę. W spotkaniu uczestniczyli wiceminister MSZ, Paweł Jabłoński, oraz poseł Adam Gawęda.

Dla samorządowców z powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia-Zdroju, piątek był z pewnością dobrym dniem. Na zorganizowanej przez senator Ewę Gawędę, przed Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie (z cudownym obrazem Matki Bożej Uśmiechniętej) konferencji prasowej, przedstawiciele poszczególnych miast i gmin wiejskich powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębia-Zdroju odebrali promesy na renowację zabytków. To łącznie blisko 7 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Dobre informacje dla miast i gmin wiejskich powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębia-Zdroju

- Cieszymy się, że możemy przekazać tak dobre informacje dla wielu instytucji w powiecie wodzisławskim, które pozwolą im przywrócić blask, a w niektórych przypadkach ocalić od zniszczenia, cenne zabytki – mówiła senator Ewa Gawęda.

Jak dodała, samorządów często nie stać na takie działania.

- Również nie zawsze parafia potrafi zgromadzić środki na ochronę zabytków sakralnych, a nie możemy dopuścić, aby tak cenne obiekty niszczały. To rodzaj impulsu do takich działań, do opieki nad zabytkami. To program, który łączy przeszłość z teraźniejszością, z myślą o przyszłości – zaznaczyła parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

- To, że dziś możemy się tutaj spotkać i ogłosić tę bardzo dobrą wiadomość, jest efektem bardzo dobrej współpracy między rządem, który mam zaszczyt dziś reprezentować, a samorządami. Chcemy, żeby cały nasz region, cały kraj był jak najpiękniejszy. Pieniędzy rządowych na renowację zabytków jest w ostatnich latach zdecydowanie najwięcej w historii – zaznaczył Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pochodzący z Raciborza.

Zapowiedział kolejne programy związane z odbudową zabytków.

Poseł Adam Gawęda zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się przed piękną, historyczną bazyliką, gdzie odbywa się wiele wydarzeń.

- Te środki, które dzisiaj płyną na realizację wielu bardzo ważnych zadań, są elementem naszej kompleksowej pracy dla regionu. Jako wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych, chcę podkreślić, że środki przekazane na odbudowę zabytków, zasilą również lokalne przedsiębiorstwa. Ktoś przecież będzie wykonywał te prace - mówił parlamentarzysta.

Gdzie trafią pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

  • Gmina Godów: prace konserwatorskie i restauratorskie w drewnianym kościele św. Anny w Gołkowicach - 370 000 zł, prace konserwatorskie i restauratorskie w drewnianym kościele pw. Wszystkich
  • Świętych w Łaziskach - 500 000 zł, przebudowa budynku użyteczności publicznej przy ul. 1 Maja w Skrzyszowie - 1 000 000 zł.
  • Gmina Lubomia: konserwacja i renowacja barokowej kaplicy pw. św. Jana Nepomucena w Lubomia - 490 000 zł, konserwacja i renowacja barokowej Kaplicy różańcowej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Bukowie - 490 000 zł.
  • Gmina Mszana: renowacja budynku starej plebanie z 1811 r. - 940 800 zł.
  • Pszów: prace budowlane w zabytkowym kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP - 1 007 440 zł.
  • Rydułtowy: remont elewacji kościoła parafialnego pw. św. Jerzego przy ul. Plebiscytowej 9 - 1 030 556 zł.
  • Wodzisław Śl.: modernizacja zabytkowego budynku Publicznego Przedszkola nr 1 - 1 156 400 zł.
  • Powiat wodzisławski: budowa dźwigu osobowego dla niepełnosprawnych przy budynku w Wodzisławiu Śląskim, ul. Bogumińska 2 - 987 982 zł.
  • Jastrzębie-Zdrój: prace związane z remontem generalnym zabytkowych organów w kościele pw. Wszystkich Świętych - 240 100 zł, odtworzenie dawnego ogrodu ze ścieżkami spacerowymi na terenie parku zdrojowego - 667 846 zł.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera