Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Morsowanie w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobaczcie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Morsowanie w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Morsowanie w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Fot Arkadiusz Gola
Kilkudziesięciu śmiałków – studentów, absolwentów i pracowników – wzięło udział we wspólnym morsowaniu z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

Wydarzenie było nie tylko doskonałą okazją do wspólnej zabawy i sprawdzenia się w roli „morsa”, ale także poszerzenia wiedzy m.in. z zakresu bezpiecznego morsowania.

Przed „sumowaniem” w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach - Ligocie odbyły się wykłady. Jarosław Zwierzyna z Oddziału Miejskiego WOPR w Katowicach mówił na temat bezpieczeństwa poruszania się po lodzie, dr n. o zdrowiu Michał Kucap z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach wygłosił prelekcję dotyczącą hipotermii, zaś kapitan Tomasz Kos z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu przedstawił techniki ratownictwa na lodzie.

– Morsowanie to coraz popularniejszy sport, ale oczywiście wymaga przygotowania. Jestem dumny z naszych studentów - powiedział prof. dr. hab. n. med. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów, który kibicował wydarzeniu, ale nie wykluczył, że kiedyś spróbuje zamorsować. "Mors" to potoczne określenie osoby kąpiącej się w zimnej wodzie, zazwyczaj podczas jesienno-zimowego okresu. Obecnie morsowanie jest porównywane do krioterapii, która jest powszechnie stosowana w leczeniu niektórych schorzeń.

- Podczas zanurzenia w zimnej wodzie dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew dociera głębiej i poprawia krążenie w narządach wewnętrznych i tkankach znajdujących się w naszym ciele. To powoduje szereg pozytywnych korzyści zdrowotnych, tj. lepsza regulacja i bardziej długotrwała produkcja ciepła; zmniejszenie objawów np. astmy lub schorzeń reumatycznych; lepsze ogólne samopoczucie – wyjaśniał dr. Starosolski, który dodał:

- Dostępne badania wskazują, że najlepsze efekty osiągają osoby, które regularnie morsują, ponieważ organizm dopasowuje wtedy swój metabolizm. Dopiero wtedy można mówić o działaniu zapobiegawczym morsowania na różne choroby. Dla osób morsujących sporadycznie zimna woda może być bardzo niebezpieczna.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Impreza rozpoczęła się od wspólnych wykładów, które poświęcone były bezpiecznemu morsowaniu.

- Podczas morsowania wytwarzane są endorfiny, ale trzeba się do niego dobrze przygotować pod względem teoretycznym - mówi Agata Pustułka, rzeczniczka prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach wydarzenia odbył się również pokaz ratownictwa lodowego i zabezpieczania terenu akcji ratowniczej.

Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczął obchody jubileuszu

Wspólne morsowanie zainaugurowało obchody 75-lecia tej prestiżowej uczelni.

Spośród studentów wielu po raz pierwszy morsowało. - Na początku było ciężko, ale z czasem czułem się coraz lepiej. Na pewno jeszcze spróbuję - ocenił student SUM Rafał Smolak.

Kąpiel naszych studentów trwała od 3 do 5 minut (chociaż wyczynowcy pobyli w wodzie trochę dłużej)

- Kiedy zaczynamy morsowanie pierwszy raz, wystarczy nawet jedno zanurzenie się w wodzie. Oczywiście powinno odbywać się stopniowo i powoli, ale stanowczo – żeby nie spędzić w wodzie zbyt dużo czasu. W przypadku szybkiego wejścia do zimnej wody, można doznać hipotermii (wychłodzenia) lub narazić się na odmrożenia. Najprzyjemniejszą temperaturą do kąpieli są wartości poniżej -8 stopni Celsjusza (temperatura powietrza). Jeżeli podczas morsowania pogoda jest słoneczna i bezwietrzna, można nawet odnieść wrażenie, że woda jest ciepła. Przed samą kąpielą, tak jak przed każdym treningiem, trzeba być wypoczętym, odżywionym i nawodnionym oraz nie wolno korzystać z jakichkolwiek używek takich, jak papierosy czy alkohol. Napój z procentami dodatkowo wychładza organizm, obniża ciśnienie krwi oraz może powodować skurcze uniemożliwiające ruch w wodzie – wyjaśniał dr Starosolski.

Studenci po morsowaniu, w ocieplonym namiocie, mogli się napić gorącej herbaty i zjeść trochę słodkości.

Współorganizatorami wydarzenia byli: WOPR Katowice, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach oraz Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera