MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Kultury

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobacz kolejne zdjęcia Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobacz kolejne zdjęcia Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Zabrze
Zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało dofinansowanie w kwocie 3 mln złotych z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundusze przeznaczone zostaną na zwiększenie dofinansowanie programu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.

Muzeum Górnictwa Węglowego z dofinansowaniem

Program „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”, na której przekazane zostało dofinansowanie z ministerstwa zakłada przede wszystkim rewitalizację i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskaliśmy z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 3️ mln zł. Całkowita wartość projektu w części dedykowanej Muzeum Górnictwa Węglowego po zwiększeniu dofinansowania to 80 941 787 zł. – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jednym z zadań, które wchodzą w skład projektu jest gruntowny remont budynku Muzeum Górnictwa Węglowego, który znajduje się przy ulicy 3-go maja. Prace nad renowacją obiektu idą pełną parą. Pisaliśmy o tym tutaj.

Remont budynku MGW w Zabrzu

Nie przeocz

Po zakończeniu inwestycji, w ramach budynku funkcjonować będzie przestrzeń ekspozycyjna, znajdująca się na parterze budynku, pomieszczenia biurowe, pracownicze i naukowe, a także pracownia konserwatorska oraz pracownia digitalizacji.

Zakres prac przewidzianych w projekcie obejmuje także:

  • Kompleksowy remont i konserwację zabytkowej i unikatowej maszyny parowej wraz z budową kotłowni w przybudówce budynku dawnej maszynowni szybu Carnall w celu dalszej możliwości uruchamiania oraz prezentowania pracy maszyny podczas pokazów dla turystów.
  • Remont i adaptację budynku dawnej maszynowni szybu Prinz Schonaich z przeznaczeniem na przestrzeń muzealną, w tym funkcji wystawienniczych obejmujących wyjątkową wystawę poświęconą katastrofom górniczym.
  • Kompleksowy remont budynku dawnej skraplarni powietrza (warsztatu elektrycznego) i jego adaptacja na pełnienie funkcji ekspozycyjnych, warsztatu i pracowni konserwacji wraz z pokazową kuźnią.
  • Zagospodarowanie terenu kompleksu Sztolnia Królowa Luiza obejmujący wykonanie brakującej infrastruktury technicznej i drogowej niezbędnej do prowadzenia prawidłowej obsługi ruchu turystycznego na terenie kompleksu.
  • Kompleksowy remont budynku dawnej cechowni i jego adaptacja na magazyn studyjny Muzeum wraz z zagospodarowaniem terenu.

Prace związane z projektem rozpoczęły się w 2017 roku i potrwają do 2021.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni