Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most Wojciech z Zabrza-Biskupic w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Rozbiórka musi być uzgodniona z konserwatorem

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Most podsadzkowy w Zabrzu-Biskupicach został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co oznacza również wpis do gminnej ewidencji miasta Zabrze. O ochronę mostu wnioskowali przedstawiciele dwóch stowarzyszeń kolejowych. To jeden z ostatnich działających tego typu mostów na Śląsku i w Zagłębiu, chociaż szyb zlikwidowano w tym miejscu już w latach siedemdziesiątych.

Most Wojciech, który zlokalizowany jest w rejonie ul. Drzymały w Zabrzu-Biskupicach to jeden z ostatnich obiektów, których kiedyś na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim było sporo. Gdy węgiel wydobywano na tzw. podsadzkę, wówczas potrzebny był dowóz do kopalń piasku. Na zabrzańskiej kopalni Pstrowski rolę tę spełniał m.in. znajdujący się w tym miejscu szyb Wojciech. Został jednak zlikwidowany jeszcze w latach siedemdziesiątych. Od tego czasu most dalej jednak spełniał swoją funkcję, bo zorganizowano tutaj punkt sprzedaży piasku, który nadal dostarczany był koleją. Pod koniec listopada stowarzyszenie Kolej na Śląsk i Towarzystwo Entuzjastów Kolei zaalarmowały, że most ma być rozebrany i poprosiły wojewódzkiego konserwatora zabytków o ochronę zarówno obiektu, jak i dochodzącej do niego linii kolejowej.

Wcześniej pisaliśmy: unikalny most podsadzkowy zostanie rozebrany?

Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, potwierdza, że wpłynęły wnioski dwóch stowarzyszeń dotyczące objęcia ochroną mostu podsadzkowego Wojciech i całej linii kolejowej (około 40 kilometrów), jednakże zawierały one braki formalne, więc wezwano wnioskodawców, do ich uzupełnienia.

- Włączyliśmy jednak most - bez torów - do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co skutkuje także ujęciem go w gminnej ewidencji zabytków miasta Zabrze - mówi Mirosław Rymer.

Wpisanie mostu do wojewódzkiej ewidencji zabytków i tym samym gminnej ewidencji w Zabrzu oznacza, że obiekt trzeba będzie wziąć pod uwagę w przypadku uchwalania planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla terenu w jego rejonie. W przypadku starania się o pozwolenie na budowę czy rozbiórkę mostu, wymagane będzie uzgodnienie tej kwestii z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Co z ewentualnym wpisem do rejestru zabytków?

- Jeżeli wniosek zostanie uzupełniony, wówczas zastanowimy się nad jego zasadnością - dodaje Mirosław Rymer.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera