Mural z kotem w Katowicach w Fabryce Porcelany. New look,...

  Mural z kotem w Katowicach w Fabryce Porcelany. New look, Artur Wabik i kultowe porcelanowe koty Mieczysława Naruszewicza. Street Art AiR

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy mural z kotem w Katowicach
  Teraz na ścianie dawnej fabryki Porcelany powstaje mural - wzorowany na figurkach - z wizerunkami kotów projektu Mieczysława Naruszewicza, projektanta
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©DN

  Mural z kotem powstał w Katowicach. Macie takie figurki w domu po dziadkach? To new look, dziś bardzo cenne okazy kolekcjonerskie. Powstawały też w Bogucicach. Teraz koty Naruszewicza znajdą się na muralu w Fabryce Porcelany.
  Na aukcjach ich ceny zaczynają się od 200, a nierzadko sięgają ponad 800-1000 złotych. Nic dziwnego, przy obecnej modzie na polskie wzornictwo z połowy XX wieku, tzw. new look. Bo mówimy tylko o autentycznych porcelanowych figurkach, nazywanych często rzeźbami, projektu autorów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego sprzed lat (obecnie współczesne repliki oferuje na przykład Ćmielów i... też kosztują kilkaset złotych).
  Pierwsze powstały w latach 50. XX wieku. Przez lata kultowe dziś figurki ceramiczne powstawały też w Bogucicach, w fabryce porcelany. Sprawdźcie, czy nie ma ich w Waszych domach. Są dziś poszukiwane przez kolekcjonerów, modne i cenne.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Teraz na ścianie dawnej fabryki Porcelany powstaje mural - wzorowany na figurkach - z wizerunkami kotów projektu Mieczysława Naruszewicza, projektanta z IWP właśnie. Mural jest przygotowywany w ramach tegorocznej (2018) edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

  Mural nawiązuje do historycznych wzorów porcelanowych figurek przedstawiających koty autorstwa Mieczysława Naruszewicza, które były przez dekady produkowane w Katowicach i sygnowane znakami Giesche i Bogucice. Autorem muralu jest Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz kultury. Od lat 90. związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Wybrał koty Naruszewicza.

  - Zdecydowałem się na koty, bo lubię te zwierzęta. Ponadto uważam, że te właśnie wzory: Dziki Kot, Leżąca Kotka i Pantera, najlepiej oparły się próbie czasu. Przez dziesięciolecia występowały w różnej kolorystyce. Do przeniesienia na ścianę wybrałem najbardziej oszczędne, nieco abstrakcyjne warianty, podkreślające sylwetę figurek – mówi Artur Wabik.

  Mural jest doskonale widoczny z terenu Fabryki Porcelany, jednak znajduje się na budynku bezpośrednio z nią sąsiadującym, należącym do firmy SUTCO Polska Sp. z o.o. Za koordynację prac technicznych związanych z powstaniem dzieła odpowiada firma Dragon Bud.

  -To pierwszy z cyklu murali, które mają ozdabiać wjazd do Fabryki Porcelany. Każdy nowy mural, powstający minimum raz w roku, powinien wchodzić w interakcję z dziełem poprzednika i tworzyć z nim pewną narrację. Chcemy na stałe wpisać się na muralową mapę regionu i Polski - komentuje Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, która rewitalizuje Fabrykę Porcelany.

  Oficjalne „odsłonięcie” muralu nastąpi 31 sierpnia 2018, czyli w pierwszy dzień nowego muzycznego Upper Festivalu, który odbędzie się w Fabryce Porcelany. Jednak już dzisiaj widoczny jest jego niemal finalny kształt

  Fabryka Porcelany w Katowicach to kompleks budynków z końca XIX wieku, należących niegdyś do koncernu Giesche, od sześciu rewitalizowany i przeobrażany w kompleks biurowo-usługowo-rozrywkowy. Chcecie zobaczyć, co się tu dzieje?

  Kliknijcie w linki: NOCNY TARG W FABRYCE PORCELANY OD 2017
  SILESIA FASHION DAY W FABRYCE PORCELANY, EDYCJA 2017
  REWITALIZACJA FABRYKI PORCELANY W KATOWICACH BOGUCICACH

  Działa tutaj kilkadziesiąt firm branż kreatywnych, sklepy, restauracje, kliniki, punkty usługowe oraz klub muzyczny. Obiekt od roku znajduje się na prestiżowym Szlaku Zabytków Techniki. Jest zarządzany przez Fundację Giesche.
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Figurki

  Mona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Współcześnie repliki nie robi "Ćmielów", ale AS w Ćmielowie, czyli zupełnie inna fabryka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kotek

  Grüße aus Oberschlesien (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jarka sie ucieszy już mu malują pomniki hehe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No właśnie

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Grunt to mieć kota!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim